שתף קטע נבחר

אהרונוביץ': הירי יימשך; שלום: נשקול כניסה לעזה

השר לביטחון פנים צופה "ימים לא קלים, ניערך כמו בעופרת יצוקה". מ"מ רה"מ, סילבן שלום, ביקר פצועים בסורוקה ואמר כי "ההרתעה מיצתה את עצמה". ועדת חוץ וביטחון התכנסה לדיון מיוחד בדרום, היו"ר מופז דרש: "למוטט את שלטון חמאס"

בצה"ל אומרים כי "עופרת יצוקה 2" אינה על הפרק בינתיים, אבל בשולחן הממשלה חושבים אחרת. ממלא מקום ראש הממשלה, סילבן שלום, לא שלל היום (א') תגובה קרקעית לירי הגראדים לדרום. במהלך ביקור פצועים בבית החולים סורוקה, אמר השר לפיתוח הנגב והגליל כי "אסור להמשיך במצב בו מיליון ישראלים נמצאים תחת מטח טילים באופן קבוע. ההרתעה של עופרת יצוקה מיצתה את עצמה. נצטרך לתת מענה ואנחנו לא מוציאים מכלל אפשרות גם תגובה קרקעית".

 

"עלינו לפעול בכל האמצעים, הן על ידי פגיעה באחראים והן על ידי פגיעה בתשתיות, על מנת לעצור את ירי הטילים אל עבר ישובי הדרום", אמר השר שלום, שביקר גם בבית הספר שספג פגיעה ישירה מגראד הבוקר. "לא יכול להיות מצב בו תושבי הדרום לא ישנים בשקט, בזמן שראשי הטרור ישנים בשקט".

 

הסלמה בדרום  - הכותרות האחרונות ב-ynet

 

שלום הטיל על חמאס את האחריות למצב, "בין אם הם יורים, או מאפשרים לארגונים אחרים לירות". הוא אמר את הדברים, למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו דרש מהשרים לא להתראיין על ההסלמה בדרום.

 

גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ביקר באשקלון - וגם הוא ענה לשאלות, למרות האיסור לדבר. הוא סירב להתייחס ישירות לפעולה צבאית, אך אמר כי סבב ההסלמה הנוכחית ייקח להערכתו "ימים רבים. אלא לא יהיו ימים קלים, אנו נערכים כפי שנערכנו במבצע עופרת יצוקה". 
 

לדרום הגיעה גם ועדת חוץ וביטחון, שהתכנסה לדיון מיוחד בעקבות הפיגוע המשולב וההסלמה. לישיבות בעיריית אשדוד, ולאחר מכן בעיריית אשקלון ובקריית מלאכי, הצטרף גם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. בפתח הישיבה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז מקדימה: "מדינת ישראל צריכה להחליט האם היא ממשיכה במציאות הבלתי נסבלת של מלחמת התשה, או שהיא מובילה להכרעה חד משמעית מול חמאס, כולל פגיעה בראשי הארגון ובתשתיותיו, עד כדי מיטוט שלטונו בעזה".

 

יו"ר הכנסת ריבלין עקץ את מפלגתו ותהה בביקור באשקלון, "מדוע חברים מהסיעה הגדולה ביותר לא מגיעים לסיור חשוב שכזה". פרט לריבלין ולח"כ ציפי חוטובלי, כל חברי הכנסת שהגיעו לסיור משתייכים לאופוזיציה.

 

גג בית הספר שנפגע בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
גג בית הספר שנפגע בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

"ההגנה העיקרית היא הרתעה ואם ההרתעה מתרופפת אנחנו צריכים לעשות חושבים", אמר ריבלין. "לא יכול להיות שמפעם לפעם יתקוממו עלינו. אנחנו משתפרים בהתגוננות ולא בהרתעה. אנחנו צריכים לגרום להבנה בצד האחר שלא כדאי להם לפגוע בנו. מי שיתקוף אותנו צריך לדעת שיקבל מכה ניצחת".

 

ח"כ עמיר פרץ דרש להציב עוד סוללות כיפת ברזל בדרום: "בעניין התקציב, ברור שאנחנו תמיד נימצא בקונפליקט בין רווחה, צדק חברתי וביטחון. אם יש שומנים במערכת הביטחון יש לקצץ אותם. לדעתי האישית יש להקצות חלק מהתקציב של מס רכוש לטובת מערכת כיפת ברזל. בעבר מס רכוש נאלץ לשלם לא מעט כסף ולפצות תושבים שנפגעו. ההגנה על שגרת חיים היא המפתח".

 

יו"ר הכנסת בבית החולים סורוקה, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יו"ר הכנסת בבית החולים סורוקה, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

חברי הוועדה שמעו טענות קשות מראש העיר אשקלון, בני וקנין, בנושא הצבת מיגוניות בבתי הספר ובבית החולים ברזילי. "אתמול בלילה שוחחתי עם שר הבטחון ושאלתי מדוע המיגוניות עדיין לא הוצבו בבתי ספר. אני מקווה שאחרי השיחה משהו ישתנה", אמר וקנין. הוא סיפר כי גם בית החולים לא מוגן: "הוא ממוקם 10 ק"מ מהגבול, זה זלזול בחיי אדם".

 

שעה קלה לאחר מכן הנחה השר להגנת העורף, מתן וילנאי, את אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג, להקצות 50 מיגוניות לאופקים באופן מיידי, בשל מחסור במקלטים בעיר. אתמול נפצעו שני ילדים, בהם תינוקת, בפגיעת רקטה בבית בעיר.

 

פרס: "לא מעלה על דעתי אדם טהור יותר"

מוקדם יותר היום, ביקר נשיא המדינה, שמעון פרס, בבית משפחת נפתלי בעפרה, ששכלה את בנה, משה, לוחם בגולני, בהיתקלות עם מחבלים במהלך מתקפת הטרור בדרום. "קראתי ושמעתי עליו, אני מוכרח להגיד שאני לא מעלה על דעתי אדם יותר טהור", אמר פרס עם צאתו מהביקור.

 

הנשיא בניחום האבלים, היום (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הנשיא בניחום האבלים, היום(צילום: נועם מושקוביץ)

 

לדברי הנשיא, "אלו ימים לא פשוטים שעוברים עלינו, אך שוב בשעת מבחן מתגלה העם בחוזקו. הדרום נמצא תחת אש כעת ואני יודע שגם צה"ל וכל מה שיש לנו מגויס להקטין את הסכנה, לפגוש ולמנוע אותה. אני מלא הערכה למאות אלפי אנשים בדרום הארץ שלא יודעים יום ומנוחה והם ערוכים ודרוכים. גם הפעם נעבור את המבחן הזה, עם כל הקושי

שבדבר".

 

פרס הביע בדבריו צער על  הרג אנשי כוחות הביטחון המצריים במהלך האירועים, ואמר כי "צריך להיות ברור שאנו לא יזמנו מלחמה. קיים שלום עם מצרים, הוא יקר לנו והוא חשוב לנו. אנו מאוד מצרים על נפילתם של החיילים המצרים, איש מאיתנו לא רצה ולא ירצה שיפול חייל מצרי גם במצבים קשים אלו". פרס הדגיש כי "בסופו של יום, יש אינטרס - הן מצרי והן ישראלי - וזה שחצי האי סיני יהיה אי של שלום, של תיירות ושל שקט".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן, טובה דדון ומאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סילבן שלום, היום בסורוקה
צילום: הרצל יוסף
ועדת חוץ וביטחון באשקלון
צילום: מורן אזולאי
פרס, היום. "נעבור את המבחן"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים