שתף קטע נבחר

ליצמן התערב למען השתלה באיטליה בחולה חרדי

אחרי פרשת הקברים באשקלון ופרשה נוספת בה התערב לטובת משפחת תינוקת שמתה מוות מוחי בשניידר, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שוב מתערב לטובת חולה חרדי - צעיר בן 18, שסגן השר "סידר" לו השתלת כבד באיטליה במהלך סוף השבוע

האם סגן השר ליצמן מתערב פעם נוספת לטובת הציבור החרדי? ל-ynet נודע שבמהלך סוף השבוע פעל סגן השר להטיס צעיר חרדי בן 18 להשתלה באיטליה, כאשר האיטלקים דרשו התחייבות תקדימית ויוצאת דופן לפיה ישראל "תחזיר" לאיטלקים כבד אחר שייתרם בישראל. בסופו של דבר, התאפשר לצעיר לטוס לבלגיה ולקבל שם תרומת כבד ללא צורך בהתחייבות שכזו מצד ישראל. הצעיר היה במצב קשה והיה ממוקם בין המועמדים הדחופים להשתלת כבד ברשימת המתינים להשתלה בישראל.  

 

באופן יוצא דופן התערב סגן השר בהליכי הטסתו לחו"ל של בן ה-18, מבוטח בקופת חולים מאוחדת. כמו גם במקרה של התינוקת, בת למשפחה חרדית, שמתה מוות מוחי בשניידר וזכתה להתייחסות מיוחדת מצדו של סגן השר, גם במקרה הנוכחי טיפל ליצמן בנושא באופן אישי ואף נדרש לחלל שבת ולנהל שיחות טלפון ביום שישי. זאת למרות שבישראל ישנם נכון לחודש ינואר 151 ממתינים להשתלת כבד ועוד מאות ממתינים להשתלת איברים אחרים, שחלקם במצב קשה.

 

במהלך יום שישי ואף לאחר כניסת השבת היה סגן השר ליצמן מעורב במגעים למציאת פיתרון שיאפשר לחולה לטוס לחו"ל ולקבל שם תרומת איברים. על הפרק עמדו שתי אפשרויות – תרומת איבר בבלגיה או באיטליה, כאשר האיטלקים דרשו התחייבות חריגה לפיה ישראל תיתן בעתיד תרומת כבד לאיטלקים. מדובר בבקשה חריגה ובהתחייבות שישראל לא נתנה לפני כן. כאמור, בסופו של דבר הוטס הצעיר לבלגיה ולא היה צורך בהתחייבות שכזו.

 

ככלל, אין מקרים רבים בהם חולים מבוגרים מקבלים תרומות איברים בחו"ל (המקרה שונה כאשר מדובר בילדים ובתינוקות), בעיקר משום שישראל אינה תורמת איברים למדינות אחרות. אם ישראל היתה חותמת על הסכם לתרומת כבד עבור אותו צעיר הדבר היה בעל השלכות עבור מאות הממתינים להשתלה.

 

תרומת איברים בישראל נעשית באמצעות המרכז הלאומי להשתלות. אולם הטסת חולים לחו"ל לא נעשית דרך המרכז אלא ממומנת על ידי הביטוחים המשלים, כאשר יש חוות דעת רפואית שמצדיקה זאת.

 

פרדי רוזנפלד, בכיר בחברת הביטוח דקלה, המבטחת את לקוחות הכללית בנושא ההשתלות בחו"ל סיפר כי "אמנם מדובר במבוטח של מאוחדת, אך התבקשתי לעזור בנושא בגלל הניסיון שלנו וההיכרות עם בתי חולים בבלגיה ובאיטליה. זה היה חולה שעמד למות והדבר היה מוצדק לחלוטין. הגיע לו לעבור השתלה בדיוק כמו שהגיע לכל אדם אחר במצבו. האיטלקים ביקשו שמדינת ישראל תחזיר בעתיד כבד לאיטליה תמורת הכבד המושתל. זה לגיטימי לחלוטין שסגן השר רצה להציל את הבחור. סגן השר עשה מצווה גדולה. בסופו של דבר ביום שישי בשעה 23:00 הגיעה תשובה חיובית מבלגיה".

 

מלשכת סגן השר נמסר בתגובה: "גורמים רפואיים בכירים פנו לסגן השר בבקשה שידבר אל לבם של האיטלקים משום שמדובר בפיקוח נפש הדוחה שבת. סגןן השר ביקש להציל את החולה ולקבלו להשתלה באופן מיידי".

 

המידע הראשוני התקבל ב"מייל האדום"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למען החרדים. ליצמן
צילום: אלי מנדלבאום
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים