שתף קטע נבחר

יום הלימודים בגנים העירוניים יוארך בחצי שעה

תוכנית "אופק חדש" נכנסת גם לגני הילדים: החל מספטמבר הלימודים בגני הילדים יסתיימו חצי שעה מאוחר יותר -‬ אבל הילדים לא יקבלו ארוחת צהריים. בתמורה לתוספת שכר של כ‭2,000-‬ שקל יידרשו הגננות גם לעבוד בקבוצות ולקיים שיחות אישיות, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

החל משנת הלימודים הקרובה יום הלימודים בכל גני הילדים הממלכתיים-עירוניים יתארך בחצי שעה ויסתיים ב‭14:00-‬ במקום ב‭.13:30-‬ בכך תושלם רפורמת "אופק חדש" בכל מערכת החינוך - מגני הילדים, דרך בתי הספר היסודיים ועד התיכונים.

 

בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

 

בתמורה להצטרפותן לרפורמה יזכו הגננות לתוספת שכר של כ‭2,000-‬ שקל. בנוסף להארכת יום העבודה שלהן הן יצטרכו גם למלא שורה של הנחיות חדשות, כמו עבודה יומית עם ילדים בקבוצות קטנות ושיחות אישיות עם ילדים והורים.

 

"אני רואה בכניסת התוכנית לגני הילדים הזדמנות להשקעה גדולה יותר בגיל הרך, תוך מתן טיפול פרטני לכל ילדה וילד בשלב משמעותי בחייהם‭,"‬ אומר שר החינוך גדעון סער. "אני מאמין שהעבודה הפרטנית עם הילדים תתרום להתקדמות האישית שלהם, ותיצור רצף נכון בין גני החובה לבתי-הספר היסודיים‭."‬

 

שיחה אישית עם כל ילד

במסגרת הרפורמה יידרשו הגננות מעתה לקיים מדי יום שלושה שיעורים פרטניים בקבוצות קטנות של חמישה ילדים, לקיים לפחות פעם בחודש שירה אישית עם כל ילד, ולהיפגש עם ההורים שלוש פעמים בשנה: לפני תחילת השנה (כדי להכיר את הילד, תחביביו וצרכיו‭,(‬ באמצע השנה ובסופה. בשיחות אלה תדווח הגננת להורים על תפקוד הילד והתפתחותו בגן ותמסור להם מידע על התוכניות החינוכיות בגן.

 

בנוסף יצטרכו הגננות למפות את כיתת הגן שלוש פעמים בשנה ולתעד את העבודה עם הילדים ואת המפגשים עם ההורים.

 

לדברי מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי, סימה חדד מה-יפית, הרפורמה מהווה הזדמנות לקידום איכות הלמידה של הילדים לצד קידום וחיזוק ההתפתחות המקצועית של הגננת. "הרפורמה תאפשר ליצור אקלים מיטבי בגני הילדים‭,"‬ אמרה.

 

360 אלף התלמידים בגני החובה, הטרום-חובה והטרום-טרום-חובה יזכו לבלות עוד חצי שעה בגן - ובסך הכל שש שעות - אבל לא יקבלו ארוחת צהריים. על פי הנחיות משרד החינוך, בגנים בהם הילדים מביאים כריך מהבית לארוחת עשר, הם יתבקשו להביא חצי כריך נוסף ופרי, שאותו יאכלו ב‭.12:30-‬ בגנים בהם ההורים קונים את ארוחת הבוקר (המכונה "טעימה‭("‬ במרוכז, יקנו "טעימה" נוספת שתיערך ב‭.13:00-‬ בנוסף הנחה האגף את הרשויות המקומיות לרכוש כמות מסוימת של מזרונים, לטובת הילדים הצעירים שיהיו מותשים אחרי יום הלימודים הארוך.

 

ומה יקרה עם הצהרונים?

מאחר שהצהרונים מופעלים על ידי הרשויות המקמיות ולא על ידי משרד החינוך, השאלה אם גם הם יתארכו בהתאם ויסתיימו ב‭16:30-‬ במקום ב‭16:00-‬ תלויה בהחלטה של כל רשות ורשות. בכל מקרה, בימי שישי יסתיים יום הלימודים כרגיל, ב‭.12:45-‬

 

ההחלטה על החלת הרפורמה באופן מיידי בכל ‭8,640‬ גני הילדים ברחבי הארץ התקבלה בתום פיילוט קצר שנערך בשנתיים האחרונות בכמה מאות גנים. בת-שבע כהן, גננת ביישוב להבים שהייתה בין משתתפי הפיילוט, סבורה שהרפורמה תועיל גם לילדים וגם לגננות.

 

"ההתחלה הייתה קשה לילדים בגילאי טרום-חובה, אך הם הסתגלו‭,"‬ היא אומרת. "בחודשים הראשונים היו כאלה שנרדמו בסוף היום, אבל זה עבר להם. באופן אישי הארכת יום הלימודים איפשרה לי לבצע חלוקה יעילה של היום. העבודה בקבוצות קטנות עזרה לי להכיר את הילדים, להבין הקשיים שלהם, לדעת היכן כל ילד עומד מבחינה רגשית ולימודית וכמובן לתת מענה לכל ילד וילד. אומנם נצטרך להשקיע יותר זמן בעבודת ניירת, אבל היתרונות עולים על החסרונות". 

 

החובות החדשות של הגננות

  • תוספת של חצי שעה ליום הלימודים
  • 3 שיעורים פרטניים לקבוצות קטנות מדי יום
  • שיחה אישית עם כל ילד לפחות פעם בחודש
  • 3 שיחות אישיות בשנה עם הורים: בהתחלה, באמצע ובסוף השנה

התמורה: שכר הגננות יעלה בכ-‭2,000‬ שקל בחודש


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגננות יצטרכו לתעד את העבודה עם הילדים והמפגשים עם ההורים
צילום: shutterstock
מומלצים