שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

המתמחים מתכננים: 3 עתירות לבג"ץ בתוך שבוע

למרות שביה"ד הארצי לעבודה פסק כי התפטרותם אינה חוקית, המתמחים רחוקים מלהניף דגל לבן ומתכוונים לעתור במשותף ובאופן אישי נגד ההחלטה ונגד ההסכם בין ההסתדרות הרפואית והאוצר. מחר יחודשו המגעים בניסיון להביא לסיום המשבר

חמישה ימים אחרי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה כי התפטרותם איננה חוקית, שבים המתמחים בהדרגה לעבודה מלאה. במקביל, שוקדים המתמחים על הכנת עתירה לבג"ץ ובה יבקשו לפסול את צווי המניעה שהוצאו נגדם. העתירה תוגש ככל הנראה בתוך שבוע.

 

מאבק המתמחים - על העדכונים ב-ynet:

 

מאז החלטת בית הדין עובדים המתמחים במתכונת חג וסוף שבוע, שבמסגרתה מועסקים רק 50% ממספר המתמחים ביום עבודה רגיל. את העתירה מקדמת עו"ד טל קרת שמייצגת את מתמחים, אולם ל-ynet נודע כי מתמחה מבית חולים במרכז הארץ כבר סיים להכין עתירה אישית בנושא. המתמחה, המסרב לפי שעה להיחשף, טרם הגיש את עתירה כדי שיוכל לבדוק טוב יותר את השלכותיה.

 

מתמחים באזיקונים. היום באיכילוב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתמחים באזיקונים. היום באיכילוב(צילום: מוטי קמחי)
 

יוזמה אחרת שמקודמת על-ידי מתמחים מבית החולים שיבא מבקשת לפסול את ההסכם שבין ההסתדרות הרפואית לבית משרד האוצר, בטענה שהוא מפר את חוק שעות העבודה והמנוחה. לטענת המתמחים הללו, לאחר תורנות סוף שבוע הם אינם מקבלים יום מנוחה שבועי, דבר שגורם למצב שבו מתמחים רבים מקבלים יום מנוחה בודד (ולעתים גם פחות) במהלך חודש נתון. לטענתם, גם בהסכם החדש מספר השעות שנדרשים המתמחים לעבוד ברצף איננו חוקי.

 

במבקיל, הגיעו היום כמה מתמחים בבית החולים איכילוב לעבודה כשידיהם קשורות באזיקונים. המתמחים אמנם שחררו את ידיהם בעת שטיפלו בחולים, אולם לא הסתירו את אכזבתם מהמצב."עצוב שכבר חודשיים וחצי המדינה עוסקת בשאלה האם זה חוקי או לא להתפטר במדינת ישראל במקום לפתור את המשבר", אמר ד"ר אורי ברזילי מתמחה בנוירוכירורגיה, שהיה אחד מאלה שהגיע לעבודה בידיים קשורות.

 

"רפואה זה מקצוע שאתה בא אליו מאהבה. ביום חמישי שעבר, לראשונה מאז התחלתי ללמוד, באתי לעבודה כשממש לא רציתי להיות פה. זה היה מאוד קשה כי על-פי חוק אנחנו מחויבים לעשות את עבודתנו. זה גורם לך לחשוב אם הגעת בכלל למקום הנכון. לא חזיתי בדמיוני שאגיע למצב כזה", הוסיף ברזילי. "הציבור צריך להבין שזה לא מאבק על כמה שקלים, זה מאבק על הבריאות של כולנו. החולים תומכים בנו. לאורך כל הדרך אנחנו מרגישים תמיכה מקיר לקיר".

 

מחר בבוקר צפויים להתחדש המגעים בין נציגי המתמחים, ההסתדרות הרפואית, האוצר וראשי משרד הבריאות בניסיון להביא לסיום המאבק. שתי פגישות שהתקיימו בחג ובסוף השבוע הסתיימו באווירה חיובית ודובר בהן על תיקונים ספציפיים להסכם, אך סלעי המחלוקת העיקריים נותרו בעינם: דרישת המתמחים לקיצור ההסכם מ-9 שנים ודרישתם לתיקון המצב שבו מומחה צעיר מרוויח פחות ממתמחה.

 

היום נפגשו מנהלי בתי החולים עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, ועם הממונה על השכר באוצר, אילן לוין. בין היתר הזהירו בפגישה מנהלי בתי החולים כי הצעת המתמחים להעניק למומחים צעירים מענק, עלולה להוביל למצב שבו מומחים ישתכרו יותר מרופאים בכירים מהם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר ברזילי. החולים איתנו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים