שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שובו של מיסטר הייד – כשהבעל מנהל חיים כפולים

  סירוב מתמשך של הבעל לבקשות האישה לשקיפות כלכלית בחיי המשפחה, עשוי להעיד על כך שלבעל יש מה להסתיר, או שהוא כבר מנהל בגידה כלכלית מאחורי גבה של אשתו השאננה. עו"ד אבי גפן עם נורות אזהרה שיש להיות ערים אליהן

  בקרב זוגות רבים מתרחשת בגידה כלכלית. הבגידה הזו מתבצעת פעמים רבות בשל רומן אותו מנהל הבעל עם אישה נוספת, לאורך שנים, מבלי שאשתו מודעת לכך כלל, ולעיתים אף נולדים לאישה האחרת ילדים.

   

  בגידות בערוץ יחסים:

   

   

  רבות מהנשים שאינן מעורבות בעסקי המשפחה, ואין להן נגישות למשק הכספים של התא המשפחתי, לא תהיינה מסוגלות להבחין בהיעלמותם של כספים רבים מחשבונן. כך מתנהלת מאחורי גבן בגידה כלכלית מתמשכת. גם אם הבעל איננו בעל עסק אלא שכיר המביא הביתה בכל חודש תלוש, עדיין, כספים רבים עלולים להשתלם לו בעזרת זכויות שונות, ודרכים נוספות, שעל האישה ייקשה מאד לעלות עליהן, וכך יוכל הבעל לנהל בלי בעיות חיים כפולים ונסתרים.

   

   

  65% מבני הזוג בגדו בבנות זוגם

  ממחקרים וסקרים שבוצעו בשנים האחרונות בישראל, עולה תמונה לפיה למעלה מ- 65% מבני הזוג הנשואים בישראל בגדו בבני או בבנות זוגם.  בכל שנה מגיעים אל משרדי עשרות מקרים בהם קיימו בעלים חיים כפולים, הרחק מעיני האישה, חיים שמומנו כולם מחשבון הבית המשותף לה ולבעלה. לא מדובר במחלה שאין לה סימנים ותופעות לוואי, וניתן גם ניתן לאתר, בעזרת מספר סימנים מעידים, חשש מבוסס לבגידה כלכלית אותה מבצע על פי רוב - בן הזוג.

   

  בהכללה, פעמים רבות שורר חוסר ודאות רחב בקרב נשים לגבי התנהלותו הכלכלית של הבעל, חוסר ודאות שעלול לא רק למנוע מהן כספים שמגיעים להן בדין, אלא אף לגרור אותן לבורות כלכליים עמוקים שהן כלל לא היו מודעות להיתכנותם.

   

  כך למשל, נשים רבות חותמות ערבות לעסק המשפחתי. הבעל, במעשיו, אם בזדון ואם בשגגה, גורר את העסק לחובות, וזאת ללא ידיעתן, ואז, לאחר הגירושין, הן נותרות חסרות כל, בעוד הוא ממשיך להתפרנס באין מפריע. אמנם החובות מתחלקים בין שניהם, אך יכולתו לפרנס את עצמו ואת משפחתו החדשה, עולה פעמים רבות על יכולותיה של האישה.

   

  כמו כן, גברים גרושים לא מעטים מנהלים משק של הכנסות והוצאות לא מדווחות, ולמעשה ממשיכים להחזיק במחצית החוב לו גרמו, אך ממשיכים בחייהם הנוחים בעזרת תזרים מזומנים נדיב, ולא מדווח - הזורם לכיסם.

   

  רק תקווי שהשוקולדים הללו לא יוצאים מהכיס שלך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  רק תקווי שהשוקולדים הללו לא יוצאים מהכיס שלך(צילום: shutterstock)

   

  איך תזהי בגידה כלכלית?

  לעניות דעתי, על הנשים לדרוש חשבונות משותפים, וכן לעמוד על כך שכל העסקים והנכסים של בני הזוג יירשמו על שם שני בני הזוג גם יחד. אחרת, כאשר מגיע יום סגריר, לאישה שלא דאגה מראש למעורבות כלכלית, לא יהיה שמץ של מושג או השפעה על העסק של המשפחה, בעוד לגבר נותרים המפתחות, היכולת להבריח נכסים, להוציא כספים רבים מתחת אפה של אשתו, ולמעשה לפגוע בחלקה של האישה בהון המשפחתי. מעבר לעיצה הכללית למעורבות ורישום משותף לכל נכסי המשפחה, מניסיוני, קיימים סימנים לא מעטים המעידים על בגידה כלכלית של בן הזוג, ששווה מאד לשננם.

   

  א. אי מוכנות לשיתוף האישה בחשבונות

  "אם הבעל לא מוכן לשתף את אשתו בחשבונות הבנק, ואם הוא פותח לעצמו חשבונות שונים, הוא למעשה מקיים כבר ברגע זה חיים כפולים בפוטנציה. כוונתי היא שמרגע שאין שיתוף בחשבונות הבנק, אין גם שיתוף בפועל, ולמעשה עשוי הבעל להתחיל ברגע זה בנתיב כלכלי מגביל, ולבנות לו את המסד עליו ינהל רומן מחוץ לנישואין.

   

  חשבונות נפרדים יכולים לאפשר לבעל להוציא כספים על מאהבת, הוצאות שיכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים בחודש. חשבון פרטי, בארץ או בחו"ל, מאפשר תשלומים על חדרי מלון, נסיעות לחו"ל, קניית רכוש, בתים וכן מימון של ילדים מחוץ לנישואין. כמו כן, קיום של חשבונות בנק נפרדים, והתעקשותו של הבעל לנהל חשבונות נפרדים אמורים להדליק אצל אשתו את נורות האזהרה, וייתכן והוא מתכנן, או כבר מבצע בגידה כלכלית.

   

  חשבונות נפרדים יכולים לאפשר לבעל להוציא כספים על מאהבת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חשבונות נפרדים יכולים לאפשר לבעל להוציא כספים על מאהבת(צילום: shutterstock)

   

  ב. רישום נכסים רק על שם הבעל ומשפחתו

  רישום נכסיה ועסקיה של המשפחה על שם הבעל, או רישומם על שם בני משפחתו, וזאת מכל טוענה שהיא, עלול להצביע על בגידה כלכלית. ייתכן והדברים נעשים לקראת יום סגריר, אותו רואה הבעל כבר באופק, דבר הנעלם עדיין מעיני אשתו. אך ייתכן גם שהפעולות הללו ננקטות על ידי הבעל על מנת לערפל את מעשיו, ולהעלים מעיני אשתו התנהלות שאינה לרוחה. על האישה להתעקש לרשום את כל הנכסים וכל העסקים של בני הזוג גם על שמה, ואם היא נתקלת בסירוב, הדבר אמור להדליק אצלה נורות אזהרה.

   

  ג. ערפול מכוון של משק הכספים הביתי

  חוסר פיקוח ועירפול של משק הכספים בבית, משחק לידיו של בעל המנהל בגידה כלכלית, או מתכנן אחת כזו. אי ידיעתה של האישה את גובה משכורתו של בעלה למשל, או את הכנסותיו הנוספות, ומאידך – אי ידיעה כמה משק הבית מוציא – מוציאים את האישה מהתמונה, ומאפשרים לבעל לעשות בכספים ככל העולה על רוחו. אם האישה תתחיל לבצע מעקב מדוייק אחרי הכנסות והוצאות, ותגלה הפרשים ניכרים בין השניים, הדבר צריך להדליק אצלה נורות אזהרה.

   

  ייתכן והכספים החסרים כבר מושקעים במאהבת, או בארגון תשתית שתאפשר אחזקת מאהבת בבוא היום, או לחלופין, וכבר קרו לא מעט מקרים שכאלה, שימוש בכספים למימון ילד או שניים אותם הביא הבעל מחוץ לנישואין. מומלץ לאישה ליזום פיקוח הדוק על משק הכספים, ולוודא שאין הוצאות והכנסות שנעלמו מעיניה.  

   

  ד. זעם ואיומי נטישה בעקבות התעניינות כלכלית

  אם הבעל מגיב בזעם ובאיומי נטישה על ניסיונותיה של האישה להיות מעורבת בכלכלת הבית, הדבר צריך להוות אות אזהרה חמור לגביה. אותו עלבון שמפגינים גברים על ניסיונות בנות זוגן להיכנס לעובי הקורה הכלכלית עשוי אמנם, להוות ניסיון הסוואה לכשלונות כלכליים, ואמצעי הגנה נגד פגימה בתדמית המאצ'ו אותה פיתח הגבר, אך מצד שני, פעולות אלה ממש עלולות להוות אצטלה לערפול מכוון שנוח לבעל, ומאפשר לו מרחב תמרון כלכלי, הרחק מעיניה הבולשות של אשתו.

   

  כאשר הבעל מגיב בצורה תקיפה, הדבר עשוי להיראות טבעי, אך כאשר תגובה זו תקיפה מדי, וחוזרת על עצמה, וביתר שאת, ברגע בו האישה חוזרת על בקשתה למעורבות כלכלית - הדבר עשוי להוות סימן לבגידה כלכלית בהווה או בעתיד.

   

  סירוב מתמשך של הבעל לבקשות האישה לשקיפות כלכלית בחיי המשפחה, עשוי להעיד על כך שלבעל יש מה להסתיר, וייתכן שהוא כבר מנהל בגידה כלכלית מאחורי גבה של אשתו השאננה.

   

  אם האיומים הופכים לאולטימטום ולעזיבת הבית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה, על מנת שזה יחווה את דעתו, האם מדובר בהתנהגות המנסה לגונן על הזוגיות, או שמא אלו צעדים מקדימים לקראת מילוט רכוש או פרידה מתקרבת.

   

  ה. הבעל משקר, או מעביר פרטים כלכליים לא מדוייקים

  ההסבר של גברים רבים לאי הדיוקים שהם מוסרים על מצב עסקיהם, רווי פעמים רבות במושגים כמו 'כבוד עצמי' ו'מסורת'. רבים מהם גם מצדיקים את הערפול כניסיון שלא להדאיג את האישה.

   

  יש לזכור שחוסר הידיעה הוא פעמים רבות שורשה של החרדה הכלכלית והזוגית אותה חשה האישה, ודווקא הידיעה השלמה, ככל שתהיה קשה, עשויה דווקא להרגיע אותה. המעשה הנכון לגבר שאין לו מה להסתיר מאשתו ברגעים שכאלה הוא לנהוג כלפיה בכנות ובפתיחות, גם כשהזמנים קשים.

   

   

  בעל אשר מסלף עובדות, ונתפס פעמים מספר בשקרים ובאי דיוקים, ייתכן ויש לו אג'נדה נסתרת, וייתכן שהתנהגותו זו מכסה לא רק על התנהלות כלכלית לא נכונה, אלא בסבירות גבוהה גם על בגידה כלכלית הסמויה מהעין.

   

  התעקשות של האישה, ויצירת משבר משפחתי סביב הנושא - יכולות לשחק לידי האישה, ולהחזיר לה את השליטה בגורלה הכלכלי. אם המשבר מתעצם, והבעל לא מראה רצון לשתף את האישה בפרטים מדוייקים ואמיתיים על עסקיו חרף הקרע עם אשתו, מומלץ לה להיוועץ בעורך דין, ולבדוק מה הם המניעים האפשריים לפעולותיו.

   

  • עו"ד אבי גפן מתמחה בדיני משפחה, קביעת משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, ניהול עזבונות, ירושות ועוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד אבי גפן
  צילום: ברוך בן יצחק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים