שתף קטע נבחר

נרצחה עיתונאית בכירה שדיברה נגד פוטין

אנה פוליטקובסקיה, כתבת שנודעה בביקורת שמתחה על המלחמה בצ'צ'ניה ועל משטרו של הנשיא פוטין, נורתה למוות בבניין שבו התגוררה. בשנת 2004 התעורר חשד שניסו להרעילה כשהייתה בדרכה לסקר את הטבח בבסלאן

אלמונים רצחו אחר הצהריים (שבת) עיתונאית בולטת ברוסיה, המוכרת בעיקר בשל סיקורה הביקורתי את המלחמה שמנהל הממשל הרוסי בצ'צ'ניה.

 

שוטר בתחנת המשטרה המרכזית בבירה הרוסית אמר שגופתה של הכתבת, אנה פוליטקובסקיה, נמצאה במעלית של בניין הדירות שבו היא מתגוררת כשהיא ירויה. העורך בפועל של העיתון "נובויה גזטה" בו הועסקה פוליטקובסקיה, אמר כי הרצח אירע סמוך לשעה 16:30 (שעון מקומי) וגופתה נמצאה על-ידי שכניה כ-40 דקות לאחר מכן. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי במעלית נמצאו גם אקדח וארבעה קליעים.


הבניין בו התגוררה פוליטקובסקיה (צילום: איי.אף.פי)

 

פוליטקובסקיה הייתה ידועה בארצה בשל הביקורת החריפה שמתחה על ממשלו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בגין המערכה נגד המורדים הצ'צ'נים. היא פירסמה בין היתר ספר העוסק במלחמה בצ'צ'ניה ובו הביאה תיעוד להתעללות נרחבת של חיילים באזרחים המקומיים. פוליטיקאים, ולפעמים גם גורמים בשירותי הביטחון, הביעו פעמים רבות חוסר שביעות רצון מדיווחיה של פוליטקובסקיה.

 

הכתבת שימשה בין היתר כמתווכת בין המורדים הצ'צ'נים לכוחות הביטחון הרוסים במהלך השתלטות המורדים על התיאטרון במוסקבה בשנת 2002. באותו אירוע לקחו כ-50 טרוריסטים צ'צ'נים כ-800 בני ערובה ובתום שלושה ימי התבצרות, פרצו פנימה אנשי יחידות מיוחדות של הצבא הרוסי. רוב החוטפים נהרגו, אבל איתם גם כ-115 מהחטופים.

 

בשנת 2004 נבצר מפוליטקובסקיה לסקר את הטבח בבית הספר בבסלאן, בו מורדים צ'צ'נים השתלטו על בית ספר וניסיון חילוץ כושל של כוחות הביטחון הסתיים במותם של יותר מ-400 ילדים ומבוגרים. היא חלתה באופן קשה לאחר ששתתה כוס תה בטיסה ממוסקבה לדרום רוסיה. הסימפטומים שלה הצביעו על כך שכנראה מדובר בהרעלת מזון, ועמיתיה העלו חשד שיש מי שמנסים להתנקש בחייה.

 

פוליטקובסקיה היא העיתונאית הבכירה ביותר שנרצחה ברוסיה מאז חודש יולי 2004, אז שמו אלמונים קץ לחייו של עורך המגזין "פורבס" בגרסתו הרוסית, פול קלבניקוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פוליטקובסקיה
צילום: איי אף פי
מומלצים