שתף קטע נבחר

גם יתר לחץ דם קל מעלה משמעותית הסיכון לשבץ

כך עולה ממחקר ענק, שבדק למעלה מחצי מליון איש. עד היום סברו החוקרים כי רק יתר לחץ דם גבוה עלול לגרום לשבץ מוחי. מומחה ישראלי: הטיפול - על ידי שמירה על אורח חיים בריא

לחץ הדם מעט גבוה? אתם כבר בסכנה: בניגוד לסברה לפיה רק יתר לחץ דם גבוה מעמיד אותנו בסכנה, מגלה מחקר חדש כי גם יתר לחץ דם קל מגביר את הסיכון לשבץ מוחי. על ממצאי המחקר החדש מדווח כתב העת Neurology בגליונו החדש.

 

מה משפיע על הלב וכלי הדם? עוד מחקרים:

 

הסיכון: גם בערכים הגבוהים של לחץ דם תקין

החוקרים מאוניברסיטת קליפורניה סקרו את הממצאים מ-12 מחקרים שונים שעסקו ביתר לחץ דם וכללו 518,520 מטופלים. המחקרים נמשכו בין שלוש ל-32 שנים. שיעור יתר לחץ הדם הקל נע בין 25% ל-46%.

 

מהמחקר עלה כי יתר לחץ דם קל (טרום יתר לחץ דם), מגביר את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב-55%, בהשוואה לאלה עם לחץ דם תקין. עוד נמצא כי בקרב אנשים בני פחות מ-65 יתר לחץ דם מעל הערך התקין הגביר את הסיכון ב-68%, בהשוואה לאלה בעלי לחץ דם תקין. ככל שלחץ הדם עלה - כך גבר הסיכון לשבץ מוחי.

 

"מזה זמן רב ידוע שיתר לחץ דם קשור בצורה הדוקה לסיבוכים של פגיעה בלב ובכלי הדם", אומר ל-ynet ד"ר אמיתי אלקיים, מומחה לרפואה פנימית ויתר לחץ דם. "המסוכן והדרמטי ביותר בהשפעתו על איכות החיים הוא אירוע מוחי. סיכון זה עולה בצורה חדה ככל שלחץ הדם עולה".

 

לדברי ד"ר אלקיים ערכי לחץ הדם התקין, 120/80, נקבעו על בסיס מחקרים רבים, אולם ידוע כי קיימת עליה בשיעור השבץ המוחי גם כשלחץ הדם תקין אך נמצא בגבול העליון שלו. "השאלה האם לטפל במקרים כאלה היא כבדת משקל", אומר ד"ר אלקיים. "בחלק מהחולים המבוגרים טיפול אינטנסיבי עלול להרע את מצבם ולגרום לתופעות לוואי".

 

מה אם כן הפתרון לאלה בעלי ערכי לחץ דם המוגדרים תקינים, אך נמצאים על הגבול העליון? "נראה שאין בידנו תרופה טובה יותר מאורח חיים בריא", קובע ד"ר אלקיים. "תזונה נכונה, דלת מלח, הקפדה על משקל ופעילות גופנית סדירה והימנעות מעישון הם הפתרון. במצבים מסויימים, כאשר יחשוב הרופא המטפל שמדובר בסיכון גבוה, יהיה עליו לשקול טיפול תרופתי גם כשערכי לחץ הדם הם על סף הנורמה".

 

הערכות: כרבע מהישראלים סובלים מלחץ דם גבוה 

לחץ דם הוא הלחץ שמפעיל הדם על קירות העורקים שבהם הוא זורם. הוא מתבטא בשני ערכים: הגבוה (סיסטולי) מתייחס ללחץ שנוצר בעורקים כתוצאה מהתכווצות הלב, והנמוך (דיאסטולי) מבטא את הלחץ בעורקים בזמן שהלב במנוחה, בעת התרפות חדרי הלב, מיד לפני ההתכווצות הבאה. שני הערכים נמדדים

מספרית על פי מילימטר כספית. כאמור, לחץ הדם הממוצע הנחשב תקין הוא 120/80. יתר לחץ דם מוגדר בערכים 140/90 ומעלה.

 

על פי ההערכות כרבע מהאנשים בישראל סובלים מיתר לחץ דם - שיעור דומה לזה שנמדד בארצות הברית. מדי שנה מתגלים עוד כ-70 אלף איש הסובלים מהמחלה. שכיחות המחלה עולה עם הגיל: אצל צעירים בשנות ה-30 לחייהם שכיחות יתר לחץ הדם עומדת על כ-10%, בעוד שיותר מ-75% מבני ה-75 ומעלה יסבלו מיתר לחץ דם.

 

יתר לחץ הדם מתפתח בגוף במשך שנים בלי סימנים שיעידו על כך, ומגביר באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם, ובהן התקף לב ושבץ מוחי. מסיבה זו יש חשיבות לאבחון בזמן של יתר לחץ הדם ומתן טיפול יעיל. מגיל 40 ומעלה מומלץ למדוד את לחץ הדם לפחות אחת לשנה. אם יתגלה יתר לחץ דם יתחיל הרופא במדידות חוזרות ובאבחון מחלות העלולות לגרום לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לחץ דם גבוה. קשור לסיבוכים של פגיעה בלב ובכלי הדם
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים