שתף קטע נבחר

ליצמן התערב בהליך רפואי - הרופאים זועמים

הוראתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לצוות הרפואי בבית החולים שניידר, להמשיך ולטפל בתינוקת שמתה מוות מוחי - עוררה את זעמה של ההסתדרות הרפואית. במכתב חריף קורא יו"ר ההסתדרות לליצמן להפסיק להתערב בהליכים רפואיים, ומתריע: "ההתערבות - בעלת השלכות הרסניות על מערכת הבריאות"

ההסתדרות הרפואית יוצאת הערב (א') במכתב חריף נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. במכתב תוקף יושב ראש ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן את סגן השר ליצמן על התערבותו בשיקולי הטיפול בתינוקת בת עשרה חודשים שמתה מוות מוחי בבית החולים שניידר, וממליץ לו לפעול לשינוי החוק הקיים ולא לפעול בניגוד החוק.

 

זעמה של ההסתדרות הרפואית התעורר בעקבות ביקורו של סגן השר ליצמן במרכז שניידר לרפואת ילדים כמה פעמים בשבוע האחרון, במטרה "לפקח מקרוב" על הטיפול בתינוקת שמתה מוות מוחי. לפי חוק מוות מוחי נשימתי שעבר בכנסת ב-2008, ישנה אפשרות להמשיך להנשים ולתת טיפול נשימתי תומך לאדם שמת מוות מוחי מסיבה של רגישות דתית. לפי הדיווחים, ליצמן הורה לצוות הרפואי להמשיך ולתת טיפול רפואי לתינוקת כפי שניתן לחולה רגיל, למרות שמבחינה רפואית ולפי החוק - התינוקת כבר מתה.

 

"לא נוכל להשלים עם שיקולים זרים"

"אני רואה בחומרה רבה את התערבותך בשיקול דעת רפואי מקצועי, בין אם היא נובעת מהשקפת עולמך או משיקולים פוליטיים ואחרים", ציין אידלמן במכתבו. "לא נוכל להשלים עם כך ששיקולים זרים ישפיעו על החלטות רפואיות המתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות ואתיות ואינן מושפעות, ואסור שתהיינה מושפעות, ממהלכים פוליטיים".

 

  

"במדינה דמוקרטית ומתוקנת, סגן שר אינו מעל החוק ועליו לכבד הוראותיו, כמו גם את ההליך על פיו התקבל וזאת גם אם תוכן החוק מנוגד לעמדתו האישית. תמיד שמורה לך הדרך לשנות את החוק בדרכים המקובלות ובכל מקרה מצופה ממך לתת גיבוי מלא למערכת הבריאות שהנך עומד בראשה. דרישתך כי הרופאים ינהגו שלא בהתאם

 להוראות החוק הינה חמורה ביותר", כתב אידלמן והוסיף: "התערבותך הבוטה בהליכים רפואיים מהווה סכנה קיומית לבריאות הציבור והנה בעלת השלכות הרסניות על מערכת הבריאות. אנו נעשה ככל שביכולתנו למנוע זאת". 

 

בשיחה עם ynet קרא אידלמן לסגן השר "לחדול מהתערבות פוליטית בעשייה הרפואית ובשיקול הדעת הרפואי. סגן השר דרש מרופאי שניידר לעבור על החוק ולתת טפול רפואי מלא ולא רק טיפול תומך. הוא מחייב את הרופאים לטפל בגופה בניגוד לכל הכללים הרפואיים". 

 

אין זו הפעם הראשונה שבהה סגן השר מביע בגלוי את התנגדותו לקביעת מוות מוחי-נשימתי. בכנס של רופאים משתילים שמט סגן השר את הבסיס לקיומן של השתלות איברים בישראל כשציין כי אין ליטול איברים להשתלה עד להפסקת פעילות הלב. מבחינה רפואית, עם הפסקת פעילות הלב נפגעים גם האיברים ולא ניתן להשתילם. בעקבות התבטאות זו קרא לו ח"כ עתניאל שנלר, יוזם חוק מוות מוחי נשימתי, להתפטר מתפקידו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התערבות בוטה". סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
צילום: גיל יוחנן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים