שתף קטע נבחר

סרט חדש: היטלר התגורר בליברפול ב-1913

סרט דוקומנטרי של ה-BBC בוחן האם המנהיג הנאצי בילה בצעירותו תקופה בשטח אחת מאויבותיו הגדולות ביותר. הטענות מתבססות על כתבי זיכרונות של אשת אחיו. "הוא היה אורח עצלן ולא יעיל". את הדירה בה התגורר הפציץ חיל האוויר הגרמני במלחמת העולם השנייה

אדולף היטלר התגורר חמישה חודשים בליברפול, הסתובב בעיר בלי לעשות דבר ונרגע בפאב המקומי עם כוס בירה ביד: כך עולה מסרט דוקומנטרי הבוחן את חייו של הצורר הנאצי, בתקופה שלפני מלחמת העולם הראשונה.

 

עוד בחדשות מהעולם:

 

הסיפור מוצג לראשונה בספר "ההיטלרים של ליברפול", שכתב מייק אונגר. כך דווח בדיילי מייל הבריטי. אונגר חושף תיאוריה ארוכה לפיה היטלר הצעיר, שהיה אז בן 23, חלק דירת שותפים בעיר לפני מלחמת העולם הראשונה. הוא העלה אפשרות שהפיהרר לעתיד נמלט מוינה למרזיסייד שבצפון מערב אנגליה, על מנת להימנע משירות אזרחי.

 

אונגר טוען כי היטלר חלק דירה בעיר טוקסטת', הסמוכה לליברפול, בחודשים נובמבר 1912 עד אפריל 1913, עם אחיו למחצה אלויס, ואשת אחיו, ברידג'ט דאולינג. הדירה נהרסה מאוחר יותר בידי הלופטוואפה, חיל האוויר הגרמני, במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

"אדולף היטלר ניסה להתחמק משירות צבאי"

ערוץ BBC בבריטניה הפיק סרט דוקומנטרי שמטרתו לבדוק האם הסיפור שאונגר חשף הוא אמיתי או בדיוני. האפשרות שהיטלר גר בליברפול עלתה לראשונה בספר זיכרונות של גיסתו, דאולינג.

 

דאולינג כתבה את ספר הזיכרונות בשנות ה-30, בתקופה בה המוניטין המגונה של היטלר התחיל לגדול. אולם אף מוציא לאור לא הסכים להוציא את הספר, שנקרא "גיסי אדולף", בטענה שמדובר בתחבולה של דאולינג שמנסה להרוויח כסף מקשר המשפחה הידוע לשמצה שלה. בסרט התיעודי אונגר אומר כי הוא מאמין שיש עובדות חזקות שתומכות באמינות של הסיפור.

 

התחיל את דרכו כבטלן. היטלר במצעד צבאי בברלין ב-1937 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
התחיל את דרכו כבטלן. היטלר במצעד צבאי בברלין ב-1937(צילום: איי פי)

 

דאולינג, שחזרה לשם נעוריה בשל הכתמת שם המשפחה, הסבירה בספר הזיכרונות כיצד פגשה את אלויס בעיר הולדתה דבלין שם הוא עבד ככתב. הם ברחו, התחתנו בלונדון והשתקעו בליברפול. ב-12 במרס 1911, הילד היחיד שלה, וויליאם פטריק, נולד בדירתם בת שלושת חדרים ברחוב אפר-סטנפון בטוקסטת'. על פי עדותה, אלויס היה בחור הפכפך ובלתי יציב, שנהג להמר באופן כפייתי בתחושה שהוא "הולך לעשות את הונו".

 

לאחר זכייה גדולה ב-1912 הוא חלם להקים עסק לסכיני גילוח בטוחות עם בעלה של אחותו למחצה אנג'לה, שהיא גם אחותו למחצה של אדולף. הוא שלח להם כסף על מנת שיבואו מוינה לבקרם.

 

אולם אדולף היטלר לקח את הכסף ונסע במקום אנג'לה ובעלה לפגוש את אחיו. באותה התקופה הוא היה חסר כל ועבד כפועל במשרה חלקית בווינה. הגעתו לליברפול גרמה לאלויס לחשוד שאדולף מנסה לחמוק משירות בצבא האוסטרי. "הוא פשוט לא טוב בשביל כלום", אלויס אמר לדאולינג. לדבריה, אלויס הודה: "אדולף הסתתר מפני השלטון הצבאי, ולכן גם מהמשטרה, במשך 18 החודשים האחרונים. לכן הוא הגיע לכן אלי. לא היתה לו ברירה".

 

"אמר שמחפש עבודה, אבל לא עשה כלום"

דאולינג כתבה כי בחמשת החודשים שבילה בדירתם בטוקסטת', אדולף היטלר היה אורח עצלן ולא יעיל. "אדולף לקח כל מה שעשינו בשבילו כמובן מאליו ואני משוכנעת שהיה נשאר איתנו לנצח אם היה לו חיזוק מאיתנו. לאחר כמה שבועות שהיה אצלנו הוא היה יושב איתנו במטבח הקטן ומשחק עם התינוק שלנו שהיה אז בן שנתיים בזמן שהכנתי לנו אוכל". היא סיפרה שבעלה הכיר להיטלר את העיר, וכשהתחיל להתמצא בה, היה נעלם למשך שעות, וחוזר רק בשעות הלילה המאוחרות.

 

"הוא אמר שהוא מחפש עבודה, אבל מכיוון שידע מילים מועטות באנגלית ולא קם מספיק מוקדם בבוקר, אני חשדתי בו שהוא סתם מסתובב ברחבי ליברפול". ככל שהביקור של אדולף היטלר אצל אחיו וגיסתו התארך, היחסים בין האחים נעשו מתוחים יותר ויותר, עד לחודש אפריל, 1913, כשאלויס קנה לאחיו אדולף כרטיס לגרמניה והעלה אותו על הרכבת.

 

היטלר עבר להתגורר במינכן, התגייס לצבא ונלחם במלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן החל לטפס בסולם הפוליטי עד שהפך לאחד המנהיגים הטוטליטאריים הנוראיים ביותר במאה ה-20. הסרט הדוקומנטרי, שיוקרן ב-BBC, יביא אף את דעתו של פרופ' פרנק מק-דונו, שטוען שהיטלר היה בכלל בווינה באותם חמישה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא טוב בשביל כלום". היטלר.
צילום: Gettyimages
מומלצים