שתף קטע נבחר

אובמה ומדבדב: מאוחדים בעצירת איראן גרעינית

לאחר שנפגש בהוואי עם נשיא רוסיה, אמר נשיא ארה"ב כי מטרתם "להניע את איראן לעמוד בהתחייבויותיה הבינ"ל בכל הנוגע לתוכנית הגרעין". בתום פגישתו עם נשיא סין, אמר: "אנו רוצים להבטיח שאיראן תציית לחוקים והנורמות הבינ"ל"

מאז פרסום דו"ח סבא"א בשבוע שעבר, מפעיל הממשל האמריקני לחץ גדול על סין ורוסיה להצטרף לסנקציות חריפות על הרפובליקה האיסלאמית. עכשיו הגיע תורו של הנשיא לשכנע בכוח דיבורו את בעלות בריתה של איראן. האם הוא יצליח? נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע הלילה (יום א') כי בכוונתו לשתף פעולה עם מקבילו הרוסי, דמיטרי מדבדב, בגיבוש התגובה לדיווחים האחרונים לפיהם איראן מפתחת נשק גרעיני.

 

איראן על סף פצצה - הכותרות ב-ynet:

 

בתום פגישתם של שני המנהיגים בפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה-האוקיינוס השקט (APEC) בהוואי, ציין אובמה כי מטרתם היא "להניע את איראן לעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות שלה בכל הנוגע לתוכנית הגרעין". עוד אמר הנשיא האמריקני כי "שנינו הדגשנו שוב את כוונתנו לעבוד יחד כדי לייצר תגובה משותפת" בנושא איראן.

 

רוסיה תסכים לסנקציות? הזוג אובמה ונשיא רוסיה מדבדב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוסיה תסכים לסנקציות? הזוג אובמה ונשיא רוסיה מדבדב(צילום: AFP)

 

אדם נוסף עמו נפגש אובמה במהלך הפורום הוא נשיא סין הו ג'ינטאו. הנשיא האמריקני ניסה ככל הנראה לשכנע אותו להטיל סנקציות משותפות על הרפובליקה האיסלאמית.

בתום פגישת השניים אמר אובמה שהוא והמנהיג הסיני רוצים להבטיח שאיראן תציית "לחוקים והנורמות הבינלאומיות". בניגוד לאובמה, מדבדב והו לא התייחסו ולו במילה אחת לסוגיית הגרעין האיראני בתום פגישותיהם עם הנשיא האמריקני.

 

גורמים בבית הלבן התעקשו מאוחר יותר כי סין ורוסיה עומדות מאוחדות לצד ארה"ב ושאר בעלות בריתה בעצירת איראן מלפתח נשק גרעיני וכן שאובמה ועמיתו הסיני הו הסכימו לעבוד על הצעדים הנוספים בסוגייה.

 


הנקודות העיקריות בדוח סבאא

הנקודות העיקריות בדו"ח סבא"א ב-2011
1.

איראן חשודה בביצוע ניסויים סודיים שמטרתם היחידה היא פיתוח נשק גרעיני

2.

חלק מהפעילות הגרעינית החשודה עשויה להיות למטרות אזרחיות, אך חלק ממנה "ספציפי לנשק גרעיני"

3.

איראן עוסקת בכל היבטי המחקר הקשורים לייצור נשק גרעיני, כולל הרכבת ראש נפץ על הטיל "שיהאב 3"

4.

תוכנית הגרעין פעלה באופן מסודר עד 2003, אך ייתכן שהפעילות עדיין נמשכת

5. איראן נעזרה בפעולותיה ב"רשת גרעינית סודית"

 

6.

איראן הכינה ב-2008 ו-2009 הדמיות ממוחשבות של ראשי נפץ גרעיניים

 

סגן היועץ לביטחון לאומי בארה"ב, בן רודס, אמר שהטענות האחרונות לגבי תוכנית הגרעין של איראן מחייבות תגובה בינלאומית. "אני חושב שהרוסים והסינים מבינים את זה. אנחנו הולכים לעבוד איתם כדי לנסח תגובה זו", אמר רודס.

 

ביום שישי האחרון הסכימו ביניהן רוסיה וסין, חברות מועצת הביטחון של האו"ם המחזיקות בזכות וטו ומתנגדות עקביות להחמרת העיצומים על איראן, כי אין להטיל סנקציות חדשות על טהרן בעקבות דו"ח סבא"א. כך הודיע משרד החוץ הרוסי.

בפגישה במוסקבה, דיפלומטים רוסים וסינים הביעו "אמונה הדדית שיישום סנקציות חדשות נוספות נגד איראן לא יוביל לתוצאה המקווה", נכתב בהודעת משרד החוץ.

 

החששות של הממשל בוושינגטון מן הגרעין האיראני הלכו וגברו בעקבות פרסומו בשבוע שעבר של דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שקבע שאיראן פועלת בחשאי כדי להשיג מטרה אחת בלבד - נשק גרעיני. ממשל אובמה טוען כי איראן גרעינית תביא לפתיחת מרוץ חימוש בין המדינות היריבות במזרח התיכון ויהוו איום ישיר על ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגבשו תגובה משותפת. אובמה ומדבדב
צילום: AP
עבודה משותפת בנושא איראן. אובמה ועמיתו הסיני הו
צילום: רויטרס
"לאיראנים מטרה אחת - השגת נשק גרעיני". הכור בבושהר
צילום: AFP
רוסיה וסין ייצאו נגדו? אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים