שתף קטע נבחר

לא היתה ברירה

נתניהו הכריע, ואני מקווה שלטובה. אנשים יירצחו בפיגועי טרור - אבל איזו ברירה יש לנו? להניח לגלעד שליט למות בכלא?

גלעד שליט הוא הילד של כולנו. פניו הצעירות, הנאות, ניבטו אלינו מכל עבר - ולא היה אפילו אחד, כך נדמה לי, שנשאר אדיש כלפיהן. אף לא היה אחד, אני משער, שלא רצה בשובו של הילד המתוק הזה הביתה. הוויכוח היה, ונותר, עד לשעות האלה - המחיר. קצת קשה אמנם לדבר על מחיר כשמדברים על חייל, אבל בכל זאת. החוששים דיברו על התגברות הטרור עם שובם של כמה מן הרוצחים לרחובותינו בעוד שאחרים דיברו על "בכל מחיר".

 

בנימין נתניהו הכריע, ואני מקווה שהכריע לטובה. אינני יודע כמה רוצחים הוא מתיר כעת מבית האסורים, אבל לפחות כעת ייפסק השימוש הציני שעשו בתמונתו של גלעד שליט ובמצוקתה האמיתית של משפחתו ארגוני שמאל שונים, ארכי-רדיקאליים, שביקשו לנגח את הממשלה ולהציגה כמי שדמו של חייל לא נחשב בעיניה תוך שהם נושאים את שם הביטחון לשווא. אני אפילו בטוח שחלק מן המוחים ינסו לנכס לעצמם, ולזכות מחאתם, את "כניעתה" של הממשלה - ואת שחרורו של גלעד שליט.

 

עוד בערוץ הדעות:

 

גלעד יחזור למשפחתו, אך מחיר הדמים יהיה נורא (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
גלעד יחזור למשפחתו, אך מחיר הדמים יהיה נורא(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אני אומר, כמי שנמנה על מחנה אוהביה של ארץ ישראל, וכמי שמתנגד נחרצות לפיתרון המדיני המתבשל והולך, שלא היתה לנו, לממשלה, לעם ישראל, כל ברירה. מצוות פדיון שבויים היא מצווה שאין בילתה. היא מצווה שיש לקיים אותה גם אם מחיר הדמים שהיא תגבה יהיה איום ונורא - ואני יודע שכך יהיה. אנשים יירצחו בפיגועי טרור - אבל איזו ברירה יש לנו? להניח לגלעד שליט למות בכלא?

 

לא מרואן ברגותי ולא כל שאר החלאות שיושבים כעת על המזוודות בבתי הכלא הישראליים, כל אלה שדם תמימים על ידיהם, לא שווים את האבל הנורא שהיה נופל עלינו אם, חלילה, גלעד שליט לא היה חוזר משביו. הטראומה של רון ארד צרובה, עדיין, עמוק בבשרנו, כמו גם זו הקשורה באלי כהן הי"ד שנתלה בחוצות דמשק בגלל, אולי, רשלנות, או זחיחות-יתר.

 

כולנו מחנכים את ילדינו לאהבת הארץ הזאת. זו הארץ שאליה ערגו דורות של יהודים. זו הארץ שאם היתה מוקמת בה מדינה עשר שנים בלבד לפני שהוכרז על הקמתה בידי דוד בן גוריון ב- 1948, מיליוני יהודים היו ניצלים מן התופת הנאצית. אין לנו ארץ אחרת - ולכן מוטלת עלינו חובה ענקית לשמור עליה מכל משמר. גם במחיר הקרבת בנינו ובנותינו על מזבח ההגנה עליה.

 

אבל בדבר אחד עלינו להיזהר: לא להראות לאומות העולם שנפשנו גסה אפילו בגורלו של נער עברי אחד. וגם אם הערבים רוצים תמורתו אלף נפשות אין להירתע. עם הרוצחים שישוחררו נבוא חשבון כך או אחרת. נרדוף אותם גם לאחר שישוחררו לבתיהם. כל תזוזה שלהם תתועד - ואני סמוך ובטוח שלפחות חלקם לא יצטרפו אל בוראם בדרך הרגילה.

 

ד"ר חיים משגב, מרצה למשפט במכללה האקדמית נתניה 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצוות פדיון שבויים. גלעד שליט חוזר בקרוב
צילום: נועם רותם
מומלצים