שתף קטע נבחר

חיטט בכותל ומצא צ'ק בסך 100 אלף דולר

מנהג מגונה של צעיר חרדי לחטט בפתקי הכותל, זיכה אותו ב"פרס" גדול: המחאה שיהודי אמריקני השאיר בין האבנים לפקודת "הכותל הקדוש". לאחר התייעצות עם עורך דין, החליט הצעיר לפדות את ההמחאה

אומרים שלתפילה בכותל המערבי יש סיכוי טוב להתגשם, אבל יש מי שתפילתו נענתה מהר במיוחד: צעיר חרדי מירושלים טוען כי מצא הלילה (יום ד') בין האבנים צ'ק על סך של מאה אלף דולר, שנתחב לשם על-ידי מתפלל אמריקני אמיד, לפקודת "הכותל הקדוש". על הצ'ק לא היה סימון "קרוס" או כיתוב "למוטב בלבד". 

 

המוצא הצעיר מיהר לפנות לעורך דין כדי לקבל ייעוץ משפטי בעניין הבעלות על הצ'ק, והתברר לו כי ההמחאה שלו על-פי דין. סיפור המקרה פורסם לראשונה במוקד החדשות החרדי "הקול הספרדי".

 

מכריו של הצעיר החרדי, תלמיד ישיבה בן 22, מספרים כי הוא אוחז במנהג מגונה "לחטט" מדי פעם בין אבני הכותל, ולעיין בפתקים שנטמנו בהם. לדבריהם, בשנים האחרונות כבר מצא שם שטרות בסכום כולל של מאות דולרים. הלילה הוא זכה בצ'ק שמן בהרבה - שבכוונתו לפדות במזומן.  

 

יש כיסוי

הבוקר, מיד כשחזר מן הכותל, סיפר הצעיר לאביו על המציאה. האב יצר קשר עם רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', שטען מצדו כי ככל הנראה מדובר בתרומה לאתר הקדוש. 

 

למרות המלצת האב ש"לא יסתבך", לא מיהר הבן לוותר על הכסף. הוא נסע יחד עם חבר לחיפה, כדי להתייעץ עם עורך דין שהכיר - שקבע כי מבחינה חוקית, הצ'ק שייך למוצא.

 

מנחם, חברו של הצעיר החרדי, סיפר ל-ynet כי עורך הדין יצר קשר עם עמית בארצות הברית, וזה איתר את ה"תורם", קיבל ממנו אישור שרשם את ההמחאה - ואף וידא כי יש לה כיסוי. עורך הדין מחיפה הורה לצעיר לכבות את הטלפון הסלולרי ולא ליצור קשר עם איש, עד לאחר משיכת הכסף. מאז, במשך כל היום, לא מצליח אביו של הצעיר ליצור עמו קשר.

  

מנחם סיפר כי למרות התחביב המוזר, מדובר בבחור נורמטיבי ש"יושב ולומד תורה כל היום". עוד הוסיף כי הוא בן למשפחה ירושלמית אמידה, ולכן "לא התלהב מהמאה אלף דולר כמו מעצם הרעיון שמצא דבר כזה".

 

בלשכת רב הכותל מערבי, הרב שמואל רבינוביץ, אישרו כי אכן התקבלה במשרדו הבוקר פנייה מאדם שטען שבנו מצא המחאה בסך של מאה אלף דולר בין אבני הכותל. "אנו מקפידים הקפדה יתרה בשמירה על פרטיותם של המתפללים, ובכלל זה חיסיון פתקי התפילה שמונחים בין אבני הכותל", נמסר עוד מטעם הרב. "אם יש אמת בסיפור, ואכן נלקח דבר מה מבין אבני הכותל, הרי שמדובר בתקלה חד-פעמית שיש להצטער עליה, ולדאוג שלא תישנה, אני מגנה כל ניסיון של פתיחת פתקים מנדבכי הכותל המערבי. יש בזה חילול שם שמים ופגיעה בקדושת הכותל המערבי".

 

לשכת רב הכותל המערבי העבירה את הנושא לבדיקת משטרת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אלוהים, עשה שאמצא המחאה"
צילום: AP
מומלצים