שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

המתמחים לבג"ץ: מוכנים לשוב למו"מ בלי תנאים

הרופאים הצעירים, שסירבו בימים האחרונים להידבר עם משרד האוצר ועתרו לבג"ץ נגד החלטת בית הדין לעבודה למנוע את התפטרותם, הודיעו כי הם מוכנים לשוב לשיחות עם האוצר בלי תנאים מוקדמים. באוצר מדגישים: לא נפתח ההסכם

חוזרים לשולחן המשא ומתן: המתמחים הודיעו בצהריים (יום ד') לבג"ץ כי הם מוכנים ללכת להליך של הידברות עם משרד האוצר בלי תנאים מוקדמים, לרבות משך ההסכם העתידי עם האוצר ועלותו. כעת על נציגי משרד האוצר והמעסיקים להשיב עד מחר ב-09:00 בבוקר אם הם מוכנים לקבל את הצעת השופט לשוב למשא ומתן.

 

מאבק המתמחים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בימים האחרונים לא התקיים משא ומתן בין המתמחים לבין משרד האוצר, אחרי שהמתמחים הודיעו כי הם איבדו אמון במשא ומתן והחליטו לפרוש ממנו. המתמחים מקיימים זה יותר מחודשיים עיצומים בנפרד מרוב שאר הרופאים, במחאה על הסכם השכר החדש בין משרד האוצר להסתדרות הרפואית, הסכם שאינו מספק אותם.

 

מתמחים מפגינים היום ליד בית החולים רמב"ם (צילום: תומר צ'ארס) (צילום: תומר צ'ארס)
מתמחים מפגינים היום ליד בית החולים רמב"ם(צילום: תומר צ'ארס)

 

אתמול דן בג"ץ בעתירתם של המתמחים, שביקשו לבטל את החלטת בית הדין הארצי לעבודה לאסור עליהם להתפטר מתפקידם, כיוון שמדובר לכאורה בהתפטרות קולקטיבית שנועדה להפעיל לחץ על המערכת. המתמחים קיבלו מבג"ץ הנחיה להגיש לו עד היום ב-12:00 תשובה אחידה בדבר השאלה אם הם מוכנים לשוב למשא ומתן עם האוצר.

 

בתשובתם לבג"ץ בצהריים מסרו נציגי המתמחים כי הם "מקבלים את המלצתו של השופט למדינה ולמתמחים לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, לרבות קיצור משך ההסכם ועלותו". הם ביקשו מבית המשפט להורות לפקידי האוצר לנהל משא ומתן יומיומי אינטנסיבי, ו"לא לנצל את מועדי הדיון בבית המשפט כדי 'למרוח' את המשא ומתן, ולקיימו רק ערב ההגעה לבית המשפט כפי שעשו בעבר".

 

האוצר: בג"ץ לא יכול לכפות פתיחת ההסכם

נציגי משרד האוצר, ההסתדרות הרפואית והמעסיקים צפויים להודיע מחר לבג"ץ כי הם מוכנים לשוב למשא ומתן. עם זאת, מבחינתם הדרישה שעולה מדברי המתמחים לבטל את ההסכם הקיבוצי או לפתוח אותו היא תנאי מוקדם. באוצר מדגישים כי משך ההסכם לא יקוצר, וכי לבג"ץ אין יכולת לכפות על הצדדים לפתוח את ההסכם הקיבוצי, דבר שכנראה לא ייעשה.

 

דנים בעתירת המתמחים בבג"ץ, אתמול (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דנים בעתירת המתמחים בבג"ץ, אתמול(צילום: גיל יוחנן)

 

ד"ר מיקי הייפלר, מתמחה בבית החולים מאיר בכפר-סבא ואחד מבין ששת העותרים, אמר: "הייתה החלטה לא פשוטה, אבל לבסוף זה מה שהחלטנו. עכשיו צריך לראות מה המדינה תשיב לבית המשפט. אני התפטרתי כי תנאי העבודה היו בלתי נסבלים, ולאחר ההידברות, אם וכאשר תהיה כזו, אשקול שוב עם אשתי את צעדיי". בקרב הרופאים הצעירים יש חילוקי דעות. חלקם אומרים כי הם אינם מתנגדים להידברות, אך אחרים מבהירים כי איבדו את האמון במשא ומתן עם האוצר.

 

הבוקר התחדשה מחאת המתמחים ברחובות. כ-150 רופאים מתמחים עזבו את בית החולים רמב"ם בחיפה, ויצאו

להפגין בצומת הכניסה לשכונת בת גלים. תחת אבטחת המשטרה, המפגינים חסמו את צומת דולפין לזמן קצר. המתמחים מחו על החלטת בית הדין לעבודה שלא לאפשר את התפטרותם.

 

"יצאנו לרחובות כדי להסביר לעוברים ושבים את המצוקות שלנו", הסביר אחד המתמחים, ד"ר אודי ארגז. "הסברנו את עמדתנו, חילקנו פלאיירים, והתגובות מצד הציבור היו חיוביות מאוד מאוד. לא היו מתנגדים למחאה, בדיוק ההיפך ממה שקוראים בטוקבקים בשכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון בבג"ץ אתמול
צילום: גיל יוחנן
מתמחים ברמב"ם חזרו היום להפגין וחסמו צומת
צילום: תומר צ'ארס
מומלצים