שתף קטע נבחר

התקדמות בעסקת שליט? משעל מגיע לקהיר

אל חיאת: הבוקר, עם חידוש המו"מ בין ישראל לחמאס על עסקת שבויים, יגיע לקהיר ראש הלשכה המדינית של חמאס

האם הושגה פריצת דרך לקראת עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס? משלחת בכירה של חמאס בראשות ראש הלשכה המדינית של התנועה, חאלד משעל, תגיע הבוקר (יום ג') לקהיר בדיוק עם הגעת המשלחת שאחראית על עסקת חילופי השבויים בין ישראל לחמאס. כך דיווח הלילה העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

 

הדיווחים האחרונים על המו"מ לצד המאבק לשחרור גלעד שליט :

 

על פי הדיווח בעיתון, הנחשב לאמין מאוד, המשלחת בראשותו של משעל, מגיעה עם התחלת סבב השיחות השלישי בין הצדדים שיחל בשעות הבוקר. בראש המשלחת הישראלית עומד דוד מידן, שליחו של בנימין נתניהו לעניין עסקת גלעד שליט.

 

פעילים למען שחרור שליט חוסמים אוטובוס אסירים פלסטינים  (צילום: אילנה קוריאל ) (צילום: אילנה קוריאל )
פעילים למען שחרור שליט חוסמים אוטובוס אסירים פלסטינים (צילום: אילנה קוריאל )

 

גורמים פלסטיניים מסרו לעיתון כי ישראל התגמשה בעיקר סביב שחרור אסירים מקרב ערביי ישראל וממזרח ירושלים. על פי הדיווחים, לאורך המו"מ הארוך מול חמאס, סירבה ישראל לדון בשחרור ערביי ישראל וערביי מזרח ירושלים הכלואים בבתי הכלא הישראלים, ואילו עתה כאמור - חל שינוי. כמו כן, לטענת גורם פלסטיני, ישראל גם מוכנה להתגמש בסוגיית גירוש האסירים: "הוסכם להפחית את מספר האסירים שיגורשו מבין אלו שישוחררו".

 

עם זאת, בכיר חמאס, אוסמה חמדאן, אמר באחרונה לעיתון כי נתניהו אינו מעוניין לשלם את המחיר הנדרש להשלמת העסקה. הוא הדגיש כי העסקה לא תצא אל הפועל אם לא ישראל לא תענה לכל דרישות חמאס. הוא ציין כי המחיר שאותו דורשת התנועה הגיוני ולא גבוה. חמדאן הוסיף כי שליט "נחטף בקרב צודק, כשהיה במשימה צבאית שלא כמו רוב האסירים הפלסטיניים שנחטפו מביתם".

 

לדבריו, ארגונו דרש לשחרר 1,000 אסירים: "הוצע לנו שחרור בשני שלבים.

הראשון הוא שחרור של 450 אסירים והשני 550 אסירים ואנחנו הסכמנו לכך". אלא שאז, כך מספר חמדאן, נסוגה ישראל מההצעה. הוא ציין כי חמאס היה אמור לבחור את שמות האסירים שישוחררו בקבוצה הראשונה וכי הוסכם שכל הנשים הפלסטיניות הכלואות בישראל ישוחררו בעסקה - אך גם בעניין זה ישראל חזרה בה מההסכמה.

 

אתמול בבוקר דיווח העיתון כי ישראל וחמאס החלו בסבב שני של מו"מ לא ישיר בקהיר בחסות מצרים. בראש משלחת חמאס עומד ראש הזרוע הצבאית של הארגון, אחמד ג'עברי, ובראש המשלחת הישראלית עומד כאמור, דוד מידן. השיחות, כך על פי הדיווח, מתנהלות בבניין של המודיעין המצרי כאשר כל אחד מהצדדים יושב בחדר אחר והמתווך המצרי מדלג ביניהם. כלי תקשורת פלסטינים שונים דיווחו אתמול על התקדמות במו"מ בין הצדדים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגיע לקהיר לקראת המו"מ
צילום: רויטרס
שליט בשבי
צילום: רויטרס
מומלצים