שתף קטע נבחר

צילום: AP

המורדים בדרך לעירו של קדאפי: "אולי הוא שם"

בית הרודן נכבש וסמלי המשטר נופצו, אבל טריפולי היא עדיין עיר של מלחמה: הקרבות נמשכים, התושבים מסוגרים, ובתי החולים קורסים מול עומס הפצועים. ובכל זאת, המורדים ממשיכים לכבוש, ומקווים למצוא את המבוקש מספר 1 שלהם בעיר הולדתו סירת

אחרי האופוריה של כיבוש באב אל-עזיזיה, מעוזו של הרודן מועמר קדאפי, הבינו אתמול (יום ד') המורדים בלוב כי הקרב על טריפולי לא הסתיים עם הפלתו. ברחבי העיר הם המשיכו להתמודד עם כיסי התנגדות אחרונים, וקולות עזים של ירי המשיכו להישמע. למרות תמונות הניצחון וניפוץ פסלי הרודן, תושבים רבים נותרו ספונים בבתים, החנויות נמנעו עדיין מלפתוח את שעריהן, וגם האשפה שנערמה ברחובות העידה על האסון ההומניטרי שאורב למדינה.

 

מהפכה בלוב - עדכונים אחרונים:

 

המורדים הציבו אתמול נקודות בידוק ברחבי העיר, אך יריביהם לא נעלמו ממנה לגמרי. צלפים הנאמנים לקדאפי קטעו את הדרך לנמל התעופה, בעוד שלוחמים אחרים שממשיכים להיאבק בשמו תקפו את המתחם לשעבר של קדאפי, אותו מעוז שנכבש שלשום על-ידי המורדים. רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי המורדים כבשו בסיס צבאי ממערב לבירה, שהיה עד כה בידי כוחות קדאפי, אך מה שברור הוא שגם אם משטר קדאפי נפל - הלחימה עדיין רחוקה מסיום.

 

בטריפולי המשיכו אתמול מתנגדי קדאפי לחפש אותו ואת בני משפחתו. במקביל לניסיון להתחקות אחרי מנהרות המילוט שאולי היו לו ממתחם באב אל-עזיזיה, עברו חמושים בין בתי מגורים ומלונות, אך לפי שעה - ללא הועיל. דובר המורדים סיפר כי מערכת הבריאות בטריפולי ניצבת בפני קריסה, וכי הרופאים מותשים או נמנעו מלשוב לעבודה: "יש כאן קטסטרופה של ממש. כל בתי החולים והמרכזים הרפואיים סובלים ממחסור בכוח אדם, בתרופות ובציוד. יש גם מחסור בדם בבתי החולים עבור הפצועים".

 

עוד עדכונים מלוב - סיקור מקיף ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בשעות הערב המשיכו המורדים לסגור על סירת, עיר הולדתו של קדאפי והמעוז הרציני האחרון של נאמניו. לפי חלק מההערכות, שם מסתתר גם קדאפי עצמו.

 

המורדים הודיעו כי כשיגיעו לעיר, שבה מתגוררים כ-100,000 איש, הם ינהלו משא ומתן עם אנשי קדאפי, אך אם יצטרכו - יילחמו בהם. "קדאפי הורה להם להילחם עד המוות", אמר נציג המורדים, "ייתכן שהוא עצמו נמצא שם". לדבריו, בשלושת הימים האחרונים נותקו זרם החשמל והטלפונים בעיר.

 

עאישה קדאפי: "תקשיבו לאבא, הוא צודק"

האם בסירת אכן יימצא קדאפי? איש אינו יודע. ארה"ב הודיעה אמש כי אין כל ראיה לכך שקדאפי עזב את לוב, אך הדגישה כי גם אם הקרבות עדיין ניטשים פה ושם ברחובות טריפולי, משטרו קרס. האמריקנים מקדמים כעת יוזמה במועצת הביטחון של האו"ם, שבמסגרתה יופשרו נכסים שהיו שייכים למשטר קדאפי בשווי של כ-1.5 מיליארד דולר, כדי לסייע למורדים להעמיד מחדש את לוב על הרגליים. מועצת הביטחון צפויה להצביע על החלטה בנושא עוד השבוע.

 

המשחק של קדאפי נגמר, זה של הילדים מתחיל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המשחק של קדאפי נגמר, זה של הילדים מתחיל(צילום: EPA)

 

קדאפי, שהמורדים הציעו 1.7 מיליון דולר על ראשו, הפך אמנם בחצי השנה לאחד האנשים המושמצים בעולם, אבל גם ברגעים האלה יש מי שנוטים לו חסד. נשיא ונצואלה, חברו הטוב הוגו צ'אבס, יצא אתמול נגד המערב השנוא עליו כל-כך, ואמר כי המשבר בלוב רק מתחיל כעת - עם הדחתו של קדאפי. "הטרגדיה בלוב רק מתחילה", הזהיר צ'אבס, ואמר כי הפצצות נאט"ו הן שהרסו את לוב. צ'אבס הקפיד לכנות את המורדים הלובים לאורך הסכסוך "קבוצה של טרוריסטים".

 

גם בתו של קדאפי, עאישה, לא שוכחת את אבא. בראיון לרשת טלוויזיה המזוהה עם נאמני קדאפי, היא אמרה אתמול כי על הלובים להתאחד נגד נאט"ו ולעמוד לצדו של הרודן הנמלט מול ההתערבות הזרה. "אני קוראת לכל העם הלובי לשלב ידיים

נגד נאט"ו", אמרה בראיון בטלפון. "אני קוראת לעם הלובי שלא לפחד מפני הכוחות המזוינים. המנהיג הוא שנמצא בצד הצודק".

 

אבל כאילו כדי לנעוץ את המסמר האחרון בארון משטרו של קדאפי, גם השגרירויות האחרונות שעוד נותרו נאמנות למשטרו ברחבי העולם החליפו צד. במנילה, בירת הפיליפינים, דיפלומטים וסטודנטים השחיתו דיוקנות של קדאפי בשגרירות לוב, צעקו "המשחק נגמר!", והניפו את דגל המורדים מעל השגרירות. לפי הקונסול הלובי שם כמעט כל שגרירויות לוב בעולם - כ-85 אחוז - מכירות כעת בממשלת המורדים. בלונדון, גורמים מהאופוזיציה הלובית פרסו בכניסה לשגרירות שטיח חדש ועליו דמותו של קדאפי, כך שהמבקרים יוכלו לדרוך עליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורדים ראשים את ראשו האמיתי. קדאפי הפסל
צילום: AP
קדאפי הורה להילחם עד המוות. איש המורדים
צילום: רויטרס
עיתונאים נצורים במלון בטריפולי. אין די רופאים
צילום: רויטרס
רוקדים על דמו ועל פסלו. גם הדיפלומטים ערקו
צילום: AP
מומלצים