שתף קטע נבחר

נתניהו: ההסכם הטוב ביותר, הצלנו עולם ומלואו

ראש הממשלה הצהיר בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת הדנה בעסקה לשחרור שליט כי על פי ההצעה להסכם, שליט יוחזר ארצה כבר בימים הקרובים. "יש לנו מחויבות לביטחון האזרחים, אינני רוצה להסתיר מכם, זו החלטה קשה"

הממשלה התכנסה לישיבה דרמטית ועל-פי ההערכות השרים יצביעו בעד אישור עסקה לשחרור החייל החטוף: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (יום ג') בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת שכינס כי הוא ממלא את הבטחתו להוריו של גלעד שליט, ומשיב את בנם לחיק משפחתו בישראל. הוא הצהיר כי בימים הקרובים ישוב שליט ארצה "אם הכל ילך למישרין".

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כתבות אחרונות:

דיווח: אלף אסירים ישוחררו, בהם מרוואן ברגותי

בני משפחתו של גלעד שליט: עכשיו או לעולם לא

צפו: הסרטון האחרון של שליט מהשבי

מהחטיפה ועד היום: חמש השנים של גלעד בשבי

 

"אני מביא לממשלה הצעה להסכם שיחזיר את שליט הביתה חי ושלם. יחזיר אותו להוריו אביבה ונועם, לאחיו יואל, לאחותו הדס, לסבו צבי ולכל עם ישראל. לפני כשנתיים וחצי, עם הקמת הממשלה, לקחתי על עצמי משימה ראשונה במעלה להחזיר את גלעד לחיק עמו, לחיק משפחתו", אמר נתניהו בפתח הישיבה שאמורה להכריע האם לקבל את העסקה לשחרור האסירים ולהשבת שליט.

 

"באותה עת גלעד הוחזק במשך שנתיים וחצי בשבי אכזרי ביותר, ללא שום ביקור של הצלב האדום, ולא ידענו באמת מה מצבו. הצעד הראשון שעשיתי היה להביא קלטת וידאו שבה נראה גלעד ואנחנו כולנו נשמנו לרווחה. ראינו אותו מתפקד פיזית וקוגנטיבית, וידענו שהוא בריא והוא חי. אני התייחסתי לקלטת הזו כמעין פוליסת ביטוח, כי הדבר חייב את חמאס בפני הקהילייה הבינלאומית לשמור עליו, לשמור על חייו, לשמור על בריאותו.

 

נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה המיוחדת. "לקחתי על עצמי משימה" (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה המיוחדת. "לקחתי על עצמי משימה"(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

"המשימה העיקרית שעמדה בפנינו הייתה קשה יותר והיא להחזיר את גלעד בפועל הביתה. ניהלנו מו"מ קשה וממושך באמצעות מתווך גרמני. המו"מ התבסס על מסגרת כללית שהותוותה על ידי הממשלה הקודמת. היה ארוך ומתיש, וחרף כל המאמצים שלנו לא הושג הסכם.

 

"אני חייב לציין בפניכם שלא עבר יום שלא ניסינו בדרכים שונות ומגוונות להשיב את גלעד הביתה. בשבועות האחרונים חודש המו"מ בקהיר, הפעם בתיווך ממשלת מצריים, ההנחיה שלי לצוות הייתה לשמור על העקרונות מהמסגרות שחשובים לביטחון ישראל ומדינת ישראל, שאותם אפרט בישיבת הממשלה.

 

"מבין את נפגעי הטרור, אני אחד מהם"

"היה מתח מובנה בין הרצון להחזיר חייל חטוף הביתה, לבין הצורך לשמור על בטחונם של אזרחי ישראל. יש לי וגם לשרים מחויבות עזה להחזיר את גלעד הביתה, ומנגד מחויבות עמוקה לביטחונם של אזרחי ישראל. כראש הממשלה אני מביא לממשלה את ההסכם שמבטא את האיזון הנכון בין כלל השיקולים הלל ואינני רוצה להסתיר זאת מכם, זוהי החלטה קשה.

 

נתניהו בישיבה. "מנהיגות נבחנת ביכולת להחלטות קשות אך נכונות" (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
נתניהו בישיבה. "מנהיגות נבחנת ביכולת להחלטות קשות אך נכונות"(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

ראש הממשלה התייחס בדבריו להתנגדויות למהלך הצפויות להגיע מכיוונם של נפגעי הטרור, החוששים משחרור נרחב של מחבלים שישובו לעסוק בפעילות חבלנית. "אני מבין את משפחות נפגעי הטרור", אמר נתניהו, "אני מבין את סבלן ואת מצוקתן, אני אחד מהם. אבל מנהיגות נבחנת ברגעים אלה ביכולת לקבל החלטות קשות אבל נכונות.

 

"אני מאמין שהגענו להסכם הטוב ביותר שניתן להשיג בעת הזו, עת של סערות שפוקדות את המזרח התיכון. אינני יודע אם העתיד הקרוב היה מאפשר לנו להשיג הסכם טוב יותר, או הסכם בכלל, וייתכן מאד שחלון ההזדמנויות הזה שנוצר בנסיבות הזמן, היה נסגר סופית ולא היינו מחזירים את גלעד כלל.

 

"בשל כל השיקולים הללו הנחיתי את הצוות לחתום ביום חמישי האחרון על הסכם בראשי תיבות, והיום הוא סוכם סופית ושני הצדדים חתמו עליו", סיפר נתניהו על התהליך שהוביל לגיבוש ההסכם.

 

שרה נתניהו לאביבה: "אמתי לך שהוא יחזיר"

ראש הממשלה סיפר עוד על הרגע שבו הודיע על ההתפתחות למשפחתו של שליט: "הבוקר הזמנתי לביתי את נועם שליט. שוחחתי בטלפון עם האמא אביבה והסבא צבי. אמרתי להם שאני מקיים את הבטחתי ומחזיר להם את הבן והנכד הביתה. אני שמח שעמדתי במשימה של פדיון שבויים ואם הכל ילך במישרין גלעד יחזור לישראל בימים הקרובים, לחיק משפחתו ועמו.

 

אביבה ונועם שליט, הערב. "לא קולטת מה שאת אומרת" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
אביבה ונועם שליט, הערב. "לא קולטת מה שאת אומרת"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"עם ישראל הוא עם מיוחד. אנחנו ערבים זה לזה. כמו שאמרו חכמינו: כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו".

 

ראש הממשלה עצמו הוא שכתב את הנאום הדרמטי. גורם בסביבתו העיד כי הוא התרגש מאד. 

עם הידיעה על חתימת ההסכם, דיבר נתניהו קודם כל עם נועם ואביבה שליט ואמר להם: "חיכיתי שנתיים וחצי לרגע הזה". שיחה מרגשת נערכה גם עם הסב צבי שליט, שהעיד כי בינו לבין נתניהו "נרקם קשר עמוק, ערוץ הידברות".

 

אשתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, התקשרה לאביבה שליט ואמרה לה: "כאמא אל אמא אני מחכה הרבה זמן לשיחה הזו. אמרתי לך כבר לפני יותר משנתיים, אמרתי לך בשיחה הראשונה שראש הממשלה הזה יחזיר לך את הילד. עוד כמה ימים תוכלי לחבק את הילד שלך".

 

אביבה השתנקה בתגובה ואמרה: "אני עוד לא קולטת מה שאת אומרת. המילה תודה קטנה למה שאני מרגישה ברגעים אלה".

 

נתניהו ביקש להודות למזכירו הצבאי יוחנן לוקר, לראש השב"כ יורם כהן, לשליחו האישי במו"מ, דוד מידן ולקודמו בתפקיד, חגי הדס. "אני מבקש להודות למתווך הגרמני ולקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שתמכה בשליחותו כל הזמן, ואני מבקש להפנות תודה מיוחדת לממשלת מצרים ולגופי המודיעין שלה שסייעו רבות בתיווך ובהשגת ההסכם שלפנינו".

  

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "חלון ההזדמנויות היה עלול להיסגר"
צילום: אבי אוחיון לע"מ
אביבה שליט. "תודה היא מילה קטנה"
צילום: נועם מושקוביץ
שליט. "הקלטת הייתה פוליסת ביטוח"
צילום: AP
מומלצים