שתף קטע נבחר

צילום: AP

פאנטה: תקיפה באיראן - עיכוב של 3 שנים בגרעין

שר ההגנה האמריקני טען כי למבצע צבאי נגד תוכנית הגרעין האיראנית תהיה השפעה מוגבלת. לעומת זאת, הוא טען כי לפעולה יהיו השלכות על מדינות באזור. הבית הלבן: דו"ח סבא"א מדאיג מאוד, טהרן צריכה לתקן את דרכיה

שר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה, הזהיר הערב (יום ה') כי לפעולה צבאית נגד איראן עלולות להיות השלכות בלתי צפויות, ואמר כי היא תעכב את תוכנית הגרעין האיראנית לכל היותר בשלוש שנים. הבית הלבן התייחס קודם לכן לדו"ח סבא"א על תוכנית הגרעין האיראנית וכינה אותו "מדאיג ביותר". דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר הממשל ימשיך להפעיל לחץ על טהרן "לשנות את התנהגותה".

 

התגובות לדו"ח סבא"א:

 כאב הראש של אובמה. איך לפצח את הגרעין האיראני

ארה"ב: מדברים עם רוסיה על סנקציות נגד איראן

רוסיה: הסכמנו עם סין, לא יהיו סנקציות

ישראל: על העולם לעצור את המרוץ האיראני לגרעין

 

פאנטה ציין כי הוא מסכים להערכות קודמות שלפיהן לתקיפה צבאית של מתקני הגרעין באיראן תהיה השפעה מוגבלת והיא תגרום לעיכוב של שלוש שנים בלבד בהתקדמותה הגרעינית של טהרן. לדבריו, למבצע צבאי יהיו השלכות לגבי מדינות אחרות באזור ולגבי כוחות צבא ארה"ב באזור.

 

פאנטה בפגישה עם שר הביטחון ברק בארה"ב בספטמבר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פאנטה בפגישה עם שר הביטחון ברק בארה"ב בספטמבר(צילום: EPA)

 

"הם צריכים לתקן את דרכיהם בזירה הבינלאומית ולמלא את התחייבותיהם בנוגע לתוכנית הגרעינית", אמר דובר הבית הלבן בהתייחסו לאיראנים ולקביעות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לגבי תוכניתם הגרעינית. "נמשיך לחתור לכך כשנתקדם הלאה לנוכח הדו"ח המדאיג מאוד הזה".

 


הנקודות העיקריות בדוח סבאא

הנקודות העיקריות בדו"ח סבא"א ב-2011
1.

איראן חשודה בביצוע ניסויים סודיים שמטרתם היחידה היא פיתוח נשק גרעיני

2.

חלק מהפעילות הגרעינית החשודה עשויה להיות למטרות אזרחיות, אך חלק ממנה "ספציפי לנשק גרעיני"

3.

איראן עוסקת בכל היבטי המחקר הקשורים לייצור נשק גרעיני, כולל הרכבת ראש נפץ על הטיל "שיהאב 3"

4.

תוכנית הגרעין פעלה באופן מסודר עד 2003, אך ייתכן שהפעילות עדיין נמשכת

5. איראן נעזרה בפעולותיה ב"רשת גרעינית סודית"

 

6.

איראן הכינה ב-2008 ו-2009 הדמיות ממוחשבות של ראשי נפץ גרעיניים

 

עם פרסום הדו"ח שלשום הודיעה וושינגטון כי עליה ללמוד אותה לפני שתגיב. מוקדם יותר היום אמר דובר מחלקת המדינה, מרק טונר, כי ארצות הברית מתייעצת עם רוסיה, עם שלוש החברות הקבועות הנוספות במועצת הביטחון של האו"ם ועם גרמניה, בנוגע לנקיטת צעדים נוספים שיגבירו את הלחץ על איראן.

 

"ארצות הברית אינה משנה בינתיים את מדיניותה לגבי איראן בעקבות דו"ח סבא"א", אמר הדובר טונר,

"היא תמשיך בשלב זה במדיניות של שני ערוצים - לאפשר לאיראן לחזור לשיחות מהותיות או לאלץ את טהרן לשנות את החלטתה על המשך פעילות הגרעין באמצעות הכבדת הסנקציות".

 

אולם משרד החוץ הרוסי הודיע זמן לא רב לאחר מכן כי מוסקבה הגיעו להסכמה עם בייג'ינג שלפיה לא יוטלו סנקציות חדשות על איראן בעקבות הדו"ח. דיפלומטים רוסים וסינים הביעו "אמונה הדדית שיישום סנקציות חדשות נוספות נגד איראן לא יוביל לתוצאה המקווה", נכתב בהודעת המשרד.

 

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון אמר היום כי יש למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין האיראני. "באן חוזר על קריאתו לאיראן לפעול בהתאם לכל החלטות מועצת הביטחון ומועצת סבא"א", אמר דובר מטעם האו"ם, מרטין נסירקי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאנטה. השלכות לגבי צבא ארה"ב באזור
צילום: AFP
אובמה. הבית הלבן "מודאג מאוד"
צילום: רויטרס
מומלצים