שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

איראן: משאל עם ב'פלסטין', לא להטביע היהודים

בוועידה בטהרן לתמיכה באינתיפאדה הפלסטינית הבהיר אייתוללה חמינאי כי ארצו מתנגדת לפתרון שתי המדינות. הוא קרא לקיים משאל בשטח פלסטין ההיסטורית, הכולל לטענתו גם את הפליטים: "לא מבקשים להטביע את היהודים המהגרים בים"

מנהיגה העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הבהיר היום (שבת) כי ארצו סבורה שיש לפתור את הסוגייה הפלסטינית באמצעות משאל עם שייערך בקרב כל תושבי פלסטין. לתפיסתו, כוחנות המערב כלפי הפלסטינים צריכה להיפסק - לא באמצעות הטבעת "היהודים המהגרים" בים ולא בעזרת שליטה בינלאומית בשטח. הוא הבהיר כי איראן מתנגדת לפתרון שתי המדינות, ופלסטין עליה דיבר מורכבת גם מישראל.

 

מדינה פלסטינית - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בפתח הוועידה לתמיכה באינתיפאדה של פלסטין בטהרן, הוסיף חמינאי כי "אנחנו לא מבקשים להטביע את היהודים המהגרים בים וגם לא לכונן שלטון של האו"ם. אנחנו מציעים לערוך משאל עם בקרב כל הפלסטינים". הוא הזהיר כי "אם המערב לא יפסיק את הכוחנות ההיסטורית שלו כלפי הפלסטינים, הוא צפוי למכות קשות יותר בעתיד הלא רחוק". לדברי חמינאי, "מה שמאיים על המשטר הציוני זה לא טילים של איראן ושל ההתנגדות (קרי חמאס וחיזבאללה - ד.כ.), אלא הרצון העז של הגברים והנשים במדינות האיסלאם שלא מוכנים לקבל עוד שלטון של רודנים".

 

אבו מאזן שב לרמאללה מניו יורק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן שב לרמאללה מניו יורק(צילום: רויטרס)

 

איראן תומכת באופן מסורתי ברעיון משאל העם בשטחה הכולל של פלסטין ההיסטורית, כאשר לטענתה, יש לכלול בו את כל הפליטים, כך שהרוב היהודי יימחק. הפנייה הפלסטינית לאו"ם הולידה מבוכה בטהרן - משמעות התמיכה בבקשה היא הכרה במדינה פלסטינית רק על חלק משטחי פלסטין ההיסטורית, והתנגדות לה תהווה חיזוק לעמדה הישראלית-אמריקאית. נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, יישב את הדילמה כשהדגיש בביקורו בניו יורק כי ארצו תומכת בהכרה במדינה פלסטינית רק כשלב בדרך לשחרור כל פלסטין.

 

בוועידה בטהרן משתתפים ראשי פרלמנטים מ-16 מדינות ערב ומדינות מוסלמיות. בין היתר, נוטלים חלק בדיונים גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שר החוץ בממשל חמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר, ומזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח.

 

"הפנים המכוערות של ארה"ב והציונים" 

משעל עצמו אמר בנאומו בוועידה כי "העמדה שלנו היא התנגדות עד הבסת המשטר הציוני". לדבריו, "אנחנו מקווים שמדינות ערב יבינו שאין ברירה אחרת אלא לפעול בדרך ההתנגדות. יש משמעות סמלית למדינה פלסטינית וזה מחשק את המשטר הציוני ואת ארצות הברית. יש תמיכה בינלאומית רחבה, וזה מציג את הפנים המכוערות שלהם. אבל מה הלאה? האם עלינו להמשיך על משא ומתן כברירה היחידה? האם נמשיך להסתובב באותו מעגל? אפילו אם נחליט להיות חברים

באו"ם נמצא שהאדמה כבושה ומלאה בהתנחלויות. ולכן השאלה היא איך אנחנו קודם משחררים את האדמות ואז מקימים מדינה".

 

משעל הוסיף וקרא בנאומו לאבו מאזן "ולכל הפלסטינים לנקוט בשלושה צעדים. בואו נקיים ועידה לאומית כדי להעריך מחדש את המדיניות הפלסטינית לאור כל ההתפתחויות. בואו נעבוד יחד ברצינות כדי לגבש אסטרטגיה פלסטינית לאומית שמתאימה לזמן הזה, שאנחנו מסכימים לה, כדי להיפטר מהכיבוש הציוני".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמינאי. "לא מוכנים לקבל עוד שלטון רודנים"
צילום: רויטרס
קבלת הפנים לאבו מאזן ברמאללה
צילום: אליאור לוי
אחמדינג'אד. שלב בדרך לשחרור כל פלסטין
צילום: רויטרס
מומלצים