שתף קטע נבחר

הממשלה התכנסה להצביע על עסקת גלעד שליט

אחרי יותר מחמש שנים, גלעד שליט בדרך הביתה: ראש הממשלה נתניהו כינס את שריו בעקבות ההסכם שהושג עם חמאס, ואמר כי שליט ישוב לישראל בתוך ימים. הממשלה תצביע על העסקה עוד הלילה. המחיר: ישראל תשחרר כאלף אסירים

אחרי אינספור שעות משא ומתן ותקוות שווא - ממשלת ישראל מתכנסת הערב לדיון דרמטי שבסופו היא צפויה להחליט על עסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר הערב (יום ג') כי אם הכל יילך כשורה, שליט יחזור הביתה בתוך ימים, אחרי יותר מחמש שנים בשבי חמאס. "דיברתי עם נועם שליט, הבטחתי שאני מחזיר את הבן הביתה, ואני מחזיר את הבן הביתה", אמר נתניהו בפתיחת ישיבת חירום של הממשלה, שהתכנסה כדי להצביע על עסקת שליט.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כתבות אחרונות:

 

במסגרת העסקה תשחרר ישראל 1,027 אסירים פלסטינים, בהם גם אסירים "כבדים", ובהם 280 שנגזרו עליהם מאסר עולם אחד או יותר. רשת BBC דיווחה כי בין האסירים גם ראש התנזים בגדה לשעבר, מרואן ברגותי, שנידון לחמישה מאסרי עולם, אך מאוחר יותר הבהיר ראש השב"כ כי ברגותי אינו ברשימה. ראש הממשלה שוחח מוקדם יותר הערב עם שריו הבכירים וניסה לגייס רוב בעד העסקה. חמאס אמור להעביר את שליט לשלטונות מצרים - ומשם הוא סוף-סוף ישוב לישראל, ויתאחד עם משפחתו אחרי 2,000 ימים בשבי.

 

 

גם בחמאס ובוועדות ההתנגדות העממית, שניים משלושת הארגונים שחטפו את

 גלעד שליט לעזה ביוני 2006, אישרו כי הושגה עסקה עם ישראל על חילופי שבויים. על פי ראש השב"כ, יורם כהן, בשלב הראשון תשחרר ישראל 450 אסירים. חודשיים מאוחר יותר תבחר ישראל 577 אסירים שהיא מעוניינת לשחרר, ותשחרר גם אותם. כל 27 האסירות הפלסטיניות ישוחררו, כולל אמנה מונא, שפיתתה את הנער אופיר רחום והובילה להירצחו.

 

מונא תגורש לעזה או לחו"ל, יחד עם אחלם תמימי, שהסיעה את המחבל המתאבד לפיגוע במסעדת סבארו בירושלים. בנוסף להן, יגורשו עוד 201 אסירים לעזה או לחו"ל. ישראל תשחרר 110 אסירים ליהודה ושומרון (מתוכם 14 למזרח ירושלים), 131 אחרים ישובו לבתיהם בעזה ושישה אסירים ערבים-ישראלים ותיקים יחזרו אף הם לבתיהם. פרט למונא ולתמימי, ישחררו לבתיהן 25 אסירות. ה-450 שישוחררו כוללים 280 אסירים שנגזר עליהם מאסר עולם אחד או יותר.

 

האח יואל שליט חוגג במאהל (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
האח יואל שליט חוגג במאהל(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בין האסירים "הכבדים" שיישארו בכלא ניתן למנות את עבדאללה ברגותי, ממפקדי הזרוע הצבאית בחמאס; עבאס א-סייד, מתכנן הפיגוע במלון פארק בנתניה; אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית, שנחשב למתכנן רצח השר רחבעם זאבי (גנדי); איברהים חלאד; ג'מאל אבו אל-היג'א, בעבר ראש הזרוע הצבאית של חמאס בג'נין; חסן סלאמה, שנשפט ב-1996 ל-38 מאסרי עולם ואברהים חאמד, שאחראי לפיגועים בהם נרצחו 82 ישראלים.

   

נתניהו: זה ההסכם הטוב ביותר

בישיבת הממשלה הביע ראש הממשלה נתניהו הבנה למשפחות נפגעי הטרור, שבין המשוחררים צפויים להיות מחבלים רבים שרצחו את יקיריהם. "אני מבין את סבלם ואת מצוקתם, אני אחד מהם", אמר נתניהו, "אבל מנהיגות נבחנת ברגעים אלה, ביכולת לקבל החלטות קשות - אבל נכונות". נתניהו הדגיש: "אני מאמין שהגענו להסכם הטוב ביותר שניתן להשיג בעת הזו... ייתכן מאוד שחלון ההזדמנויות הזה, שנוצר בנסיבות הזמן, היה נסגר סופית ולא היינו מחזירים את גלעד כלל".

 

אביבה שליט במאהל. חיכתה ליום הזה יותר מחמש שנים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אביבה שליט במאהל. חיכתה ליום הזה יותר מחמש שנים(צילום: EPA)

 

ההערכה היא כי בישיבתה הממשלה תאשר את העסקה לשחרור שליט ברוב גדול. השמינייה - צוות השרים המוביל של נתניהו - דנה בעסקת שליט כבר שלשום במשך שעות ארוכות, ונתניהו הצליח להשיג בה תמיכה למהלך, אולם כדי לאשרו סופית הוא זקוק לתמיכת הממשלה.

 

בדרך הביתה: כותרות נוספות

 

לפני הישיבה שוחח נתניהו עם חלק מהשרים. הוא שכנע אותם לתמוך בעסקה, שאותה רוצה להעביר ראש הממשלה ברוב גדול. הוא הסביר לשרים את הדרמטיות שבהצבעה. שרי ש"ס צפויים לתמוך בהצבעה. גם שר הביטחון, אהוד ברק, תומך בעסקה וכמוהו גם במערכת הביטחון. שר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע על התנגדותו לעסקה, "בלב כבד".

 

מצב אזורי לא יציב

העסקה נרקמת כשבישראל יש חשש מהמצב במצרים ומהאפשרות שבעתיד לא ניתן יהיה לנהל משא ומתן על שחרור החייל החטוף. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, אמר הערב לאנשי המטה לשחרורו כי הוא מחכה לעדכונים בנושא שחרור בנו. אלא שהחיבוקים, הנשיקות והחגיגות במאהל שליט שידרו את מה שקשה להסתיר: העסקה בדרך לביצוע.

 

בעזה חגגו שחרור אלף אסירים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בעזה חגגו שחרור אלף אסירים(צילום: רויטרס)

 

ראש השב"כ, יורם כהן, אמר כי "ה-450 שהסכמנו לשחרר זה מספר גדול, אבל

 300 עוזבים את השטח לעזה או לחו"ל כך שצמצמנו את השטח". לדבריו, ישראל לא התחייבה שלא לחסל את המשוחררים: "משבשלו התנאים אנחנו חושבים שנכון לעשות את העסקה, כי כרגע אין לנו תוכנית אחרת להביא את גלעד הביתה. זו עסקה קשה לעיכול גם עבור המשפחות שאיבדו את יקריהן, אבל אנחנו לא יכולים לחכות. אם נחכה אולי לא נוכל להביא את גלעד הביתה".

  

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה ביוני 2006. מאז התקיימו נסיונות רבים על-מנת להגיע לעסקה, בה הוא ישוחרר תמורת אסירים פלסטינים. סבבי השיחות הקודמים נפלו פעם אחר פעם על סוגיות כמו שחרור אסירים פלסטינים עם דם על הידיים ורצונה של ישראל שחלק מהאסירים המשוחררים לא ישובו לשטחים הפלסטיניים, אלא יגורשו לחו"ל. 

 

ישיבת הממשלה המיוחדת, הערב בירושלים (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
ישיבת הממשלה המיוחדת, הערב בירושלים(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

מוקדם יותר היום התייצבו עשרות פעילים למען החייל החטוף סמוך לבית הכלא שאטה, שבעמק בית שאן, במטרה למנוע

מעבר אוטובוס ובו קרוביהם של האסירים הפלסטינים. כוחות משטרה הגיעו למקום, אך הפעילים הצליחו למנוע את ביקור

המשפחות והאוטובוס הוחזר לשטחים.

 

המפגינים ניסו לחסום את האוטובוס כבר בצומת נבות, הסמוך לעפולה, אך בשל היערכות המשטרה לא הצליחו והמשיכו בנסיעה אחריו עד לאזור בית הכלא. בין המפגינים היו ראש המטה למען שחרור החייל, שמשון ליבמן, ומיקי גולדווסר, אמו של חייל צה"ל אהוד גולדווסר ז"ל, שנחטף בידי חיזבאללה, זמן קצר לאחר שגלעד נחטף, וגופתו הוחזרה במסגרת עסקה עם ארגון הטרור.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואחיה ראב"ד. ynet העביר שידור חי ממשרד ראש הממשלה וממאהל שליט בירושלים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הבן שלך חוזר", אמר נתניהו לאב נועם. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
נועם שליט במאהל. זמן לחיבוקים
צילום: נועם מושקוביץ
החגיגות בעזה. 1,027 ישוחררו
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו בישיבת הממשלה הערב
צילום: אבי אוחיון לע"מ
מומלצים