שתף קטע נבחר

מחבל חג המולד הואשם בניסיון רצח של 289 איש

בבית המשפט במישיגן הוקרא כתב האישום החמור נגד עומר פארוק עבד אל-מוטלב שניסה לפוצץ מטוס נוסעים. הצעיר הניגרי הואשם בניסיון לרצוח את כל הנוסעים ואנשי הצוות בטיסה 253 וכן בניסיון להשתמש בנשק להשמדה המונית

לבית המשפט הפדרלי בארצות הברית הוגש הערב (יום ד') כתב אישום חמור נגד עומר פארוק עבד אל-מוטלב שזכה לכינוי "מחבל חג המולד". הצעיר הניגרי, שניסה לפוצץ מטוס נוסעים של חברת "דלתא" שעשה את דרכו מהולנד לארה"ב, הואשם בשש עבירות. אם יורשע, העונש המקסימלי שניתן לגזור הוא מאסר עולם.

 

אל-מוטלב (23) נעצר בשבוע שעבר אחרי שניסה לפוצץ את טיסה 253 של חברת "דלתא" מאמסטרדם לדטרויט. הצעיר הניגרי נשא מטען חבלה בתחתוניו שלא התגלה בבדיקות הביטחוניות בנמל התעופה סכיפהול. חומר הנפץ שבו ניסה להשתמש לא התלקח כפי שקיווה, ונוסעים שהיו במטוס הצליחו להשתלט עליו ולהביא למעצרו.

 

המחבל הצעיר הואשם מיד לאחר מעצרו בהברחת חומרי נפץ לטיסה. בשימוע שנערך הערב למוטלב בפני חבר מושבעים במדינת מישיגן שבארה"ב הוגש נגדו כתב האישום המלא, הכולל שישה סעיפים. שתי העבירות החמורות ביותר שמיוחסות למחבל הן ניסיון רצח של 289 נוסעים ואנשי צוות במטוס וכן ניסיון להשתמש בנשק להשמדה המונית.

 

"מטען החבלה אמור היה להתפוצץ ברגע שהוא רק ירצה", נכתב בכתב האישום. התביעה לא ייחסה למוטלב עבירות טרור באופן מפורש, וזאת למרות שהוא הודה בחקירתו כי קיבל סיוע והכשרה מפעילי אל-קאעידה בתימן. הנאשם מוחזק כעת בבית כלא פדרלי במילאן שבמישיגן. ביום שישי הוא יופיע לראשונה בבית המשפט כדי לדון בהארכת מעצרו.

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר השבוע כי ארגון אל-קאעידה בתימן הוא האחראי למתקפת הטרור הכושלת בחג המולד. אובמה טען כי הפרשה מעידה על "כשל מערכתי" שהכשיר את הקרקע למתקפת הטרור.

 

ניסיון הפיגוע של מוטלב הצית סערה ציבורית בארה"ב, שבעקבותה נועד אובמה עם בכירי המועצה לביטחון לאומי ולהגנת המולדת. הנשיא האמריקני דרש מצוותו לגבש צעדים חדשים לשיפור בטיחות הטיסה לארה"ב ובתוך המדינה בתקווה לספק לאמריקנים תחושת ביטחון מחודשת, אחרי ניסיון הפיגוע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שישה סעיפי אישום. מוטלב
צילום: רויטרס
מומלצים