שתף קטע נבחר

מנהיג המורדים בלוב: נקיים בחירות תוך 8 חודשים

הרודן עדיין לא נלכד, אך מתנגדיו כבר מתחילים להניח את היסודות ל"לוב החדשה". "אנו רוצים ממשלה דמוקרטית וחוקה צודקת. איננו רוצים להיות מבודדים מן העולם כפי שהיינו עד כה", אמר אל-ג'ליל. "קדאפי יישפט בלוב ויזכה למשפט הוגן"

מועמר קדאפי עדיין לא נלכד, אבל המורדים בלוב כבר מסתכלים קדימה, אל עבר הקמת משטר חדש במדינה האפריקנית השסועה: הבחירות הכלליות בלוב ייערכו תוך שמונה חודשים. כך הצהיר היום (יום ד') ראש מועצת המעבר של המורדים, מוסטפה עבד אל-ג'ליל. דבריו של מנהיג המורדים פורסמו בעיתון האיטלקי "לה רפובליקה".

 

סוף עידן קדאפי - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 • הטכנוקרט או הדיפלומט - מי יהיה היורש?
 • איך מתנהל המצוד אחר קדאפי?
 • דמוקרטיה או מלחמת שבטים? לאן הולכת לוב

   

  "תוך שמונה חודשים נקיים בחירות לבית המחוקקים ולנשיאות. אנו רוצים ממשלה דמוקרטית וחוקה צודקת. בעיקר, איננו רוצים להיות מבודדים מן העולם כפי שהיינו עד כה", אמר אל-ג'ליל.

   

  כופפו את יד הברזל. מורדים במתחם המגורים של קדאפי בטריפולי (צילום: AP) (צילום: AP)
  כופפו את יד הברזל. מורדים במתחם המגורים של קדאפי בטריפולי(צילום: AP)

   

  ראש מועצת המעבר של המורדים ציין את העקרונות שבבסיסם יעמוד המשטר החדש במדינה הצפון אפריקנית.

  "לוב החדשה חייבת להיות מדינה שונה מן העבר, שמבוססת על עקרונות של חופש, שיוויון ואחווה", אמר אל-ג'ליל. על שליט לוב המסתתר אמר אל-ג'ליל כי "הדעה השולטת בקרב חברי מועצת המעבר היא שהראיס והכנופיה שלו חייבים לעמוד למשפט.

   

  במקביל, נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב קרא היום למועמר קדאפי ולמורדים במשטרו לשים סוף ללחימה ולשבת לשיחות. "אנו רוצים שבני העם הלובי יגיעו להסכם בינם לבין עצמם", אמר מדבדב לאחר שניהל שיחה עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג-איל, המבקר בימים אלה ברוסיה. שני המנהיגים נפגשו לשיחות, חלקן בנושאי כלכלה, צבא, ביטחון וגרעין, בבסיס צבאי בסיביר.

   

  "היינו רוצים לראות את הלחימה מסתיימת הכי מהר שאפשר ושהם יישבו לשולחן המשא ומתן ויגיעו להסכם על עתידה של לוב", אמר הנשיא הרוסי. מדבדב הוסיף כי רוסיה תסכים להכיר במורדים כממשלה הרשמית של לוב אם הם יוכלו לאחד את המדינה. לדבריו, לקדאפי עדיין יש השפעה רבה ויכולות צבאיות למרות ההצלחות האחרונות של המורדים הלובים.

   

  אל-ג'ליל התעקש בדבריו כי משפטם של קדאפי ומעגל מקורביו צריך להיות הוגן ולהתקיים בלוב עצמה.

  "לשם כך, אנו רוצים לתפוס אותם בחיים ולהתייחס אליהם בצורה שונה מזו שבה טיפלו במתנגדיהם", הוא אמר. "קדאפי ייזכר רק על הפשעים, המעצרים והרציחות הפוליטיות שביצע".

   

  בימים האחרונים קראה הקהילה הבינלאומית למורדים בלוב לכבד את עקרונות הדמוקרטיה, את חופש הביטוי וזכויות האדם ולא לחסל את מקורבי קדאפי ללא משפט צודק. בהתייחסו לקריאות אלה, אמר ראש מועצת המעבר של לוב: "אנו מבטיחים לכבד את זכויות האדם ואת שלטון החוק וכי המדינה תפעל להבטחת שלום יציב וביטחון".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "נכבד זכויות אדם". מוסטפה עבד אל-ג'ליל
  צילום: רויטרס
  "ייזכר על הרציחות הפוליטיות שביצע". מועמר קדאפי
  צילום: MCT
  "על הצדדים בלוב לשבת למשא ומתן". נשיא רוסיה מדבדב
  צילום: AFP
  מומלצים