שתף קטע נבחר

הפיצוץ האדיר שהרעיד את טהרן - בבסיס טילים?

17 בני אדם נהרגו בפיצוץ בבסיס של משמרות המהפכה ממערב לטהרן. באופוזיציה האיראנית דיווחו בעבר כי באותו כפר יש בסיס גדול של טילי קרקע-קרקע מסוג שיהאב-3 וזילזאל. תושבים בטהרן, 45 ק"מ ממקום הפיצוץ, תיארו אותו כמו רעידת אדמה. קודם דווח על 27 הרוגים, אך הסתבר כי מדובר ב"טעות בפקס"

מהי בדיוק אותה "תחמושת" שהתפוצצה בבסיס הצבאי ליד טהרן? לפי דיווח של האופוזיציה האיראנית משנת 2002, בכפר שבו אירע הפיצוץ נמצא בסיס של יחידת הטילים של משמרות המהפכה. הכפר נמצא כ-45 ק"מ ממערב לטהרן ובעקבות פיצוץ שאירע שם בצהריים (שבת) נהרגו לפחות 17 בני אדם. 16 חיילים נוספים נפצעו, חלקם באורח קשה. לפי דיווחים לא רשמיים, מספר ההרוגים גבוה יותר והגיע ל-40. "תאונה בעת העברת תחמושת", כינו את האירוע הדוברים הרשמיים.

 

פיצוצים מסתוריים באיראן - עוד כותרות:

 

מוקדם יותר דווח כי בתקרית נהרגו 27 הרוגים, אולם לדברי אחראי יחסי ציבור במשמרות המהפכה, הגנרל רמזאן שריף, "בשל טעות בקריאת הפקס שנשלח ממקום האירוע נמסר על 27 הרוגים, בעוד שהמספר עומד על 17 הרוגים". הוא הוסיף כי הוא מתנצל בפני העם האיראני על הטעות.

 

לפי הדיווח של האופוזיציה האיראנית מלפני כמעט עשור, בבסיס בשם "סג'אד" בכפר בידגנה מוצבת יחידת "רעד" (בפרסית - רעם) של משמרות המהפכה, האחראית על טילי שיהאב-3, בעלי טווח של 1,300 ק"מ. לא ברור אם מדובר באותו בסיס, אך קרוב לוודאי שמכיוון שמדובר בכפר קטן, יש בו רק בסיס אחד של משמרות המהפכה.

 

תמונה שצולמה במצלמת חובבים בטהרן זמן קצר לאחר הפיצוץ (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונה שצולמה במצלמת חובבים בטהרן זמן קצר לאחר הפיצוץ(צילום: AP)

 

הדיווח הזה נמסר ב-2002 על-ידי נציגה של ארגון הגג של האופוזיציה האיראנית, סונה סמסמי, במסיבת עיתונאים בוושינגטון. אז נטען כי בבסיס "סג'אד" נמצאת גם יחידת טילים נוספת שמחזיקה ביותר מארבעה טונות של טילים,

בהם טילי זילזאל (בעלי טווח של 200 ק"מ), שבין היתר איראן העבירה אותם לחיזבאללה.

 

אמינות הדיווח אינה ברורה. עם זאת, יש לזכור כי האופוזיציה האיראנית ממלאת תפקיד חשוב בחשיפת המתקנים החשאיים במדינה, ומשמשת למעשה צינור לפרסום מידע סודי על איראן. ההערכה היא שארגוני ביון מערביים מעבירים לה מידע על מנת "להלבין" אותו, ולחשוף אותו לכל העולם.

 

בעבר חשפה האופוזיציה האיראנית את מיקומם של כמה ממתקני הגרעין המרכזיים של איראן, בהם המתקן להעשרת אורניום בנתנז.

 

האופוזיציה האיראנית חשפה את מיקום חלק ממתקני הגרעין  ()
האופוזיציה האיראנית חשפה את מיקום חלק ממתקני הגרעין

 

למרות שבדיווחים מאיראן לא נמסר על אפשרות שהבסיס הותקף מהאוויר, ייתכן כי במקום אירעה חבלה מכוונת, על בסיס מידע מודיעיני. עם זאת, הסיבה הרשמית לפיצוץ, כפי שנמסר ממשמרות המהפכה, הייתה "העברת תחמושת" במקום.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

נתון נוסף הוא עוצמת הפיצוץ, שנשמע למרחק של עשרות קילומטרים. עדויות בטהרן העלו כי הדי הפיצוץ גרמו לרעידות ברחובות ובמבנים,

ובמחוז שמסביב לעיר הגדולה אף נשברו חלונות בבנייני מגורים ומסחר.

 

תושבים בפרברים בטהרן, המרוחקים 45 ק"מ ממקום הפיצוץ, סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם הרגישו את הפיצוץ, חלקם תיארו אותו כמו רעידת אדמה בעוצמה נמוכה.

 

תושבי בידגנה, שבו אירע הפיצוץ, אמרו כי הם "נבהלו מאוד" מעוצמת הפיצוץ, ולפי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" הביעו צער על מותם של אנשי משמרות המהפכה.

 

משמרות המהפכה הם הזרוע הצבאית העיקרית של המשטר האיסלמי בטהרן, והם אמונים בין היתר על הטיפול בטילים ארוכי הטווח שאיראן מפתחת. החיילים שלהם אמונים על שמירת יציבות המשטר על-ידי דיכוי כל חתרנות פנימית,

והם נחשבים לנאמנים ביותר למשטר האייתוללות.

 

הפיצוץ המסתורי מגיע בסופו של שבוע שבו פורסם דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לארגיה אטומית, שקבע כי בתוכנית הגרעין של איראן יש היבטים צבאיים. לפרסום הדו"ח קדם דיון ציבורי סוער בישראל בשאלה האם הגיעה השעה לתקוף באיראן, או לתת זמן נוסף לקהילה הבינלאומית להחריף את הסנקציות נגד איראן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העבירו מפה לשם? שיהאב-3
צילום: EPA
ניסוי בטיל זילזאל
צילום: EPA
עשרות נהרגו בפיצוץ. אמבולנס בטהרן
צילום: רויטרס
מומלצים