שתף קטע נבחר

הכנסת למען הצרכנים: לאסור שיווק אגרסיבי

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה חוק האוסר על ניצול לרעה של מצוקת הצרכן ופגיעה ביכולתו להחליט, באמצעות התנהגות תוקפנית, הפחדה או מניעת ייעוץ. בנוסף, הרשות להגנת הצרכן תוכל להטיל עיצומים כספיים על מפרי חוק במגוון תחומי צרכנות

הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת תקבל לראשונה סמכות לאכוף איסור חדש על עסקאות שנחתמו כתוצאה מהשפעה בלתי הוגנת על הצרכן. בנוסף, תקבל הרשות סמכות להטיל עיצומים כספיים על מפרי החוק, במסגרת אכיפה מנהלית. שינויי החקיקה יבוצעו במסגרת הצעת חוק ממשלתית שעברה היום (ב') במליאת הכנסת בקריאה ראשונה.

 

לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

כיום, רוב הפרות חוק הגנת הצרכן הן עבירות פליליות מה שמקשה על אכיפתן הכרוכה באיסוף מורכב של ראיות. הרחבת סמכות הממונה להטיל עיצומים כספיים מגמישה ומייעלת את האכיפה.

 

החוק הקיים מקשה גם על אכיפתו המלאה למניעת עבירות ניצול לרעה של מצוקת הצרכן. התיקון המוצע מחליף את הנוסח הנוכחי המצומצם המוגבל לאיסור על "ניצול חולשה שכלית, נפשית או גופנית", בנוסח רחב וגמיש האוסר "השפעה בלתי הוגנת על הצרכן". משמעו הוא איסור על התנהגות שיש בה כדי לפגוע פגיעה משמעותית ביכולת הצרכן לקבל החלטה מושכלת בקשר לעסקה.

 

בנוסף מכילה הצעת החוק החדשה רשימה סגורה של נורמות פסולות. בין היתר מדובר בהתנהגות תוקפנית מצד העוסק שמתבטאת בפנייה חוזרת לצרכן או לבני משפחתו כדי לקשור עסקה, בנקיטה באמצעי הפחדה כלפי הצרכן ובני משפחתו, ביצירת רושם כי הצרכן איננו יכול לעזוב את מקום העסק עד להשלמת עסקה, או במניעה מהצרכן להתייעץ לגבי העסקה.

 

תיקון זה מוצע לאור החקיקה האירופית החדשה הקובעת כי נורמות התנהגות פסולות ובלתי הוגנות אינן רק הטעייה, אלא גם נורמות תוקפניות הפוגעות בחופש הבחירה של הצרכן וגורמות לו לקבל החלטה שהוא לא היה מקבל אלמלא הופעלה עליו ההתנהגות האגרסיבית.

 

לדברי הממונה על הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד תמר פינקוס, החוק החדש יאפשר לרשות להתגבר על קשיי האכיפה הפלילית המסורבלת כיום, נגד הפרות חוק קשות ושכיחות כגון הטעיה וניצול מצוקת הצרכן. "מדובר בחוק מהפכני שעשוי לשנות את פני הצרכנות בישראל", אומרת פינקוס, "זאת בהפעלת מנגנון מהיר, גמיש ויעיל להטלת עיצומים כספיים מרתיעים על מפרי החוק להגנת הצרכן במגוון עבירות רחב בתחומים הצרכניים".

 

גיבוש החוק התבצע בעבודת מטה שנמשכה 4 שנים. לאחר האישור היום, יעבור החוק לוועדת הכלכלה שתכין אותו לקריאה שנייה ושלישית.


פורסם לראשונה 07/11/2011 11:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: index open
"חוק מהפכני". תמר פינקוס
מומלצים