שתף קטע נבחר

מזאל: לישראל ולגז יהיה תפקיד במשפט מובארק

השגריר לשעבר בקהיר מעריך כי הקשר של הנשיא המודח עם ישראל ועסקאות הגז יועלו במשפטו: "בין המפגינים יש הרבה שונאי ישראל, הנושא הזה מאחד את רוב המפגינים". את המצרים הוא לא מבין: "ארצם שוקעת, והם מתעסקים בהשפלת מובארק"

שגריר ישראל במצרים לשעבר, צבי מזאל, העריך בצהריים (יום ד') כי גם הקשר של הנשיא המצרי לשעבר, חוסני מובארק, לישראל, ישחק תפקיד במשפטו שנפתח הבוקר. "הנושא הזה לצערנו הרב מאחד את המפגינים, יש ביניהם הרבה מאוד שונאי ישראל", אמר מזאל בשידור החי של ynet מבית המשפט בקהיר.

 

נשיא בכלוב - משפט מובארק, עדכונים אחרונים:

פואד: דווקא עכשיו המצרים מפנים עורף למובארק?

מצרים שמה נשיא בכלוב: "המהפכה עומדת לדין"

נשיא מושפל: מובארק על מיטה בכלוב הנאשמים

 

במהלך המחאה נגד מובארק בינואר ובפברואר השנה, ובעיקר אחריה, עלו טענות רבות נגדו בשל היחסים החמים שלו בתקופות ארוכות עם ישראל ואישים פוליטיים בה. בין השאר הוא הואשם כי הורה למכור גז לישראל במחיר נמוך מהמקובל, על חשבון משלם המסים המצרי, וכי כנשיא דאג למעשה ליציבות ישראל אל מול העימותים בינה לבין העולם הערבי.


מובארק בכלוב הנאשמים, היום (צילום: AFP מתוך הטלוויזיה המצרית)

 

"ללא ספק, הנושא הזה לצערנו הרב מאחד את המפגינים", אמר מזאל, "חשבנו שהם כולם סטודנטים טובים שרוצים חיים טובים ולא יותר מזה, אבל ביניהם יש הרבה מאוד שונאי ישראל... הנושא הזה בהחלט יעלה, בייחוד כשיש אשמה שקשורה לישראל, לפיה מובארק הורה להעביר גז לישראל במחיר שהוא פחות מהמחיר העולמי". מזאל טען כי ההאשמה הזו היא "שטות ממדרגה ראשונה", וכי מחיר הגז נקבע בעקבות משא ומתן שבו כל צד מנסה להשיג את המקסימום.

 

מזאל אמר כי לא הרגיש טוב למראה מובארק מובל מושפל אל כלוב הנאשמים. "כיוון שהייתי שם הרבה מאוד זמן והכרתי את הבן-אדם, אני מרגיש לא טוב עם הסיפור הזה. מאוד מאוד לא טוב. נכון שהוא חטא, אין ספק. מצד שני, הוא שמר על מצרים, הוא עשה הרבה מאוד דברים למען מצרים במשך 30 שנה. אני לא מצרי, אז אולי אין לי זכות לומר את זה... אבל יש מקום לחמלה. שיגמור את חייו בשקט, ואנחנו המהפכנים נפנה לטפל בנושא הכלכלי שהוא הכי חשוב, כי בשעה הזו מצרים שוקעת. להעמיד לדין זו המטרה העליונה?".

 

עורך הדין: סנגורו של עזאם עזאם

מזאל הסביר כי מהפכות רוצות נקמה ועריפת ראשים - וכך היה גם בעבר: "כשהן עשו את זה, הן פנו ימינה ושמאלה, ואז רואים שהמצב הכלכלי גרוע מאוד. מה שרואים במצרים זה שאיש לא לומד מהניסיון. זה לא טוב למצרים, לא טוב לישראל, ולא טוב למזרח התיכון. אם המדינה הזו לא תהיה יציבה ואנשים לא יוכלו לחיות בה בצורה מסודרת, אז כל המזרח התיכון יסבול, ומשפט מובארק לא יפתור שום בעיה. לראות את מובארק שוכב ככה זו השפלה שאין לה שום מטרה מלבד ההשפלה".


הנשיא לשעבר מובא באמבולנס לבית המשפט בקהיר (צילום: רויטרס)

 

הופעתו של מובארק בבית המשפט בקהיר הבוקר הייתה ההופעה הראשונה שלו בציבור מאז 10 בפברואר השנה, יום לפני 

שעזב את כס הנשיאות וטס במסוק לשארם א-שייח. בחודשים האחרונים דווח על הידרדרות משמעותית במצבו הבריאותי, שהיה לא קל עוד לפני הדחתו. אחרי שנים שבהן ניסתה התקשורת הממלכתית במצרים להסתיר פרטים על מצבו הרפואי, הוא נגלה היום לעיני כל כחוש, חיוור וחולה. 

 

השגריר לשעבר העריך כי למרות האלמנט הראוותני והסיקור התקשורתי הנרחב, המשפט יהיה אמיתי. הוא סיפר כי עורך דינו של מובארק, פריד אדיב, הוא אותו עורך דין שייצג את עזאם עזאם שהורשע בריגול לישראל והוחזק בכלא המצרי במשך שנים. "אדיב מוכשר ויש לו הרבה אומץ", אמר, והעריך כי הקו שיציג יהיה שמובארק לא היה מודע באמת להרג

האזרחים וכי אין לו אחריות ישירה לכך - הסוגייה שבגינה רוצים להוציאו להורג.

 

מובארק עומד לדין בחשד לשחיתות ובחשד שהורה לירות במפגינים במהלך ההתקוממות העממית במצרים. לפי ההערכות, מאות בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון של מצרים במהלך ימי המרד במובארק. גם שני בניו של מובארק, גמאל ועלא, עומדים לדין. זו הפעם הראשונה בעידן המודרני שעם ערבי מעמיד לדין במשפט אזרחי את נשיאו לשעבר, כשהמקרה הקרוב ביותר לכך היה זה של הרודן העיראקי סדאם חוסיין, אך אז הייתה זו ארה"ב שנתנה חסותה לבית המשפט שגזר עליו עונש מוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניו של מובארק, עלא וגמאל, בכלוב הנאשמים
צילום: מתוך טלויזיה מצרית
אב בית הדין בקהיר
צילום: מתוך הטלויזיה המצרית
מסוק מביא את מובארק לקהיר משארם א-שייח
צילום: AFP
עימותים בין תומכי מובארק למתגדיו ליד בית המשפט
צילום: AP
אזרחים מבהירים מה גזר הדין הדרוש
צילום: AP
מומלצים