שתף קטע נבחר

חבר העט של הרודן קדאפי: גמלאי יהודי מברוקלין

הוא היה רודן שלא היסס להרוג בבני עמו, לממן פעילות טרור ענפה והתבטא בחריפות נגד המערב, אבל מתברר כי מועמר קדאפי גם מצא זמן להתכתב ארוכת שנים עם בעל חנות פרחים מניו יורק שמספר: "זה היה נחמד מצדו לכתוב לי חזרה"

הרודן הלובי, מועמר קדאפי , אינו עוד בין החיים, וחברו לעט מהצד השני של האטלנטי לא הספיק כלל להיפרד. עצם העובדה כי הדיקטטור התכתב בידידות עם אזרח אמריקני מן השורה מפתיעה כשלעצמה, כשמדובר בבעל חנות פרחים יהודי, המילה "הפתעה" היא בלשון המעטה. על אף שאולי במקרה של הרודן הערבי הזה - כנראה דבר אינו מפתיע באמת. 

 

סוף עידן קדאפי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

הצהובון "ניו יורק פוסט" דיווח אתמול (יום ב') כי לואיס שלמוביץ, בן 81 מברוקלין, התכתב עם הקולונל קדאפי מאז שנות ה-60 המאוחרות, ולאורך השנים אסף ערימת מכתבים ותמונות חתומות של הרודן הלובי. "הוא היה חבר עט טוב. היה זה נחמד ממנו להקדיש זמן לכתוב לי חזרה, כי איני מישהו מיוחד", סיפר שלמוביץ.

 

 לואיס שלמוביץ, החבר של קדאפי ()
לואיס שלמוביץ, החבר של קדאפי
 

למען האמת, יש לומר כי קדאפי אין שועה העולם היחיד שהגימלאי היהודי נהג להתכתב עמו לאורך השנים. ברשימת "חברי העט" של שלמוביץ אפשר למצוא גם את נשיא ארה"ב מ-1944 עד 1952, הארי טרומן, ואת מנהיגה הרוחני הקודם של איראן ומחולל המהפכה האיסלאמית, האייתוללה חומייני. לדבריו, המכתב הראשון ששלח לקדאפי היה ב-1969, עם תפיסתו של הקולונל את המושכות בלוב. "איחלתי לו כל טוב, ובירכתי אותו על היותו המנהיג החדש של לוב. קיוויתי שיהיו לו עוד שנים רבות לפניו", סיפר בעל חנות הפרחים היהודי.

 

"החלפנו דעות על ישראל וארצות הברית" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"החלפנו דעות על ישראל וארצות הברית"(צילום: רויטרס)

 

"בסוף המכתב הוספתי כי אהיה אסיר תודה אם הוא ישלח לי תמונה שלו, כדי שאוסיף אותה לאוסף 'המזרח התיכון' שלי". כחודש לאחר מכן, קיבל שלמוביץ את התמונה החתונה בדואר, ומסר שהודה לו על "מכתבו האדיב". כך נולדה לה חברות שהשתרעה על פני קילומטרים רבים. "המשכנו להתכתב. נהגתי לשלוח לו כרטיסים לכבוד חג המולד ומכתבים על דעותיי כלפי ישראל וארצות הברית. טענתי כי ישראל לעולם לא תחולק, כי היא מולדתו של העם היהודי".

 

שלמוביץ' כתב לו: "אם לא תדאג לבני עמך, הם ידאגו לך" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שלמוביץ' כתב לו: "אם לא תדאג לבני עמך, הם ידאגו לך"(צילום: EPA)

 

"הוא השיב כי קדאפי השיב לו באריכות בשני עמודים: 'אמריקה מפעילה טרור נגד העם הפלסטיני דרך ישראל, בכך שהיא מספקת מטוסים וכלי נשק להתקפת המחנות הפלסטיניים. אם אמריקה תתקוף אותנו, זו תהיה וייטנאם שנייה'". באופן לא מפתיע, ההתכתבות הזו גררה תשומת לב מצד סוכנות הביון האמריקנית, CIA. לדברי שלמוביץ, סוכנים נשלחו לתשאל אותו כמה פעמים לגבי תחלופת המסרים, כולל לגבי זו שניהל עם חומייני. ברגע שהציג להם את אלבום התמונות שלו, הם הבינו שמדובר בתחביב – ונרגעו.

 

עם זאת, ברגע שהבין גיבורנו מהו חלקו של קדאפי בפיגוע במטוס "פאן אם" מעל העיירה הסקוטית לוקרבי, שבו נהרגו 270 בני אדם, הוא הפסיק את ההתכתבות עם הרודן. "הוא אחראי לפשעים נגד האנושות. לא רציתי להיות מעורב איתו או עם ארגונו, אז נסוגתי", הוא סיפר.

 

לאחרונה כששמע על ההתקוממות בלוב, החליט הגמלאי לבדוק מה קורה עם "ידידו משכבר הימים". הוא הסביר: "רציתי לעודד אותו, לאור כל מה שעבר עליו. לכן כתבתי לו: 'אם לא תדאג לבני עמך, הם ידאגו לך'. הרגשתי רע כשראיתי את הדרך שבה הוא נשחט, אבל זו פוליטיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. התחילו להתכתב ב-1969
צילום: gettyimages
צילום: רויטרס
אסון לוקרבי. הקש ששבר את גב הגמל
צילום: רויטרס
הלינץ'. "הרגשתי רע"
צילום: רויטרס
מומלצים