שתף קטע נבחר

חמאס: ישראל התחייבה לא לפגוע במשוחררים

בכיר התנועה אוסמה חמדאן טוען כי בניגוד לדברי ראש השב"כ, יש הבטחה ישראלית לא לחסל או לשבות מחדש את האסירים שייצאו לחופשי. א-זהאר התקשר למשפחת עבאס א-סייד, שתכנן את הפיגוע במלון פארק והבטיח: נשחרר את כל האסירים

האם ישראל התחייבה במסגרת עסקת שליט לא לפגוע באסירים המשוחררים? כך לפחות מצהיר הבוקר (יום ו') בכיר חמאס, אוסמה חמדאן, בתגובה לדברי ראש השב"כ יורם כהן שאף משוחרר לא חסין מפני חיסול או חזרה לבית הסוהר. דבריו מצוטטים בעיתון "אל חיאת", היוצא לאור בלונדון.

 

גלעד שליט  בדרך הביתה - עמוד מיוחד ב-ynet:

  

בכיר חמאס בעזה, מחמוד א-זהאר התקשר לבני משפחתו של עבאס א-סייד, שתכנן את הפיגוע במלון פארק בנתניה ונחשב לאחד מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס. א-סייד לא ישוחרר בעסקת שליט. א-זהאר הבטיח לקרוביו כי "בקרוב מאוד תהיה שמחה לכל האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל", והתחייב בשם חמאס לרוקן את בתי הכלא הישראלי מאסירים פלסטינים.

 

העסקה עם ישראל אמנם תוביל לשחרורם של 1,000 אסירים פלסטינים, אולם היא התקבלה ברגשות מעורבים ברחוב הפלסטיני. מצד אחד ישנן משפחות הנרגשות מכך שבניהן ישובו הביתה, אך מצד שני לא כלולים בה בכירי חמאס כמו חסן סלאמה, עבדאללה ברגותי, עבאס א-סייד ואיבראהים חאמד ובכירי פת"ח כמו מרוואן ברגותי או מנכ"ל החזית העממית אחמד סעאדת.

 

 

הקריאה ברחובות עזה לשחרור ברגותי לא נענתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקריאה ברחובות עזה לשחרור ברגותי לא נענתה(צילום: רויטרס)

 

הביקורת בה נתקלו ראשי חמאס על עסקת שליט לא נעלמה מעיני בכירי התנועה. חמדאן דוחה את דברי המבקרים וטוען כי מדובר ב"ניצחון לאומי מכובד", למרות שמפקדים בכירים לא כלולים בה. חמדאן ניסה להדגיש את הצדדים החיוביים בה עבור הפלסטינים והצהיר כי ישראל הסכימה לבסוף לשחרר 54 אסירים מתוך 70 כבדים, עליהם התמקחה בעבר במסגרת המשא ומתן (יש לציין כי גורם מצרי בכיר ציין אתמול כי ישוחררו רק 40 כאלה) ולהביא לשחרורם של אסירים מקרב ערביי ישראל ומזרח ירושלים.

 

הציפייה בעזה. העסקה התקבלה ברגשות מעורבים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הציפייה בעזה. העסקה התקבלה ברגשות מעורבים(צילום: רויטרס)

 

אתמול פרסם ערוץ הטלוויזיה "אל-אקצה", המקורב לארגון הטרור שמחזיק בשליט, רשימה של 450 האסירים שלטענתו ישוחררו בשלב הראשון של עסקת חילופי השבויים. על פי הפרסום כוללת העסקה, בין היתר, את עבד אל-האדי גנאיים, שביצע ביולי 1989 את הפיגוע בקו 405 של אגד, שבו דרדר את האוטובוס לתהום ורצח 16 מנוסעיו,

 

עוד ברשימה: פאהד שלודי, שנטל חלק בחטיפתו וברציחתו של החייל ירון חן באוגוסט 1993. החטיפה נועדה בשעתו לצורכי מיקוח למען שחרורו של מייסד חמאס, השייח אחמד יאסין. בעסקה אמורים להשתחרר ולהיות מגורשים גם בסאם אבו סנינה וריאד עסילה, שנידונו למאסר עולם בגין דקירתו למוות של תלמיד הישיבה חיים קרמן בירושלים במאי 1998. חלק מהמשוחררים יגורשו לטורקיה.

 

תמיכה באסירים ברמאללה. חלק מהמשוחררים יגורשו לטורקיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמיכה באסירים ברמאללה. חלק מהמשוחררים יגורשו לטורקיה(צילום: AFP)

 

חמדאן התייחס גם לשלב השני של העסקה שבמסגרתו ישוחררו 550 אסירים שאותם יבחרו ישראל ומצרים, ואמר: "מצרים היא הערבה היחידה לביצוע ויישום התנאים לשלב ב'. על פי התנאים שסוכמו, האסירים בשלב השני יוגדרו כביטחוניים ולא פליליים, הם יהיו מכל קצוות הקשת הפוליטיים ומכל האזורים, כשיילקחו בחשבון גם מצבם הבריאותי, אורך המאסר והזמן שנותר להם לרצות את עונשם".

 

הבוקר פרסם "אל חיאת" מפי גורם פלסטיני "יודע דבר" כי ישראל ביקשה מחמאס הבטחה לפיה לא יחטוף חיילים בעתיד, אולם בארגון סירבו להיענות לדרישה. על פי הדיווח, חמאס קיבל החלטה לפעול בכל דרך אפשרית כדי להביא לשחרורם של יתר האסירים שיישארו בבתי הכלא בישראל. הגורם הביע ציפייה כי הסגר על עזה יוקל בהדרגה אחרי שתושלם העסקה. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 14/10/2011 08:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. משוחררים ללא חסינות
צילום: נימרוד גליקמן
סעדאת. נשאר בכלא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים