שתף קטע נבחר

חשש בארה"ב: אל-קאעידה מייצר רעל לפיגועים

לפי דו"חות מודיעיניים אמריקניים, פעילי ארגון הטרור בתימן מנסים לייצר את הרעל הקטלני ריצין, שמופק מפולי הצמח קיקיון, כדי להצמידו למטעני חבלה שיפוצצו במקומות סגורים

רעל קטלני בשירות הטרור. גוברת הדאגה בקרב גורמים אמריקנים שעוסקים במלחמה בטרור כי ארגון אל-קאעידה יצרף רעל מסוג ריצין למטעני חבלה, כדי ליצור נשק פשוט אך קטלני, שישמש לפיגועים נגד מטרות אמריקניות.

 

 

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווח אתמול (יום ו') כי מדו"חות מודיעיניים עולה שפעילים של ארגון הטרור האיסלאמי בתימן פועלים כבר יותר משנה להשיג כמויות גדולות של פולי הצמח קיקיון, מהם ניתן לייצר את הרעל. ריצין הוא חומר אבקתי לבן, ורעיל עד כדי כך שקמצוץ ממנו מספיק כדי להרוג אדם. הוא משפיע דרך שאיפה, או באמצעות החדרתו למחזור הדם.

 

גורמי מודיעין סיפרו שנאספו הוכחות לפיהן פעילי אל-קאעידה ניסו להעביר פולים של הצמח, וכן חומרים המשמשים לעיבוד הרעל, למחוז שבווה שבתימן, אזור שבטי שבשליטת מורדים. הם ציינו כי לפי הממצאים, בכוונת אל-קאעידה לארוז את הרעל סביב מטעני חבלה קטנים, ולנסות לפוצץ אותם במקומות סגורים, דוגמת קניונים, נמלי תעופה או תחנות רכבת.

 

גורמים המקורבים לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מסרו כי הוא ויועציו לענייני ביטחון תודרכו על האיום הגובר בשנה שעברה, ועודכנו בהתפתחויות מאז.

 

"לא קשה לפתח ריצין" 

לפי בכירים אחרים בארה"ב, אין סימנים שמעידים כי מתקפת ריצין היא איום מיידי, אך מומחים מעריכים כי באל-קאעידה ממשיכים לנסות למצוא דרך להשתמש ברעל כנשק אפקטיבי. הם הסבירו כי השימוש בריצין כנשק הוא מוגבל, כיוון שהרעל נפגע בקלות מהתייבשות, חשיפה לשמש, ובניגוד לחומרים עצביים אחרים, לא נספג בקלות בעור. העובדה שתימן היא מדינה חמה ויבשה מקשה על מאמצי אל-קאעידה בנושא.

   

עם זאת, מקורות בארה"ב הבהירו כי האיום נבחן בזהירות יתרה לאור היכולת המוכחת של פעילי הארגון בתימן, שפיגועים רבים שיזמו סוכלו בעבר רק ברגע האחרון. הגורמים ציינו כדוגמה את הפצצה שהוברחה בתחתוניו של אזרח ניגרי לטיסה בארצות הברית לפני כשנה וחצי, וכן את ההברחה של מחסניות דיו של מדפסות שמולאו בחומר נפץ לעיר שיקגו, עשרה חודשים לאחר מכן.

 

"האיום כי כלי נשק להשמדה המונית, שהם פשוטים יותר משרוב האנשים מצפים אך בעלי השפעה פסיכולוגית משמעותית, יגיעו לידי פעילי אל-קאעידה בחצי האי ערב, הוא מאוד-מאוד אמיתי", אמר מייקל לייטר, שלאחרונה סיים לכהן כמנהל המרכז האמריקני הלאומי ללוחמה בטרור. הוא הוסיף כי "לא קשה לפתח ריצין".

 

איום גובר בחצי האי ערב 

באל-קאעידה התייחסו בעבר לאפשרות של שימוש בריצין כנשק נגד ארצות הברית.

 במאמר שפורסם בעבר באתר של הארגון ובו "טיפים לאחינו בארצות הברית", נכתב: "אחים עם ידע מועט במיקרוביולוגיה או כימיה, כל עוד יש להם ידע מדעי בסיסי, יוכלו לפתח רעלים כמו ריצין או ציאניד".

 

מקורות רבים בממשל האמריקני ציינו כי האיום מצד ההנהגה המרכזית של אל-קאעידה פחת מאז חיסולו של אוסמה בן-לאדן לפני כשלושה חודשים. גורם נוסף שתרם לכך הוא השימוש של סוכנות הביון האמריקנית במטוסים ללא טייס לצורך חיסול מטרות באזורים שבטיים של אפגניסטן בשלוש השנים האחרונות.

 

עם זאת, הדאגה הגוברת ממתקפה בה ייעשה שימוש ברעל הקטלני, מדגישה את החשש כי פעילים אזוריים של אל-קאעידה, ובמיוחד אלו בחצי האי ערב, יהוו איום על ארצות הברית ואינטרסים שלה בעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהירי . לפוצץ במקומות קטנים
צילום: AP
אובמה. תודרך על האיום
צילום: רויטרס
מומלצים