שתף קטע נבחר

ליצמן התערב: חבּרוּ לדיאליזה אשה במוות מוחי

סגן שר הבריאות שוב מתערב בעבודת הרופאים: באופן חריג ביקש יעקב ליצמן מבית החולים הדסה לחבר לדיאליזה אשה במצב של מוות מוחי. הרופאים דחו את בקשתו והסבירו שהטיפול לא יועיל. נוירולוג: אדם עם מוות מוחי לא יכול לשוב לחיים

לא בפעם הראשונה - סגן השר ליצמן מתערב בעבודת הרופאים: שיחה מפתיעה התקבלה ביום רביעי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. בצד השני של הקו היה סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שביקש באופן חריג מאחד ממנהלי בית החולים לחבר בחזרה לדיאליזה אשה בשנות ה-40 לחייה מבית"ר עילית - למרות שהיא נמצאת במצב של מוות מוחי. כך נודע ל-ynet.

 

ההתערבויות הקודמות של ליצמן:

ליצמן התערב בהליך רפואי - הרופאים זועמים

ליצמן התערב למען השתלה באיטליה בחולה חרדי 

 

קרוביה של האשה ביקשו את עזרתו של סגן השר, משום שהאמינו שהטיפול בדיאליזה יעזור ליקירתם. בבית החולים נאלצו לדחות את בקשתו של סגן השר והסבירו לו כי הטיפול לא יסייע לאשה, שאושפזה בבית החולים בעקבות סיבוך בהריון שהוביל לאירוע מוחי.

 

סגן השר ליצמן. ביקש לסייע למשפחה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סגן השר ליצמן. ביקש לסייע למשפחה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"באופן עקרוני כשיש מוות מוחי זה מצב בלתי הפיך", הסביר בשיחה עם ynet רופא נוירולוג מבית חולים במרכז הארץ, "מוות מוחי שקול למוות של בן אדם, וכל פעולה שתבוצע מעבר לכך לא תועיל. על-פי הרפואה שאנו מכירים, אדם עם מוות מוחי לא ישוב לחיות. רבנים מסוימים אפילו מתירים לתרום איברים במקרה של מוות מוחי".

 

הדסה: "הטיפול - בהתאם לנהלים"

על-פי החוק, מרגע שנקבע מוות מוחי, יש אפשרות להמשיך לתת טיפול נשימתי תומך מסיבה של רגישות דתית. כך פועלים הרופאים בהדסה במקרה הזה, והמטופלת עדיין מאושפזת בבית החולים. "החולה מטופלת בהתאם לנהלים הקבועים בחוק במקרים מסוג זה, ולא נמנע ממנה כל טיפול לו היא זקוקה", אמרו בהדסה.

 

בסביבתו של ליצמן אמרו כי לא היה מדובר בהוראה מפורשת של סגן השר לבית החולים, אלא בבקשה לגיטימית ומובנת, שנועדה לוודא שהמטופלת מקבלת את הטיפול הראוי והיעיל ביותר. 

 

יש לציין כי לא מדובר בפעם הראשונה שבה ליצמן מתערב במקרה של מוות מוחי. בסוף שנת 2009, ביקש סגן השר מבית החולים שניידר להמשיך בטיפול תרופתי לתינוקת שהייתה במצב של מוות מוחי. יו"ר

ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, מתח ביקורת על ליצמן בעקבות המקרה, ואיגודים מקצועים כתבו לו מכתב חריף במחאה על התערבותו.

 

מלשכת ליצמן נמסר בתגובה: "על-פי בקשת בני המשפחה, פנה סגן השר להנהלת בית החולים, בבקשה לאפשר טיפול המשך יעיל למטופלת, למרות מצבה הקשה, כפי שנקבע בחוק מוות מוחי נשימתי התשס"ח - 2008 ולהלן לשון החוק, בסעיף 1.10: 'אם קביעת מוות מוחי-נשימתי מנוגדת לדתו או להשקפת עולמו של החולה לפי מידע שהתקבל מבני משפחתו, לא ינותק המטופל ממכשיר ההנשמה ולא יופסק הטיפול התומך ישירות בטיפול הנשימתי בו'". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליצמן. שיעור ברפואה
צילום: אבי מועלם
בית החולים הדסה עין כרם
צילום: שירן גרנות
מומלצים