שתף קטע נבחר

ברגע האחרון לפני הגירוש: הילדה הורדה מהמטוס

עמותת "ילדים ישראלים" עתרה לבית המשפט וקיבלה צו לעיכוב גירושה של הילדה בת ה-4 שנעצרה אתמול. ברגע האחרון היא הורדה יחד עם אמה מהמטוס בנתב"ג

דרמה לילית על מסלול ההמראה: מהגרת עבודה מהפיליפינים ובתה בת ה-4 הורדו אמש (יום ג') ממטוס שעמד להמריא מנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שהוחלט לגרשן מהארץ. הסיבה - עתירה מנהלית דחופה שהגישה עמותת "ילדים ישראלים" לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה לצו על תנאי נגד הגירוש.

 

הכתבות הקודמות בנושא:

 

בית המשפט קיבל את העתירה ודחה את הגירוש עד לדיון שצפוי להתקיים היום בנושא. בעמותה מקווים כי הילדה תשוחרר זמנית לבית אביה, השוהה בארץ באופן זמני, עד שיוחלט סופית לגבי גורלה. האם תישלח בינתיים בחזרה למתקן המסורבים בנתב"ג. 

 

גם רעיית ראש הממשלה התערבה אמש לטובת הילדה. במכתב ששלחה שרה נתניהו לשר הפנים, אלי ישי, נכתב כי "מדובר בילדה אשר נולדה והתחנכה בישראל. שפתה הראשונה היא השפה העברית. היא גרה לבדה עם אמה בתל-אביב, למדה בגן בלב תל-אביב ומצפה להתחיל את שנת הלימודים החדשה עם חבריה לספסל הלימודים".

 

"הליך ההרחקה נעשה על פי חוק" 

בלשכתו של שר הפנים אישרו כי ישי קיבל את מכתבה של אשת ראש הממשלה, ואמרו: "המכתב התקבל בלשכה. השר ישי נפגש בעבר עם רעיית ראש הממשלה והעריך את רעיונותיה ועצותיה בדבר הילדים. על-פי גורמי המקצוע, המקרה דנן רחוק מהרף אותו הציבה הוועדה הבין משרדית המאפשר הישארות בישראל, ואף רחוק מההקלה הזמנית אותה קבע השר".

 

אמה של הילדה הגיעה לישראל כחוק כשברשותה אשרת עבודה, ובתה נולדה בארץ

וכאמור מתחנכת במסגרת הגנים העירוניים של עיריית תל-אביב-יפו. ארגוני סיוע לעובדים הזרים הביעו חשש כי הצעד מלמד על כך שהמדינה תגרש עוד ילדים בקרוב.

 

בעמותת "ילדים ישראלים" טענו כי "יחידת עוז של רשות האוכלוסין וההגירה מחבלת באופן שיטתי במאמצים של העמותה לבטל את גירושה של הילדה". נציגת העמותה, נועה גלילי, ציינה כי "למרות שהוצא צו, פקחי יחידת עוז התעכבו ביישומו והדבר נפתר רק לאחר התערבות של בית המשפט".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "הליך הרחקת המשפחה נעשה על-פי חוק וכן בהתאם להחלטת הממשלה באוגוסט 2010, אשר קבעה קריטריונים להסבר מעמד לשוהים הבלתי חוקים ולילדיהם. במסגרת יישום ההחלטה החלו פעולות אכיפה מזה כחמישה חודשים והבוקר נעצרה אם פיליפינית השוהה בישראל מזה כ-9 שנים, מתוכן 4 בניגוד לחוק".

 

"האם ובתה עברו הליך הרחקה חוקי ואף חתמו על טופס המבקש להטיסן בהקדם", אמרו ברשות האוכלוסין וההגירה, "כתוצאה מכך, תואמה טיסה ובעת שהיו כבר במטוס על המסלול, הוצא דקות ספורות בטרם ההמראה צו עיכוב מבית המשפט". ברשות התייחסו גם לטענות שהופנו כלפי יחידת עוז: "הצו נשלח רק בעת שהנוסעים היו על המסלול ועל כן הטענות הן בלתי רלוונטיות".


פורסם לראשונה 16/08/2011 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדה, יחד עם דורין אטיאס
צילום: גוני ריסקין,עמותת ילדים ישראלים
מומלצים