שתף קטע נבחר

רוסיה: פעילת זכויות אדם נחטפה מביתה ונרצחה

נטליה אסטמירובה חקרה מקרי רצח, עינויים וחטיפות שביצעו חיילים רוסים ומיליציות שפעלו בחסות הממשלה בצ'צ'ניה. גופתה הירויה נמצאה שעות לאחר חטיפתה ביער במחוז אינגושטיה הסמוך. ארגון Human Rights Watch: "אין כל ספק שהיא נרצחה בגלל הפעילות המקצועית שלה"

כרוניקה של רצח ידוע מראש? עוד פעילת זכויות אדם בולטת "הושתקה" ברוסיה: נטליה אסטמירובה, שעבדה עבור ארגון ממוריאל, נחטפה אתמול (יום ד') מביתה שבמחוז צ'צ'ניה וגופתה הירויה נמצאה כתשע שעות לאחר מכן במחוז איגנושטיה השכן.

 

אסטמירובה, בת 50, חקרה מקרים של הפרת זכויות אדם בצ'צ'ניה עבור ממוריאל, אחד מארגוני זכויות האדם הבולטים ברוסיה. ה-BBC הבריטי דיווח כי היא חקרה מאות מקרים של חטיפות, עינויים ורצח על-ידי חיילים רוסים ומיליציות שפעלו בחסות הממשלה. בחודשים האחרונים היא אספה ראיות לגבי שריפת בתים על-ידי מיליציות.

 

אסטמירובה עבדה בעבר עם פעילי זכויות אדם אנה פוליטקובסקיה, שנרצחה בשנת

2006, וסטניסלב מרקלוב, שנרצח בינואר השנה. הנשיא דמיטרי מדבדב הביע זעם על הרצח והורה לפתוח בחקירה שתנוהל בדרג גבוה.

 

מארגון ממוריאל נמסר כי ב-2007 היא זכתה בפרס על שם פוליטקובסקיה וקיבלה פרסים גם מהפרלמנט האירופי והפרלמנט השבדי. בהודעה שפירסם הארגון נכתב כי היא "נלקחה בכוח מביתה לתוך מכונית וצרחה שהיא נחטפה". גופתה נמצאה ביער במחוז אינגושטיה הסמוך כשעליה סימני ירי.

 

ארגון Human Rights Watch מסר כי אסטמירובה עבדה על נושאים "רגישים מאוד" בנושא זכויות אדם בצ'צ'ניה. "אין כל ספק שהיא נרצחה בגלל הפעילות המקצועית שלה", אמרה טניה לוקשינה, חוקרת של הארגון במוסקבה.

 

ארגון אמנסטי פרסם הודעה בה תוארה אסטמירובה כ"אשה אמיצה ומעוררת השראה". בהודעה הודגש כי "אי אפשר להתעלם עוד מהפרת זכויות האדם ברוסיה ובמיוחד בצפון הקווקז. יש להגן על אלו הדואגים לזכויות אלו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסטמירובה. ידעה יותר מדי?
צילום: AP
הנשיא מדבדב. הביע זעם על הרצח
צילום: AFP
מומלצים