שתף קטע נבחר

הנחות במס? ואם לאנרכיסט מתחשקת קורבט?

לא משנה מה היה אומר פרופ' טרכטנברג - שפיר ושות' היו פוסלים את מסקנותיו. הנחות במס להורים? למה לא קורבט עם גג נפתח ושפנפנות פלייבוי לכל דרדק זב חוטם מהמאהל?

אכזבה חוצת-מחאות, מיסמוס המחאה, ועדת דמה. הכותרות בכלי התקשורת המובילים אחרי שמיעת המלצות ועדת טרכטנברג היו מסונכרנות עם כל "מובילי המחאה". שוב ושוב הופיעו על מרקעי הטלוויזיה רגב קונטס, דפני ליף וסתיו שפיר - אותם צעירים שזכו לכינוי המחמיא "מנהיגי המחאה", ושרואים את עצמם כשילוב מנצח בין צ'ה, לנין ומאו.

 

כל אותם "המנהיגים", שהפסיקו בשבועות האחרונים לקבל את כל הכותרות, הרגישו שזה הזמן לחזור לקדמת הבמה. הרי לא ראינו את פרצופם בטלוויזיה כבר יומיים, איך נסתדר? איך נדע מה טוב למדינה ולנו, אם רגב קונטס לא יסביר ויפרשן?

 

עוד בערוץ הדעות:  

 

התגובות להמלצות ועדת טרכטנברג היו צפויות. את הנהגת המוחים לא מעניינת שמירה על מסגרת התקציב או אחריות פיסקאלית בסיסית. לא מעניין אותם גם ההיגיון הבריא. הם רוצים הכל ועכשיו. מבחינתם, ההצגה - ואל לנו לחשוב שההופעות שלהם בתקשורת הם לא שואו אחד גדול - חייבת להימשך. הם רוצים להישאר בכותרות והם יעשו הכל, על מנת שאור הזרקורים ימשיך להאירם ולהאדירם.

 

לעניות דעתי, לא משנה מה היה אומר פרופ' טרכטנברג - שפיר ושות' היו פוסלים את מסקנותיו. חינוך חובה מגיל שלוש? למה לא מגיל שנה? קיצוץ של 2 מיליארדים בתקציב הביטחון? למה לא 5 או 8? הנחות במס להורים? למה לא קורבט עם גג נפתח ושפנפנות פלייבוי לכל דרדק זב חוטם מהמאהל ברוטשילד? היה בהיר ונהיר שנראה את אותה "ההנהגה" יורדת על הפרופ' המכובד כאילו היה שוטה הכפר, היה ברור ששוב נראה אותם במופע אינפנטילי של נפנופי ידיים, איקסים למיניהם או השד יודע מה הם מנסים להביע במופע הריתמיקה שלהם.

 

מה הם מנסים להביע? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מה הם מנסים להביע?(צילום: ירון ברנר)

 

בוועדת טרכטנברג לא נאמר דבר על אנרכיה, קומוניזם או הרס כלכלת ישראל. לכן המלצות הוועדה פסולות בעיני הנהגת המוחים. הם לא לקחו את יוסי יונה כיועץ, כי הם מתעניינים במחקריו, אלא בגלל משנתו הפוסט-ציונית השערורייתית. הם היו צריכים אותו כאצטלה לרטוריקה החלולה שלהם. היי, גם לנו יש פרופ', מי צריך את טרכטנברג. מפתיע, שבצוות היועצים אין את אודי אדיב, שלמה זנד ואת אורן יפתחאל. זו היתה יכולה להיות קולקציה מרשימה למדי.

 

לתקן את הבית, לא להרוס

ליף, שפיר וקונטס מסרבים ללמוד מניסיונם המר של האחרים. הם מעדיפים לעצום את עיניהם אל מול "נפלאות" הכלכלה היוונית או הספרדית (ולשם בדיוק הם דוחפים אותנו). הם רוצים 20 מיליארד עכשיו, ואולי 50. שינוי הדרגתי לא משרת את האינטרסים שלהם, גם אם הוא טוב למדינה ולאזרחים. הם צריכים סיפוק מיידי, להזריק לנו מנה אדירה של סם, על מנת שלתקופה קצרצרה נרגיש ברקיע השביעי. הנחיתה תהיה קשה, רבותיי - אם תהיה בכלל נחיתה. מנות גדולות של סם מביאות בדרך-כלל למוות.

 

לשמחתי, הם יכולים רק לצעוק. אף פוליטיקאי רציני לא יחבור אליהם. שלי יחימוביץ', על אף משנתה הסוציאליסטית, היא אשה נבונה ואחראית. ציפי ליבני, למרות פופוליזם מרקיע שחקים, מאמינה בכלכלת השוק. נתניהו, אף שעמוד השידרה שלו גמיש להפליא, לא יתקפל עד כדי כך. ליברמן הוא הכל חוץ מסוציאליסט. אז מה שנשאר למנהיגי המאבק - זה אותו נוער מרצ צעקני, שקטע את נאומו של טרכטנברג בצווחות. אותו נוער חסר כבוד ובושה, בטלן והזוי.

 

רוב האנשים מבינים שמשהו רקוב במדינת ישראל - אבל את הליקויים יש לתקן, לא להרוס את הבית. יש לפעול לפירוק הקרטלים, יש להוזיל את המוצרים, יש לפתוח את השוק לתחרות, יש לבנות הרבה דירות, יש לפגוע בוועדי עובדים נלוזים שמחזיקים אותנו בגרון ובביצים, הרשימה ארוכה.

 

רובנו מבינים, שהבית שלנו זקוק לשיפוץ רציני. ודיירי הבית אמרו את דברם בהפגנות ענק, אף שלא תמיד ידעו להצביע על הבעיות. המלצות ועדת טרכטנברג הן צעד ראשון לאותו שיפוץ. הוא מציע לחזק את היסודות, להחליף את הצנרת, להוסיף מעליות, לתקן, לסייד וכו' וכו'. אז אנא מכם - אל תקשיבו לשכנים הצעקנים שמבקשים להרוס את הבית. ממש לא בטוח, שנקבל אחר.

 

הכותב סגן עורך ראשי באתר izrus.co.il

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא אמר כלום על אנרכיה. פרופ' טרכטנברג
צילום: נעם מושקוביץ
תגובות צפויות של ראשי המחאה
צילום: בן קלמר
מומלצים