שתף קטע נבחר

"רשות המסים 2": שש שנות מאסר לדוד ואנונו

מי שהיה מנהל האגף לחקירות ומודיעין ברשות המסים הורשע בלקיחת שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נוספות. "הוא פעל כפרי רקוב כשהיה צריך לשמש סמל ליושרה", קבע השופט. "העונש צריך למתוח קו שחור שאין לעוברו". סנגורו: נערער

עונש חמור מאוד בפרשת "רשות המסים 2": שש שנות מאסר בפועל ו-750 אלף שקל קנס נגזרו הבוקר (יום ד') על דוד ואנונו, לשעבר מנהל אגף חקירות ומודיעין ברשות המסים, שהורשע בלקיחת שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, שיבוש מהלכי משפט ועבירות נוספות. ואנונו יוכל להמיר את הקנס בשנתיים מאסר נוספות. "בשעה שהיה צריך לשמש סמל למקדש ויושרה, הכתים במשך חודשים רבים שמו של משרד ממשלתי - הכל בכל מתוך רדיפת בצע כסף", נכתב בגזר הדין.

 

רשות המסים 2 - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"הנאשם פעל כפרי רקוב שכולו מסוס בשעה שהיה צריך לשמש סמל למקדש ויושרה", קבע עוד השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא נימק את העונש הכבד באופן יחסי, וכתב כי "ראוי לגזור עונש שירתיע עבריינים כמותו. עבירת השוחד טומנת בחובה משמעות מזיקה, ומצביעה על שחיתות מידות. העונש צריך לשמש קו גבול שחור שאין לעוברו".

 

לדבריו, תפקידו של ואנונו היה "אחד התפקידים הרגישים ביותר. לא מדובר בתפקיד ציבורי ורגיל. הנאשם התנהג כאחרון העבריינים, עבר עבירות שהינן מן החמורות בספר החוקים, בהתנהגות שיטתית שחזרה על עצמה מספר פעמים. הוא השתמש במעמדו הרם כדי לנצל אזרחים שבמצוקתם בחנו ההצעה הנוחה, שהיתה אמורה לחסוך מהם סכומי כסף משמעותים".

 

ואנונו, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ואנונו, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

רוזן הוסיף וקבע כי "הנאשם פגע באמון הציבור ובמערכת השלטונית. יש במעשיו כדי לקעקע אמון הציבור במנהיגיו, בבטחונו וטוהר שיקוליהם. עבירות השוחד והשחיתות פוגעות פגיעה חסרת היקף בחברה".

 

"נערער, אנו נמצאים במחצית הדרך"

בתגובה להחלטה, אמר סנגורו של ואנונו, עו"ד ליאור אפשטיין, כי "גזר הדין תואם את הכרעת הדין. בית המשפט עקבי באופן שהוא ראה את התיק. גזר הדין הזה מייצר רף ענישה רחב יותר ועמוק יותר בעבירות השוחד, וכדרכם של תיקים כאלה, אנחנו נמצאים במחצית הדרך. אנחנו מתכוונים לערער", הבהיר.

 

התובעת, עו"ד אסתי שליין מפרקליטות מחוז תל אביב, אמרה כי "בית המשפט ביטא את החומרה הרבה שיש לייחס לעבירות השוחד ועבירות השחיתות הציבורית. בית משפט דיבר על התוכנית העבריינית שרקם הנאשם לאורך שנים באופן שיטתי ועמד על הפגיעה הקשה. דומני שהיום נקבע נדבך נוסף למלחמה בשחיתות הציבורית שהופכת להיות יותר ויותר קשה ומתוחכמת, וגם המלחמה בה הופכת להיות מתקדמת ומתוחכמת. אנו רוצים לראות עונשים הולכים ומחמירים בתופעה", הדגישה.

 

ואנונו ופרקליטו, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ואנונו ופרקליטו, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
   

דבריה נאמרו גם על רקע העונשים שנגזרו על המעורבים בפרשת השחיתות הקודמת ברשות המסים. על ג'קי מצא, ראש הרשות לשעבר, שהורשע בחמש עבירות של הפרת אמונים ובסיוע למתן שוחד,

 נגזרו 12 חודשי מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון. על קובי בן גור, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מתן שוחד ושידול עובד ציבור להפרת אמונים, נגזרו שישה חודשי עבודות שירות ושנת מאסר על תנאי.

 

ואנונו הורשע בשבוע שעבר. הוא זוכה, עם זאת, מכמה סעיפי אישום, בהם סחיטה ואיומים של איש העסקים קובי מימון ולקיחת שוחד ממנכ"ל קדימה משה שחורי. השופט קבע שחלק מן העבירות נמצאות בתחום המשמעתי ולא הפלילי. ואנונו נעצר בפברואר השנה וכתב האישום הוגש כחודש לאחר מכן.

 

ואנונו לאחר גזר הדין, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ואנונו לאחר גזר הדין, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
  

לטענת הפרקליטות, ואנונו עשה שימוש בתפקידו כדי להיטיב עם נישומים שונים תמורת שוחד, בין היתר לעד המדינה בתיק, יוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ. על פי כתב האישום, "במספר הזדמנויות לאורך שנים, השתמש ואנונו במעמדו הבכיר ובקשריו ברשות המסים לקידום ענייניהם של נישומים שונים, והתניית הטיפול בהם וקידום ענייניהם תמורת תשלום".

 

בית המשפט קיבל את עדותו של יעיש, כי שילם שוחד לואנונו בסך 300 אלף שקל עבור טיפול בתיק המס שלו. השופט רוזן מצא את עדותו "אמינה אך מורכבת".

 

לגבי ואנונו עצמו, קבע השופט רוזן כי לא ניתן להסתמך ולהישען על עדותו בבית המשפט: "התרשמותי הבלתי אמצעית מתיישבת עם כלל ניתוח ענייני של דבריו. מדובר בעד שגרסתו בבית המשפט הינה ולא כלום", קבע רוזן. "הנני לדחות עדותו של הנאשם בבית המשפט, אלא במקום שזו מתיישבת בעדויות עדים אחרים, שלעדותם ניתן משקל ותוקף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוד ואנונו, היום. "התנהגות שיטתית"
צילום: מוטי קמחי
הסנגור, עו"ד ליאור אפשטיין
צילום: ירון ברנר
השופט רוזן. "קעקוע אמון הציבור במנהיגיו"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים