שתף קטע נבחר

המיתוס הופרך: צמיחת שן לא מעלה חום בתינוקות

מאז ומתמיד נהגו לאפיין עליית חום לא מוסברת אצל תינוקות ופעוטות עם צמיחת שיניים. אך מחקר חדש מגלה כי מדובר במיתוס בלבד וכי אין קשר בין שני הדברים. מה כן קשור: אי שקט, ריור, אף דולף, אובדן תיאבון, שלשול והפרעות בשינה

כל מי שיש לו תינוק מכיר את הסיטואציה הבאה: הוא בוכה, חסר מנוחה ויש לו חום נמוך. אם תשאלו כל הורה, או סבתא ותיקה, מה הסיבה לחום כולם יענו תשובה אחת: צמיחת שיניים. אך מחקר חדש מגלה כי התשובה הזו שגויה וכי צמיחת שיניים אינה גורם לעליית חום בתינוקות. המחקר החדש פורסם בכתב העת היוקרתי לרפואת ילדים Pediatrics בגליונו החדש.

 

עוד מחקרים על רפואת תינוקות:

 

שיני החלב של התינוק מתחילות לצמוח סביב גיל שמונה חודשים, אולם לעתים תהליך הצמיחה מתרחש בשלב מוקדם הרבה יותר. צמיחת השיניים מלווה במקרים רבים בגירוי בחלל הפה, בכאבים ובריור. הורים רבים "נשבעים" כי כל אימת שמתחילה צמיחת שן חדשה מתלווה לתהליך גם עליית חום. אלא שהקשר בין השניים מעולם לא הוכח.

 

במחקר החדש נבדקו 47 תינוקות בגילאי חמישה עד 15 חודשים בעיר דיאמאנטינה שבברזיל. לכל התינוקות שבמחקר היו לא יותר משבע שיניים בפיהם והם היו ללא עבר של מחלות כרוניות או בעיות רפואיות העלולות להתבטא בתסמינים שונים ולהטות את תוצאות המחקר.

 

מידי יום במהלך המחקר נבדק חום גופם של התינוקות בשתי מדידות: האחת באמצעות מדחום אוזן והשנייה באמצעות מדחום בבית השחי. בתוך כך נשאלו האמהות על 13 תסמינים שונים העלולים להיות קשורים לצמיחת שיניים, במהלך 24 השעות שטרם המדידה.

 

מהתוצאות עלה כי טמפרטורת הגוף בעת צמיחת השיניים היתה כ-36.7 מעלות צלזיוס. התסמינים השכיחים ביותר שנמצאו קשורים לצמיחת שיניים היו אי שקט, ריור, אף דולף ואובדן תיאבון. בשכיחות נמוכה נמצאו תסמינים נוספים ובהם שילשול, פריחה והפרעות שינה. עם זאת לא נמצא כל קשר בין עליית חום לבין צמיחת שיניים.

 

החוקרים סיכמו כי ממצאי המחקר "תומכים בעמדות קודמות הקובעות כי צמיחת שיניים אינה גורמת לבעיות רפואיות חמורות או לעליית חום". לפיכך, קבעו החוקרים, על רופאי הילדים לחפש סיבות אחרות לסימפטומים אצל התינוק ולא לנעוץ את האשם בצמיחת שיניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
צמיחת שיניים. לא אשמות בחום
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים