שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

איום בכתב: רופאים מתמחים חתמו על התפטרות

עשרות חתמו על מכתב שיוגש אם דרישותיהם לא ייענו: "נאבקים על הבית". בברזילי חסמו הרופאים את הכניסה, בבתי"ח אחרים יצאו צעדות מחאה. יו"ר ההסתדרות הרפואית השובת רעב ייפגש היום עם מנכ"ל משרד רה"מ. ריבלין קרא לנתניהו להתערב

המתמחים מציגים לראווה את האיום המפורש: בבתי החולים שיבא בתל-השומר ומאיר בכפר-סבא התכנסו הבוקר (יום ג') עשרות רופאים מתמחים לאסיפת מחאה. ביום ה-129 מאז הוכרז סכסוך העבודה - הם חתמו על מכתב התפטרות המוני, שיופקד בנאמנות כמוצא אחרון שיופעל אם דרישותיהם לא ייענו. במקביל נערכות אסיפות דומות בבתי חולים נוספים, ויו"ר הכנסת קרא לראש הממשלה להתערב במשבר. ynet העביר שידור חי משיבא.

 

המתמחים לא הוכרו כצד בסכסוך ואיחדו למעשה שורות עם ההסתדרות הרפואית, אחרי שבשבוע שעבר "מרדו" ותקפו קשות את ראשיה, שהיו על סף סיכום עם האוצר. אתמול הפיצו המתמחים נייר עמדה המפרט את "הקווים האדומים שלהם", וקבעו אסיפות. דרישות המתמחים:

 

  • אורך ההסכם לא יעלה על ארבע שנים ויכלול מנגנוני אכיפה.
  • אי חיוב תורנויות מומחים.
  • יוספו 1,000 תקנים המיועדים למתמחים באופן מיידי.
  • מספר התורנויות לא יעלה על שש בחודש.
  • 50 שקלים לשעה שכר שעה למתמחה מתחיל.
  • שמירת היתרון היחסי של הפריפריה על פי מתווה הטיוטה שכבר הושג.


ד"ר אידלמן צועד היום. בדרך לראש הממשלה בירושלים (צילום: בן קלמר)

 

באולם הרדיולוגיה בבית החולים תל-השומר התכנסו עשרות מתמחים. במסמך שעליו חתמו נכתב: "ברור לכל אחד מאיתנו שאנחנו נלחמים על הבית ומאבקנו צודק, ובמאבק הזה האפשרות היחידה שלנו היא לנצח, כי אנו נאבקים למען החולים שלנו, המקצוע שלנו ועתידנו כרופאים". אחרי שציינו את דרישותיהם,

 כתבו: "ככל שניווכח שקווים אדומים אלו לא נכללים בהסכם, נאלץ לעשות שימוש בכלי הלגיטימי והוא כלי ההתפטרות. אנו מתחייבים כי לא נחזור בנו מהתפטרות זו עד אשר אחרון המתפטרים יוחזר לעבודתו בתנאים אשר לא יפחתו מתנאי עבודתו הקודמים".

 

בדיון הפנימי שקיימו המתמחים בתל-השומר הסביר ד"ר נדב חיים, נציג ראשי המתמחים ומתמחה בכירורגיה בבית החולים, כי אין בכוונת המתמחים לחייב איש לחתום על המסמך וכי כל אחד רשאי לפעול על פי צו מצפונו. "אנחנו מדגישים שאיננו מגישים את מכתב ההתפטרות, אלא רק חותמים על מכתב ההתפטרות כנשק שישמש כ'נשק יום הדין' ויופקד כנאמנות אצל עורך דין".


"למה המומחים לא חותמים גם?" (צילום: ירון ברנר)

 

"הרעיון הוא של קולקטיב", הוסיף ד"ר חיים. "כוחו של האחד טמון בכוחו של האחר, ולא קיים מצב שבו מישהו מתפטר מעבודה ולא חוזר לעבוד יחד עם הקולקטיב. אנו מודעים לכך שיש התמחויות יוקרתיות שהקבלה אליהן לא הייתה קלה. זה בהחלט לא פשוט לחתום על מסמך התפטרות, אך עם זאת - אנחנו נחושים לצאת יחד למאבק ולנצח אותו יחד".

 

מתמחה רטן: "למה הבכירים לא חותמים?"

במהלך הכינוס בתל-השומר התרעם אחד המתמחים: "למה מבקשים רק מהרופאים המתמחים לחתום על טפסי התפטרות, ולא מבקשים זאת גם מהרופאים הבכירים? אם אנחנו ביחד במאבק, גם הרופאים הבכירים וגם המתמחים, אז מן הראוי שנחתום כולנו יחד". מתמחה אחרת הוסיפה: "אנחנו כל הזמן מקטרים על כך שאנחנו עובדים בתנאים מזוויעים. זו ההזדמנות שלנו להשפיע, לעשות מהפכה, ולדאוג לעתיד שלנו".


רופאים צועדים בבית חולים קפלן (צילום: אבי מועלם)

 

גם בבית החולים מאיר בכפר-סבא חתמו הבוקר כ-50 רופאים מתמחים על מכתבי התפטרות, שטרם הוגשו. בישיבה שקיימו הבוקר בבית החולים החליטו לתמוך ביו"ר ההסתדרות הרפואית, לאוניד אידלמן, ולהחריף את מאבקם אם לא יימצא פיתרון. בהמשך יצאה צעדה גם עם הרופאים הבכירים בבית החולים ברחוב ויצמן בעיר. הם נשאו שלטים "המתמחה = רופא בכיר מתוסכל מחר". ביציאה מבית החולים זכו הרופאים למחיאות כפיים מעוברי אורח.

 

הצעדה הסתיימה במאהל האוהלים הנמצא ברחבת עיריית כפר סבא, שם איחלו שתי הקבוצות הנאבקות בממשלה הצלחה זו לזו. ד"ר צביקה קליין, שצעד עם הרופאים, אמר ליושבי המאהל: "אנחנו מחזקים את ידכם, את המאבק שלכם. הגיע הזמן שכולם יתעוררו, שהמעמד הבינוני יקום וייאבק. לא נפסיק את המאבק עד שיימצא פיתרון".

 

גם בבית החולים אסף הרופא יצאו הבוקר 150 רופאים והצטרפו לרופאים הצועדים לירושלים. הם השמיעו קריאות עידוד ותמיכה שהופנו לצועדים. גם בבתי החולים וולפסון בחולון, קפלן ברחובות - שם הפגינו החולים יחד עם הרופאים - והעמק בעפולה נערכו הפגנות ברחובות הסמוכים. הרופאים והמתמחים ברמב"ם יענדו החל מהיום סרטים אדומים על זרועם, לאות תמיכה והזדהות עם המאבק.

 

הרופאה לא יכולה להניק

בבית החולים ברזילי באשקלון חסמו הבוקר עשרות רופאים ומתמחים את הכניסה לבית החולים. במקום נרשמו שיבושי תנועה, אך הנהגים הגיבו בסבלנות. המפגינים השמיעו קריאות כמו "ביבי, ביבי, תתעורר - הדרום רוצה יותר" ו"עוד תקנים למען החולים". השוטרים לא התערבו במחאה.


הפגנת רופאים מבית החולים ברזילי (צילום: צפריר אביוב)

 

לפני היציאה לצומת השתתפו הרופאים בכנס בתוך בית החולים. ד"ר שרונה ששון, רופאה מתמחה שנה שלישית במחלקת ילדים ואם לשלושה, סיפרה: "יש לי תינוק בבית שאני צריכה להניק. כל ארבע שעות אני צריכה לשאוב חלב. במקום עבודה רגיל יש שעת הנקה לכל אם עובדת אבל פה זה משהו שאני אפילו לא יכולה לחלום עליו".

 

ד"ר פבלו בוקסנבאון, מנהל יחידת אשפוז יום כירורגית, אמר למתמחים שהם צריכים להביט בו ולראות את עתידם: "אני עושה פה 360 שעות בחודש. המשמרות מטורפות כי אין מתמחים שרוצים להגיע לפה. החוצפנים באוצר עוד טוענים שאנחנו מקבלים משכורות גבוהות". ד"ר אפרים זוהב, יו"ר ועד העובדים בברזילי, סיפר לרופאים על המשא ומתן וההתפתחויות האחרונות. הוא שב ואמר כי ההסכם שמוצע יפגע בפריפריה ובמתמחים.

 

אידלמן הולך עד הסוף

אמש הפגינו יותר מ-100 מתמחים מול הסינמטק בתל-אביב. ההפגנה התקיימה במקביל לצעדה שאליה יצאו כמה רופאים בראשותו של יו"ר ההסתדרות הרפואית, לאוניד אידלמן, מבניין ההסתדרות הרפואית ברמת-גן לעבר בית ראש הממשלה בירושלים. אידלמן הכריז אתמול על שביתת רעב ועל הצעדה במחאה על כך שנתניהו אינו מתערב בעצמו במשבר.

 

ייתכן שנתניהו מתחיל להתגמש, מאחר שמנכ"ל משרדו, אייל גבאי, זימן את אידלמן לפגישה היום בצהריים. הוא צפוי להפסיק בצעדה, ולהמשיכה אחרי הפגישה. הבוקר יצאו הצועדים מצומת אזור.

 אידלמן ישן באוהל בכפר חב"ד ואמר: "עבר לילה נחמד. האמת שלא הספקתי לישון אבל התמיכה של האנשים עודדה אותנו. אני מרגיש שהציבור עומד מאחורינו".

 

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, התייחס הבוקר לנושא וקרא לנתניהו להתערב במשבר. "מאבק הרופאים והמתמחים הוא המאבק על דמותו ועתידו של השירות הציבורי", אמר ריבלין בפתח ועידת ישראל לבריאות.

 

אתמול בבוקר, אחרי שבית הדין הארצי לעבודה לא נענה לדרישת מדינה להוציא צווי מניעה, הכריזו הרופאים על שביתת פתע כללית בבתי החולים הציבוריים. היום אין שביתה כללית אולם העיצומים נמשכים: בחדרי הניתוח בבתי החולים יתבצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים. מחר יושבתו כל מרפאות החוץ, אשפוז יום והמכונים בבתי החולים, וביום חמישי שוב לא ייערכו ניתוחים מלבד אלו הדחופים.

 

את השידור החי הפיקה שמרית שי. צילם: אסי כהן.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו תומר ולמר, רועי מנדל, ניר (שוקו) כהן, שמוליק חדד, רענן בן-צור, אחיה ראב"ד, אילנה קוריאל ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום בשיבא. נשק יום הדין
צילום: ירון ברנר
הפגנה בקפלן. רופאים יחד עם חולים
צילום: אבי מועלם
אידלמן ישן באוהל בכפר חב"ד
צילום: שמוליק סופר, אתר COL חב"ד
רופאים מבית החולים העמק בעפולה
צילום: רון יעקב
אתמול בהפגנה בת"א
צילום: ירון ברנר
מומלצים