שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיתונאי רוסי מבקש מקלט בישראל: "חיי בסכנה"
  סרגיי קוזנצוב נמלט ממולדתו לפני כחודש, לאחר שתחקירים שפרסם עוררו לדבריו את זעם השלטונות. הוא מסרב לעזוב את נתב"ג עד שיזכה לפתרון: "ייתכן שאפתח בשביתת רעב"
  כבר כמעט חודש שוהה סרגיי קוזנצוב בישראל וחושש לחזור לביתו שברוסיה. פעילותו העיתונאית בעיר מולדתו, יקטרינבורג, עוררה את זעם הרשויות והעמידה, לדבריו, את חייו בסכנה. לאחר שבקשתו למקלט מדיני בארץ לא זכתה לתשובה, הגיע אתמול (א') קוזנצוב לנתב"ג והכריז: "אני מתכוון להישאר כאן עד שימצאו פתרון למצבי".

   

  קוזנצוב, עיתונאי ברדיו "סבובודה", סיפר ל-ynet כי נאלץ לעזוב את רוסיה לאחר שספג איומים על רקע סדרת תחקירים עיתונאיים שפרסם. בכתבות האלו חשף, בין היתר, שחיתות במערכת המשפט בעירו והצביע על קשרים פסולים בין גורמים ברשויות המקומיות לארגוני פשע מאורגן. אולם לדבריו, השלטונות החלו לרדוף אותו עוד שנים קודם לכן, לאחר שבית המשפט הבינלאומי בהאג, אליו פנה, קבע כי הרשויות ברוסיה פוגעות בזכויותיו ומגבילות את חופש ההתאגדות וחופש הביטוי שלו.

   

  "התחקירים האלו, לצד הפעילות הפוליטית שלי, משכו את תשומת לבם של אישים בכירים, שפעלו נגדי", העיד קוזנצוב. "הייתי מוכן לצעדים משפטיים, או אפילו לאפשרות שינסו לאשפז אותי במוסד לחולי נפש, אבל הם העדיפו דרך פעולה חמורה בהרבה". לדבריו, השלטונות בחרו לשלח בו אנשי מאפיה זוטרים על מנת ליצור קטטה שתראה מקרית וכך להפטר ממנו.

   

  עורך דינו, עו"ד אבי אפטקמן, הוסיף כי שוטרים מקומיים ואנשי מאפיה החלו לאיים על מרשו ותקפו אותו מספר פעמים. "צריך להבין כי בית המשפט ברוסיה אינו פועל כבית משפט בישראל", ציין, "מדובר במערכת מושחתת בה קציני משטרה יוצרים קשר עם השופטים ואומרים להם מה לעשות, על כן הוא לא יכול למצוא שם כל הגנה". עוד ציין כי עיתונאים רבים ברוסיה מוצאים את מותם בנסיבות חשודות, כשהרוצחים לעולם לא מובאים לדין.

   

  ניסה לעלות על טיסה ללונדון וסורב

  בתחילת החודש נכנס קוזנצוב לישראל עם אשרת תייר, לאחר שהגיע תחילה לטורקיה. "ניסיתי לקנות שם כרטיס ללונדון, אבל כל הניסיונות נכשלו כי אין ברשותי ויזה בריטית", הוא סיפר. "מיד כשהגעתי לישראל, יצרתי קשר עם עורכי דין כדי להגיש בקשה למקלט מדיני. הם פנו ללשכות משרד הפנים בירושלים, תל אביב ורמת גן, אך לצערי, עד עתה לא קיבלנו שום תשובה. יתרה מכך, אני אישית הייתי במשרד הפנים בתל אביב והם אמרו שכלל לא ידוע להם על פנייתי".

   

  הליך בחינת בקשה לקבלת מקלט מדיני עשוי להימשך חודשים, במהלכם יידרש קוזנצוב להוכיח כי חייו אכן יהיו בסכנה אם ישוב לרוסיה - אולם הוא חושש שלא יוכל להמתין זמן כה רב. "אין לי כל אמצעים, וגם למצוא בינתיים עבודה בישראל לא אופציה מבחינתי מאחר שזה לא חוקי, ואני לא מתכוון להפר את חוקי ישראל", הוא הבהיר. "שבוע גרתי בעפולה, בזמן שקיוויתי שמשרד הפנים יסייע לי, אבל אין לי לאן לחזור כרגע. אצל חברים אני יכול לשהות יומיים-שלושה, אבל זה לא פתרון. לפיכך אני נמצא במבוי סתום".

   

  קוזנצוב ניסה לפתור את הבעיה בכוחות עצמו ופנה בשבוע שעבר לשגרירות הבריטית בבקשה לסיוע, אך גם שם נאמר לו כי לא יקבל מענה בזמן הקרוב. חרף כך, החליט אתמול לרכוש כרטיס טיסה ללונדון ולנסות את מזלו. "הסברתי להם שאני נוסע כדי לקבל מקלט מדיני, אך חברת התעופה סירבה לאפשר לי לעלות למטוס", העיד העיתונאי. "הייתי גם מוכן להתחייב בכתב שלא אבקש להחזיר אותי בטיסה מלונדון לישראל, אבל הם התעקשו. מכאן אני מסיק שהסירוב לאפשר לי לטוס אינו חוקי, אחרת הם היו מפנים לסעיף הרלוונטי בחוק".

   

  רשות ההגירה: "תמוה שניסה לצאת מהמדינה"

  המטוס אמנם המריא בלעדיו, אך קוזנצוב סירב לעזוב את נמל התעופה בן-גוריון. "אני נמצא באזור הנוסעים היוצאים, ואני מתכוון להישאר כאן עד שיימצא פתרון. זה הופך להיות בעיה במישור הבינלאומי. הכניסה לישראל אינה מצריכה ויזה, אני נמצא כאן באופן חוקי, אבל לא מאפשרים לי לפתור את הבעיה. מה אני אמור לעשות? ייתכן שבסופו של דבר אאלץ לפתוח בשביתת רעב, כדי למשוך תשומת לב, אבל מבחינתי זה המוצא האחרון. אני חושב שזה ישרת את האינטרסים של מדינת ישראל לפתור את המצב באמצעות זירוז התהליך הביורוקרטי".

   

  בא כוחו, עו"ד אפטקמן, חיזק את דבריו: "לפני כחודש הגיע קוזנצוב למשרדי ומיד שלחנו בקשה למקלט מדיני. קבעו לנו תור בסוף אוגוסט, אך בינתיים אזלו האמצעים של מרשי, ועל כן נבקש להקדים זאת. למעשה כעת אין לו איפה לגור, וחזרתו לרוסיה לא באה בחשבון. אנשים בישראל חושבים כי ברוסיה יש דמוקרטיה ואנשים שם חיים באושר", הוסיף עורך הדין, "אך המציאות אחרת לגמרי. רק למקורבים לשלטון ניתנת האפשרות להתעשר ואילו שאר האוכלוסייה חיה בעוני".

   

  ברשות האוכלוסין וההגירה מסרו בתגובה: "האדם המדובר הגיש בקשה למקלט מדיני לפני שלושה ימים בלבד, ואתמול ניסה לעלות לטיסה ללונדון, אך סורב בידי חברת התעופה. תמוה שאדם שרוצה לקבל מקלט מדיני בישראל, ימים ספורים אחרי זה מנסה לצאת את המדינה".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים