שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

אין צווי מניעה: הרופאים בשביתת פתע כללית

בית הדין הארצי לעבודה דחה את עתירת המדינה להוצאת צווי מניעה נגד עיצומי הרופאים, ולא כפה על הצדדים בוררות. לפיכך, היום ה-128 של מחאת הרופאים נפתח בשביתה כללית בבתי החולים הציבוריים. המתמחים לא הוכרו כצד נפרד בדיונים

מחאת הרופאים נכנסת ליומה ה-128, בשביתת פתע כללית: בית הדין הארצי לעבודה דחה לפנות בוקר (ב') את עתירת המדינה לצווי מניעה לעיצומי הרופאים בבתי החולים ולחייבם לגשת לבוררות. לפיכך, ההסתדרות הרפואית החליטה שהיום תתקיים שביתה כללית בכל בתי החולים הציבוריים בארץ, והם יפעלו במתכונת שבת.

 

זעקה ציבורית מתמשכת:

 

עם זאת, בית הדין לעבודה הותיר על כנם את צווי המניעה לעיצומי רופאים שלא נערכים בהנחיית ההסתדרות הרפואית (הר"י) בעקבות הכרזת המתמחים על "מרד" במסגרת עמותת מרש"ם המאגדת אותם.

 

במסגרת השביתה:

  • חדרי מיון, חדרי ניתוח, טיפול נמרץ, פגיות ומכוני דיאליזה יעבדו כמו בשבתות.
  • מרפאות החוץ בבתי החולים סגורות.
  • מכונים של בתי החולים נותנים מענה רק במקרים דחופים.
  • אשפוז יום סגור
  • טיפולים אונקולוגיים נמשכים - אלא אם תוכנן להיום טיפול חדש, אז המטופל יופנה לוועדת חריגים. לא יתקבלו ביקורים במרפאות למטרות שאינן טיפולים.
  • טיפולי IVF (טיפולי פוריות) ודיאליזות מתוכננות מתקיימים.
  • מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה עובדות כסדרן.

 

אם המשא ומתן עם האוצר לא יובל לסיכומים, בהמשך השבוע יימשכו העיצומים. לפי ההסתדרות הרפואית, מחר יתבצעו בחדרי הניתוח בבתי החולים רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים. ביום רביעי יושבתו כל מרפאות החוץ, אשפוז יום והמכונים בבתי החולים, וביום חמישי שוב לא ייערוכ ניתוחים מלבד אלו הדחופים.

 

המתמחים נשארו בחוץ

מוקדם יותר בדיונים, קבעה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, כי המתמחים לא יוכלו להשתתף במשא ומתן עם משרד האוצר כצד עצמאי. "אני מציעה למתמחים לאחד כוחות במקום לפלג כוחות, ולחזק את מי שמנהל את המשא ומתן באופן פורמלי", אמרה ארד והוסיפה כי "בית הדין אינו יכול להיעתר לקבוצת עובדים כזו או אחרת בטענה שלא מייצגים אותה".

 

במהלך הדיון שהחל אתמול בצהריים, אמרה נציגת ההסתדרות הרפואית, עורכת הדין ארנה לין, כי "כל עוד ראש הממשלה לא ייכנס לנושא מסגרת העלות של ההסכם, נישאר בבעיה. אני מצפה שלאחר 127 יום מהכרזת סכסוך העבודה, ראש הממשלה ייתערב בסכסוך כל כך משמעותי". עוד בטרם התקבלה החלטה, הודיעו אתמול הרופאים בבית החולים מאיר בכפר-סבא כי יפתחו בשביתת רעב אם יוצאו צווי מניעה.

 

הממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין, הזהיר בדיון מפני "אובדן שליטה"

 ומתח ביקורת על הרופאים ש"אשפזו" עצמם במחלקות בשבוע שעבר: "זה כבר לא עולם רגיל של יחסי עבודה, זו פגיעה אמיתית בציבור".

 

בשבוע שעבר עזבו רופאים רבים את המחלקות בבתי החולים במחאה על הכניעה לכאורה של ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר, במסגרת עיקרי ההסכם שכבר גובשו בין הצדדים. יו"ר ההסתדרות הרפואית, לאוניד אידלמן, אמר בעקבות זאת כי אין בכוונתו לחתום על ההסכם הזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כך זה נראה בפעם הקודמת
צילום: מורן מעיין
המתמחים לא הוכרו כצד שלישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים