שתף קטע נבחר

ברגע האחרון: חמאס דרש לשחרר עוד אסירות

בכירי חמאס במבוכה: לאחר שהצהירו כי הצליחו לשחרר במסגרת עסקת שליט את כל האסירות הפלסטיניות, מתברר כי ישנן אסירות נוספות, בהן שלוש ערביות ישראליות. מצרים: יש לכבד את העסקה כפי שנחתמה

כמה אסירות פלסטיניות מוחזקות בישראל? התשובה לסוגיה זו עשויה להכריע היום (שבת) אם העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט תצא לפועל כמתוכנן או שמא יעוכבו המהלכים ההדדיים לביצועה בשל מחלוקת של הרגע האחרון. על פי דיווחים, כעסם של ערביי ישראל על אי-הכללתן של שלוש אסירות תוביל לדרישה חדשה של חמאס שעלולה לפגוע בעסקה כולה.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - עמוד מיוחד ב-ynet

 

בשיחה עם ynet, מסרו גורמים פלסטיניים ברצועת עזה כי הנושא יביא למשבר של הרגע האחרון ביישום עסקת שליט. על פי הגורמים, חברי המשלחת הישראלית שתגיע היום לקהיר לפגישת הסיכום במסגרתה ייסגרו הקצוות האחרונים, צפויים להתמודד עם דרישה חדשה של חמאס: שחרור כל האסירות הפלסטיניות ולא רק 27 האסירות עליהן סוכם כבר בין הצדדים. עם זאת, על פי גורמים פלסטינים, הגיבו המצרים לדרישה ואמרו כי בשלב זה, יש לכבד את ההסכם כפי שנחתם.

 

עוד כתבות בנושא שחרור גלעד שליט

  

במקביל, עניין נוסף טרם סוכם. בכיר חמאס בעזה, סלאח ברדוויל, אמר כי סוגיית מסירת גופותיהם של המחבלים שהשתתפו במבצע החטיפה של גלעד שליט נמצא על השולחן לדיון עם המצרים. בראיון לכלי תקשורת לבנוני אמר ברדוויל כי "המצרים הבטיחו שהם יטפלו בנושא הזה, במהלך החלק השני של עסקת חילופי השבויים".

 

  • השמות והרציחות. המחבלים שישוחררו בעסקה

 

מוקדם יותר הלילה, אמר חבר הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, עיזת א-רישק, בראיון לכלי תקשורת, כי תנועתו העבירה כבר בקשה לגורמים המצריים המתווכים בעסקה לתיקון הטעות כדי שבתי הכלא ירוקנו מנשים פלסטיניות, כהגדרתו. א-רישק ציין כי מדובר ב-34 אסירות, אולם על פי משרד האסירים הפלסטיני, ישנן 38 אסירות הכלואות בישראל.

 

במקביל, אי-הכללתן ברשימה של שלוש אסירות ערביות מישראל - ורוד קאסם מטירה ולינא גרבוני מהכפר עראבה, שהואשמו בסיוע לפעילות חבלנית, וכן חדיג'ה אבו-עיאש מנצרת שפצעה ישראלי בפטיש בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" - מקוממת את הנהגת ערביי ישראל. עובדה זו, על פי גורמים המעורבים בעסקה, גרמה מבוכה רבה לחמאס, לאחר שהתברר כי בתנועה לא ידעו מה מספרן המדוייק של הנשים הכלואות, למרות הצהרות בכירי התנועה כי הצליחו לשחרר במסגרת העסקה את כל האסירות הפלסטיניות. כעת, נראה כי בסך הכל ישנן בין ארבע לשמונה אסירות שאינן מופיעות ברשימה.

 

במסגרת עסקת חילופי השבויים, כפי שהתעקש חמאס, צפויים להשתחרר שישה אסירים ושתי אסירות מקרב ערביי ישראל. אמה של לינא נאסר מעראבה, שהורשעה בזיוף תעודות זהות שבעזרתן אמורים היו פלסטינים לבצע פיגועים, אמרה ל-ynet: "לא יכולתי לחבק אותה, כל השנים האלה הייתי מדברת איתה כשזכוכית מפרידה בינינו. השחרור שלה יביא סוף להשפלות שאנחנו סובלים".

 

בראיון לעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, הבהיר גורם מצרי המעורב בשיחות כי ישראל וחמאס ימשיכו היום לנהל שיחות עקיפות באשר לעסקה, בניסיון לסגור "קצוות אחרונים", כהגדרתו, ולקבוע את המנגנון המדויק לביצועה. הוא ציין כי בשיחות ייקבע לוח הזמנים הסופי ומקום ביצועה, הכחיש כי נקודת המסירה של האסירים ושליט תהיה ברפיח וציין כי ארגון הצלב

האדום ייטול חלק בעסקה.

 

באשר לשלב השני של העסקה, במסגרתו צפויים להשתחרר בעוד כחודשיים 550 אסירים נוספים, הבהיר הגורם כי מדובר באסירים המוגדרים כביטחוניים ולא כאלה בעלי עבר פלילי בלבד. לדבריו, רשימת המשוחררים תיקבע על ידי ישראל, ותכלול אסירים מעזה ומהגדה שריצו כבר חלק גדול ממאסרם - ובכפוף למצבם הבריאותי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנות פלסטיניות לשחרור האסירים
נועם שליט מתכונן לחזרת בנו
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים