שתף קטע נבחר

מרצועת עזה למצפה הילה: כך יתנהל שחרור שליט

מדינה שלמה חיכתה לרגע הזה. אחרי יותר מחמש שנים בשבי חמאס, ביום שלישי או רביעי ישוב החייל החטוף גלעד שליט לחיק משפחתו - ובתמורה תשחרר ישראל יותר מאלף אסירים. כך ייראה המבצע שיתחיל ברצועה ויסתיים במצפה הילה

הערפל סביב עסקת השבויים מתחיל להתפוגג: אם לא יהיו שינויים בלתי צפויים, ביום שלישי או רביעי צפוי החייל החטוף גלעד שליט להתאחד סוף סוף עם משפחתו, אחרי יותר מחמש שנים בשבי חמאס ברצועת עזה. בתמורה תשחרר ישראל 1,027 אסירים ביטחוניים. כך ייראה המבצע שיתחיל ברצועת עזה ויסתיים במצפה הילה.

 

גלעד חוזר הביתה - סיקור נרחב ב-ynet:

 

באמצע השבוע הבא יועבר שליט מרצועת עזה למצרים ומשם לישראל. במקביל, ישוחררו 450 האסירים הכלולים בשלב הראשון של העסקה. השלב השני של העסקה ייצא לפועל רק כעבור חודשיים, ובמסגרתו ישוחררו עוד 550 אסירים שנבחרו על-ידי ישראל.

 

נציגי צה"ל יפגשו את שליט כבר במצרים, לצורך זיהוי ועריכת בדיקות רפואיות ראשוניות. לאחר מכן הוא יוטס לבסיס צבאי, ככל הנראה במרכז הארץ, שם יתאחד עם בני משפחתו ואולי יפגוש גם את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוא יעבור עוד בדיקות, שרק אחריהן יוטס לבית משפחתו במצפה הילה, הבית שממנו נעדר יותר מחמש שנים. צוות פסיכולוגים צבאי ילווה אותו לאורך כל הדרך.

 

כדי למנוע המולה סביבו, חטיבת דובר צה"ל תתעד את שובו של שליט ואת רגעי האיחוד עם משפחתו, ותעביר את התמונות באופן מסודר לכלי התקשורת. במערכת הביטחון מתכוונים להניח לשליט לנפשו בשבועות הראשונים ולאפשר לו לבלות עם בני משפחתו בבית, ורק לאחר מכן לתשאל אותו. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, צפוי לשוחח בימים הקרובים עם בני המשפחה כדי לתאם עמם את מהלך השחרור.

 

בשירות בתי הסוהר נערכים לרכז בתחילת השבוע בכלא קציעות את 450 האסירים שישתחררו בשלב הראשון של העסקה. ביום השחרור, מיד אחרי ששליט יועבר לידי הצלב האדום, ישראל תשחרר 27 אסירות - רובן יועברו למזרח ירושלים וליהודה ושומרון ושתיים יגורשו לחו"ל. בהמשך יועברו שאר האסירים באוטובוסים ליהודה ושומרון. אלה המיועדים לגירוש לעזה או לחו"ל, יועברו קודם כל למצרים. 

 

במערכת הביטחון נערכים לכל מהלך שנועד לטרפד את מימוש העסקה מצדם של גורמים שמתנגדים לה.

 

ראש השב"כ, יורם כהן, אמר אתמול כי בשבועות האחרונים החמאס התגמש והסכים שישראל תבחר 25 רוצחים כבדים מתוך רשימה של 75. מלבדם, הסכימה ישראל לשחרר חמישה רוצחים כבדים נוספים, החולים במחלות קשות, על תקן "שחרור הומניטרי".  

 

110 מהאסירים ישוחררו לבתיהם ביהודה ושומרון במזרח ירושלים, 203 אסירים תושבי יהודה ושומרון יגורשו לעזה או לחו"ל, 131 אסירים מרצועת עזה ישוחררו לבתיהם ושישה אסירים אזרחי ישראל ישוחררו לבתיהם.

 

האסירים שישוחררו לגדה המערבית יהיו נתונים תחת מגבלות, ובין היתר לא יוכלו לחצות את הקו הירוק או לצאת לחו"ל במשך עשר שנים. אחת לחודש הם יחוייבו להתייצב במנהלת התיאום והקישור של צה"ל ובמשך שלוש שנים יוגבלו למחוז בו נמצא ביתם.

 

מבין האסירים שיגורשו לחו"ל, ישראל תבחר בעוד שנה 18 שיוכלו לחזור ליהודה ושומרון או למזרח ירושלים. 18 נוספים יוכלו לחזור בעוד שלוש שנים, במקביל לקציבת המאסר שנקבע להם. 55 יוכלו לחזור בעוד חמש עד עשר שנים, 55 נוספים יוכלו לחזור בעוד 20-25 שנה ו-55 מחבלים לא יורשו לחזור לעולם.

 

רשימת האסירים שישוחררו בשלב הראשון של העסקה תפורסם על-ידי משרד המשפטים עד יום ראשון הקרוב בשעות הבוקר, ולציבור יינתן טווח זמן של 48 שעות כדי להביע התנגדויות והסתייגויות לעסקה. עם זאת, ידוע כבר שבעסקה ישוחררו אמנה מונא, שפיתתה את הנער אופיר רחום והובילה לרציחתו, וגם מחמד שרתחה, שהיה מעורב ברצח החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון בזמן האינתיפאדה הראשונה.

 

אמש שבו בני משפחת שליט לביתם במצפה הילה, אחרי יותר משנה באוהל

המחאה בירושלים. מאות שכנים ותומכים המתינו להם שם והתנפלו עליהם בנשיקות וחיבוקים. האב נועם אמר כי המעגל ייסגר רק כשגלעד יירד במדרגות וישוב הביתה.

 

ראש מטה המאבק לשחרור שליט, שמשון ליבמן, סיפר כי בני המשפחה סעדו יחד את ארוחת החג, צפו בטלוויזיה וניסו שלא להחמיץ שמץ של מידע. "הם מנסים לעכל את המציאות ולחזור עד כמה שאפשר לשגרה, כשכל הזמן מרחף באוויר חשש עד שהדברים לא יהיו גמורים", אמר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/10/2011 22:56

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם ואביבה שליט, הערב במצפה הילה
צילום: AFP
חוגגים את העסקה
צילום: אביהו שפירא
חיבוק מהנשיא. אביבה שליט עם פרס
צילום: מרים אלסטר/פלאש 90
השכנים מחכים לגלעד
צילום: אבישג שאר-ישוב
בית משפחת שליט במצפה הילה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים