שתף קטע נבחר

יו"ר ההסתדרות הרפואית: פתחתי בשביתת רעב

ד"ר ליאוניד אידלמן קרא לראש הממשלה להתערב במחאת הרופאים, הנמשכת 128 ימים. "איפה אתה מר בנימין נתניהו? בידך החלטה אחת פשוטה - אסון או פתרון", הוא אמר. לדבריו, אחר-הצהריים תצא צעדה לי-ם ובכוונת הרופאים להקים אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה

ביום ה-128 למחאה - הרופאים עוברים לצעדים קיצוניים יותר: יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הכריז בצהריים (יום ב') כי הוא ישבות רעב עד לסיום המאבק. הוא הוסיף כי בשעה 16:00 תתקיים צעדת מחאה של הרופאים לירושלים. הצעדה תימשך כמה ימים בשעות הבוקר והערב. שאר שעות היום יוקדש למשא-ומתן עם האוצר. לדבריו, הרופאים יקימו אוהל מול משרד ראש הממשלה, שם הוא ישבות רעב עד שיושג הסכם. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים של הרופאים.

  

ד"ר אידלמן מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא למעשה גם שר הבריאות. "מעבר לכל ספק שהצדק איתנו, לכל חולה, לכל רופא, לכל אחות, לכולם ברור שמערכת הבריאות קורסת. לצערנו המדינה מפקירה את הרפואה, את החולים ואת הרופאים. 128 יום של מאבק ואנו שואלים - איפה אתה, אדוני ראש הממשלה ושר הבריאות, מר בנימין נתניהו?".

 

הוא המשיך בביקורת על ראש הממשלה: "המחסור והמצוקה נעשים קשים משנה לשנה. במשמרת שלך הגיעו מים עד נפש. איפה

 אתה מר בנימין נתניהו? בידך החלטה אחת פשוטה - אסון או פתרון. אנו עומדים מדי יום לצד הרופאים שלנו, עושים הכל כדי לסייע, כדי להציל את הרפואה ואת הבריאות בישראל. מר נתניהו - תן לנו את הכלים לעזור לחולים".

 

בהמשך הוא פירט את הדרישות של הרופאים: "כדי להציל את מערכת הבריאות נדרשת תוספת מיידית של 1,000תקנים לרופאים, הפחתת מספר תורנויות של המתמחים לשש בחודש. טיפול מיידי במקצועות במצוקה, מקצועות שבקרוב לא יהיו בהם רופאים". ד"ר אידלמן קרא לראש הממשלה להסתכל בעיני הרופאים. "תעשה את המעשה הנכון. באחריותך להציל את מערכת הבריאות הקורסת. ביכולתך להציל אותה - היום, לא מחר, לא מחרתיים". הוא גם דיבר על עצומה, עליה חתמו אלפי רופאים. העצומה תוגש, לדבריו, לראש הממשלה.

 

שביתה כללית בבתי החולים

הרופאים הכריזו על שביתה כללית בבתי החולים, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה דחה לפנות בוקר את עתירת המדינה לצווי מניעה לעיצומי הרופאים בבתי החולים ולחייבם לגשת לבוררות.


מסיבת העיתונאים של הרופאים (צילום:ירון ברנר)

 

במסגרת השביתה: חדרי מיון, חדרי ניתוח, טיפול נמרץ, פגיות ומכוני דיאליזה יעבדו כמו בשבתות. מרפאות החוץ בבתי החולים סגורות. מכונים של בתי החולים נותנים מענה רק במקרים דחופים. אשפוז יום סגור. טיפולים אונקולוגיים נמשכים - אלא אם תוכנן להיום טיפול חדש, אז המטופל יופנה לוועדת חריגים. לא יתקבלו ביקורים במרפאות למטרות שאינן טיפולים. טיפולי IVF (טיפולי פוריות) ודיאליזות מתוכננות מתקיימים. מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה עובדות כסדרן.

 

במקביל, גם המתמחים מאיימים בצעדים משלהם. המתמחים גיבשו נייר עמדה

 המפרט את הקווים האדומים שלהם, שיוצגו להסתדרות הרפואית, וקבעו שמחר יתקיימו אסיפות מתמחים בכלל בתי החולים בארץ ותתקיים הצבעה על התפטרות המונית אם ההסכם לא יכלול את אותם התנאים: אורך ההסכם לא יעלה על ארבע שנים ויכלול מנגנוני אכיפה. אי חיוב תורנויות מומחים. 1,000 תקנים המיועדים למתמחים באופן מיידי. מספר התורנויות לא יעלה על שש בחודש. 50 שקלים לשעה שכר שעה למתמחה מתחיל. שמירת היתרון היחסי של הפריפריה על פי מתווה הטיוטה שכבר הושג.

 

ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים של הרופאים - צילם: יהונתן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית
צילום: ירון ברנר
מומלצים