שתף קטע נבחר

צילום: AP

ה'דייגים' והמג"ד שערק. המבצע שהפיל את קדאפי

הם גייסו צעירים מטריפולי, העבירו להם אימונים צבאיים בבנגזי והשיבו אותם לבתיהם בתחפושת של דייגים. במקביל, הם חתמו על דיל עם הגדוד שאבטח את שערי טריפולי ובשעת השין נסללה להם הדרך לעיר הבירה ומתחם קדאפי. המורדים בלוב מציגים: כך תכננו את מבצע 'בתולת הים עם שחר', והמון תודות לנאט"ו

הם קראו למבצע "בתולת הים עם שחר", מבצע התגנבות שאורגן בתיאום עם תאים רדומים, מורדים לובים וכוחות נאט"ו. מטרת המבצע - ליטול את עיר הבירה של לוב מידי משטרו של מועמר קדאפי.  הכול החל לפני שלושה חודשים, כאשר קבוצות של גברים צעירים עזבו את בתיהם בטריפולי ונסעו לעיר המורדים בנגזי כדי להתאמן עם חיילי צבא לשעבר.

 

סוף עידן קדאפי - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

לאחר שהתאמנו בבנגזי, הצעירים מטריפולי שבו לעיר הולדתם או דרך הים, כשהם מחופשים לדייגים, או דרך ההרים במערב המדינה הצפון אפריקנית.

 

צעירים עזבו את טריפולי לאימונים צבאיים בבנגזי. מורדים במתחם קדאפי (צילום: AP) (צילום: AP)
צעירים עזבו את טריפולי לאימונים צבאיים בבנגזי. מורדים במתחם קדאפי(צילום: AP)

 

"הם שבו לטריפולי וחיכו; הם הפכו לתאים רדומים", סיפר דובר צבא המורדים פדאללה חרון, שסייע לארגן את המבצע המיוחד. לדבריו, רבים מהצעירים שעברו אימוני לחימה נשארו להתגורר בערים ממערב לטריפולי, בהן זינטאן וזאוויה, והמתינו ליום שבו ייקראו לפרוץ אל תוך עיר הבירה.

 

לאן נעלמו כוחות קדאפי?

מבצע "בתולת הים עם שחר" החל בליל 21 באוגוסט והיכה את כל העולם בהפתעה, בעוד שהמורדים שעטו אל תוך טריפולי וחגגו ב"כיכר הירוקה" מבלי שהם נענים בהתנגדות מצד נאמניו של קדאפי.

 

הדובר הצבאי חרון סיפר כי כ-150 איש יצאו מבתיהם בטריפולי, חסמו כבישים ופתחו בקרבות רחוב, שלוו באש כבדה, עם כוחותיו של קדאפי. מהר מאוד הם הצליחו להשתלט על רחובות עיר הבירה ועל נקודות הביקורת שהיו מאוישות על ידי אנשי הרודן הלובי. חרון הוסיף כי 200 איש נוספים הגיעו לטריפולי מהעיר מיסרטה.

 

אך מדוע "התאיידו" כוחותיו של קדאפי ברגע שהמורדים עברו דרכם? מדוע הם לא גילו כל התנגדות? פתחי באג'ה, ראש הוועדה הפוליטית במנהיגות המורדים, חשף כי נסיגתם המהירה של אנשי קדאפי התאפשרה בזכות הסכם שנחתם עם מפקד הגדוד שהיה אמון על שמירת שעריה של טריפולי, "גדוד מוחמד מגרייף".

 

קדאפי הרג את בן הדוד, המג"ד נקם

שמו של מפקד הגדוד שערק היה מוחמד אשקל. אשקל היה מקורב מאוד לקדאפי ומשפחתו.

באג'ה סיפר שהשליט הלובי הורה לפני 20 שנה על הריגת בן דודו של אשקל. "במשך 20 שנה, אשקל שמר טינה בליבו נגד קדאפי. לכן הוא עשה דיל עם מועצת המעבר של המורדים. וכששעת השין התקרבה, הוא מסר את העיר לידי המורדים", סיפר חרון.

 

"לאשקל לא היה איכפת כל כך מהמהפכה", סיפר דובר צבא המורדים. "הוא רצה לנקום אישית בקדאפי, וכאשר הוא ראה הזדמנות לנפילתו, הוא פשוט אפשר לה לקרות". אך דובר הצבא הודה כי עדיין לא סמך על אשקל או אנשיו שיערקו משורות כוחות קדאפי "בשלב כה מאוחר של המשחק". לדבריו, הוא לא סמך על אף אחד מהאנשים שערקו מהצד של קדאפי בסמוך ל-20 באוגוסט.

 

האנשים שרצו לערוק משורותיו חששו מאוד מפניו. קדאפי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האנשים שרצו לערוק משורותיו חששו מאוד מפניו. קדאפי(צילום: AFP)

 

"הם ידעו שימיו ספורים, אז הם ערקו. אך בליבם, הם תמיד חששו מקדאפי ועשו לו כבוד", סיפר חרון על העריקים שמהם ניסה להישמר. לדבריו, ברית נאט"ו היתה בקשר עם מנהיגות המורדים בבנגזי והיתה מודעת לתאריך תחילת מבצע "בתולת הים עם שחר".

 

הפצצות מדויקות, טיסות מל"טים סביב השעון

"בכנות, נאט"ו שיחק תפקיד גדול ביותר בשחרורה של טריפולי. הם הפציצו את כל האתרים המרכזיים שלא הצלחנו להתמודד איתם בכלי הנשק הקלים שלנו", סיפר חרון על תרומתה של הברית הצבאית וכוחות המערב למבצע המיוחד.

 

אנליסטים צבאיים ציינו כי ככל שחלף הזמן, תקיפות האוויר של נאט"ו בלוב הפכו להיות יותר ויותר מדויקות בזכות נוכחותם של בקרי אוויר שפעלו בשדות הקרב. וכך, הפגיעות המדויקות והשיטתיות הביאו להרס של מתקני תקשורת חיוניים ומצבורי נשק של משטר קדאפי. ואם זה לא מספיק, מל"טים אמריקניים סיפקו מעקב סביב השעון אחד התקדמות המורדים.  

 

רגע לפני פתיחת המבצע, מטוסי נאט"ו החלו להפציץ מטרות בטריפולי (צילום: AP) (צילום: AP)
רגע לפני פתיחת המבצע, מטוסי נאט"ו החלו להפציץ מטרות בטריפולי(צילום: AP)

 

דיפלומטים שביקשו להתראיין בעילום שם הודו שיחידות סודיות מצרפת, בריטניה ומכמה מדינות מזרח אירופיות סיפקו למורדים את הסיוע שהיה דרוש להם. סיוע זה כלל אנשי לוגיסטיקה, יועצים ביטחוניים ובקרי אוויר, כמו גם פעולות מודיעיניות ודו"חות להערכת מצב שנכתבו על ידי אנליסטים ומומחים והועברו לידי המורדים. כך חשף דיפלומט שמושבו במפקדת נאט"ו בבריסל.

 

זהירות: אל-קאעידה

במקביל, יועצים צבאיים זרים שהיו על הקרקע סיפקו מודיעין בזמן אמת למורדים ואפשרו להם למקסם את כוח האש המוגבל שלהם כנגד "כוחות האויב".

גורם בממשל האמריקני בוושינגטון, שביקש להתראיין בעילום שם, סיפר כי צבא קטאר הוביל את הדרך למבצע ואליו הצטרפו יועצי צבא בריטים, צרפתים ואיטלקים. למאמץ של הכוחות הזרים היו כמה מטרות - לא רק לסייע למורדים, אלא גם לפקח על לוחמיהם מפני חדירת אנשים מאל-קאעידה לתוך שורותיהם.

 

באג'ה, דובר צבא המורדים, סיפר כי רגע לפני שמבצע "בתולת הים עם שחר" יצא לדרך, מטוסי נאט"ו החלו להגביר את ההפצצות על שכונת באב אל-עזיזיה ובסמוך לבתי הכלא, בהם הוחזקו כלי נשק רבים ואסירים פוליטיים. ומאותו רגע, היה זה תורו של העם הלובי לקום על רגליו ולמרוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגיעו לטריפולי בתחפושת של דייגים. מורדים במתחם קדאפי בטריפולי
צילום: רויטרס
שמר על קשר קרוב עם נאט"ו. מנהיג המורדים מוסטפה עבד אל-ג'ליל
צילום: AFP
המג"ד ששמר על שערי טריפולי נקם את נקמתו ברודן. קדאפי
צילום: MCT
אימוני צבא בהדרכת חיילים לשעבר. טנק בבנגזי
צילום: AP
מומלצים