שתף קטע נבחר

הצעה: יו"ר כנסת, רוצה להיות נשיא? חכה שנתיים

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעה של ח"כ סולודקין מקדימה, הטוענת כי יש חשש שהחלטותיו של יושב ראש הכנסת יושפעו מנכונותו להתמודד בבחירות לנשיאות

הליכוד נגד החרדים וקדימה נגד ריבלין: ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק של חברת הכנסת מרינה סולודקין (קדימה), המציעה תקופת צינון של שנתיים ליושב ראש כנסת שרוצה להיות מועמד לכהונת נשיא המדינה.

 

עוד בחדשות:

גשר המוגרבים ייסגר? "ניסיון ללחוץ על נתניהו"

ביהמ"ש העליון: המדינה לא חייבת לפנות לאיראן

אחרי החיסול בעזה: חמאס קורא למצרים להתערב

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, התמודד בבחירות הקודמות לנשיאות נגד שמעון פרס ביוני 2007 ולא מן הנמנע כי הוא יבקש להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי סמכויותיו של יושב ראש הכנסת רחבות וכי הוא מנהל את ענייני הכנסת, שומר על כבודה, אחראי על סדר ישיבותיה ועל קיום התקנון שלה ויש לו גם השפעה רבה על תפקוד חברי הכנסת.

 

לטענת ח"כ סולודקין, לאור זאת ולאור העבודה שחברי הכנסת במדינה הם אלו שבוחרים את הנשיא, הרי שיש חשש שהחלטותיו של יושב ראש הכנסת בישראל יושפעו מכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות. בעקבות זאת היא מציעה שכדי למנוע "לזות שפתיים" ותחושה שהחלטותיו של היושב ראש הושפעו משיקולים זרים, יש להטיל עליו תקופת צינון של שנתיים. פרס אמור לסיים את כהונתו כנשיא ביוני 2014.

 

רוצים כסף? למדו ליבה

בנוסף, תדון ועדת השרים בהצעת חוק של חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) המציעה לבטל את החוק הקובע פטור מלימודי ליבה למוסדות תורניים ייחודיים, מבלי שהדבר פוגע בתקצובם. חברת הכנסת מציעה לעגן בחוק חובת לימודי יסוד על מנת לקבל תקצוב מהמדינה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי לימודי הליבה נועדו לייצר תשתית חינוכית משותפת לכל בוגר של מערכת החינוך בישראל, וכי הם המטען הערכי, התרבותי והאינטלקטואלי שעל כל תלמיד לשאת איתו.

 

ח"כ חוטובלי טוענת כי מערכת החינוך סובלת משסעים חריפים ומפערים גדולים

בתכני הלימוד בין מגזרים שונים. לדבריה, גם בית המשפט העליון קבע את החשיבות בלימודי הליבה. היא הוסיפה כי למרות חשיבות העניין, באופן מעשי נחקק בשנת 2008 חוק הקובע פטור מלימודי ליבה למוסדות תורניים ייחודיים, מבלי שהדבר פוגע בתקצובם.

 

המציאות הזו בחסות המדינה, טוענת חברת הכנסת מהליכוד, פוגעת באוכלוסיות הפוטרות את עצמן מלימודי ליבה ואף פוגעת בחוסנה האזרחי של מדינת ישראל לאורך זמן. חוטובלי טוענת כי חקיקה זו איננה ראויה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ מרינה סולודקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים