שתף קטע נבחר

לא לומדים על מהומות אוקטובר: "סתימת פיות"

משרד החינוך הזהיר את מנהלי בתי הספר במגזר הערבי "לא לארגן פעילות פוליטית בכיתות". מורים מחו על הדרישה וכינו אותה "משטרת מחשבות", הורים רבים בחרו לא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר: "על נאציזם לומדים ועל שאהידים לא?"

מהומות אוקטובר 2000 , במהלכן נהרגו 13 אזרחים ערבים, שוב במוקד מחלוקת, הפעם במסגרת חינוכית. דרישת משרד החינוך שלא לערוך פעילות פוליטית הקשורה לאירועים בבתי הספר במגזר הערבי עוררה ביקורת קשה מצד מורים והורים רבים, שהחליטו לא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר. "לא יכול להיות שמרשים לבתי ספר במגזר היהודי לספר לתלמידים על הנאציזם ולנו אסור לדבר על השאהידים שנהרגו באירועי אוקטובר", אמר אחד ההורים ל-ynet.

 

מתח בתוך בית הספר - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

לדברי אחד המורים שמלמד בתיכון בוואדי ערה, "קיבלנו אזהרה ממנהל בית הספר לא לדבר עם התלמידים על אירועי אוקטובר, ונכבד את הבקשה הזאת למרות התנגדותנו לה. משרד החינוך רוצים לסתום את הפיות שלנו ומתייחס אלינו כאילו שהוא עושה לנו טובה שהוא מעסיק אותנו".

 

הפגנה לציון עשור לאירועי אוקטובר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הפגנה לציון עשור לאירועי אוקטובר(צילום: עופר עמרם)

 

במכתב של משרד החינוך למנהלי בתי הספר נכתב כי "על פי הנהלים, חל איסור מוחלט לארגן פעילות פוליטית בתוך בתי הספר כגון כנסים, הרצאות, עצרות או כל פעילות אחרת שיש בה הסתה או הכוונה לתלמידים לקו פוליטי אחד".

 

ראש ועד ההורים בתיכון בוואדי ערה, חוסין חלאילה, אמר ל-ynet כי "לא מקובל שמשרד החינוך יזלזל בציבור הערבי במדינת ישראל. אם לא מרשים לנו לעשות פעילות עדיף להשבית את כל בתי הספר". במקביל, קרא ראש ועד ההורים הארצי, עסאם עומאר, לכל מנהלי בתי הספר במגזר הערבי לא לכבד את הדרישות. "כמו שאנחנו לא מתערבים בבתי הספר במגזר היהודי, אז אנו מבקשים לא להתערב בבתי הספר שלנו".

 

סוהיר בדראן, תלמידה המתגוררת בסכנין, טענה כי "בשל מכתב משרד החינוך, מאות תלמידים החליטו לא ללכת לבית הספר, ולהשתתף בפעילות שתהיה בשטח, כי מגיע לנו ללמוד על ההיסטוריה של המגזר הערבי, ולא לשלול אותנו לגמרי. אנו מאוכזבים שהמשרד לא מכבד את זיכרון השאהידים".

 

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) אמרה ל-ynet כי "משרד החינוך עובר על החוק. ללמד מה קרה באוקטובר 2000 זה ללמד

היסטוריה ועובדות - מחשבה פוליטית והבעת דעה חופשית היא אחת מזכויות היסוד של האדם, וזה חובתו של כל בית ספר". זועבי קראה למנהלי בתי הספר להחזיר את המכתבים. "המשרד שמתנהג כמו משטרת מחשבות עם תפיסה טיפשית שכך הוא יצליח לטפח דור כנוע, תלוש מהשתייכותו הלאומית, טועה ובגדול. הוא רק מטפח מודעות של דור שצריך להיאבק לזכויותיו ולזהותו".

 

ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות שיטור נערכים להפגנה לציון עשור לאירועים
צילום: עידו ארז
עצרת בכפר כנא לאירועי אוקטובר
צילום: עידו ארז
מומלצים