שתף קטע נבחר

פרס הוא האזרח מספר 1: "נשיא בלי פוליטיקה"

בגיל 84, אחרי רצף של הפסדים פוליטיים, יכול שמעון פרס לחייך: ראש הממשלה לשעבר - והמשנה לזה הנוכחי - נבחר לתפקיד הנשיא התשיעי של מדינת ישראל. אולמרט דיבר על נקודת מפנה בחיים הציבוריים: "הכנסת בחרה את בכיר בניה". פרס יחליף את ממלאת-המקום דליה איציק, שחשבה "לקרוא לסדרנים להוציא אותך בכוח", וגם את הנשיא הנבצר משה קצב, לו הפסיד במפתיע לפני 7 שנים. הרעיה סוניה הייתה הראשונה לברך, והוא השיב לה: "התחתנת עם רפתן - קיבלת נשיא"

יש נשיא תשיעי לישראל: אחרי חיים ויצמן, יצחק בן-צבי, זלמן שזר, אפרים קציר, יצחק נבון, חיים הרצוג, עזר ויצמן ומשה קצב - יישב שמעון פרס במשכן נשיאי ישראל, כשהוא מחזיק בתואר ראש המדינה והאזרח מספר 1.

 

היום (ד') סגר פרס כמה וכמה מעגלים: אחרי רצף של הפסדים וכישלונות פוליטיים, ושבע שנים לאחר שהפסיד במפתיע לקצב, הוא נבחר למשרה הרמה - אותה כינה בעצמו "אולי התרומה האחרונה". כנשיא יחל לכהן באמצע חודש יולי, אז יחליף את ממלאת-המקום דליה איציק, וגם את הנשיא הנבצר משה קצב.

 

בתום יום דרמטי בכנסת, גבר השר פרס על חברי-הכנסת

 ראובן ריבלין וקולט אביטל כבר בסיבוב הראשון: הוא גרף 58 מקולות הח"כים, לעומת 37 שניתנו לריבלין ו-21 לאביטל. בדרך לסיבוב השני הסירו שני יריביו את מועמדותם וקראו לתמוך בו, וכך נותר לח"כים להצביע בעד פרס - או נגדו. בסיבוב הזה הצביעו 86 ח"כים "בעד", 23 "נגד". שמונה נמנעו, שני קולות נפסלו וח"כ אחד נעדר.

 

הח"כים קיבלו את התוצאות הסופיות במחיאות כפיים, והיו"ר דליה איציק הודיעה כי לראשונה מאז 1959 - פרס אינו עוד ח"כ. "חשבתי לקרוא לסדרנים ולהוציא אותו בכוח", אמרה בחיוך. "כשמדברים על ניסיון - מי כמוך, שמעון", המשיכה מאוחר יותר, בטקס חגיגי באולם שגאל, בו כבר כינתה אותו "אדוני הנשיא - נשיא העם היהודי כולו". לדבריה, "היום הוכח שכנסת ישראל יודעת להקשיב ללב הציבור".

 

"נרגש ונפעם ונבוך"

פרס עצמו, מחויך מאוזן לאוזן, הודה לאולמרט ולמפלגה שהתייצבה מאחורי מועמדותו, הודה ליריביו אביטל וריבלין ש"תרמו מופת ואצולה", ומנה עוד שלוש דמויות הקרובות ללבו: דוד בן-גוריון, יצחק רבין ואריאל שרון. לח"כים הודה על מפגן האחדות, כשהוא מבטיח: "הנשיא לא עוסק בפוליטיקה ובמפלגתיות, הוא מייצג את המאחד בקול עז ונחרץ ומגרש ייאוש מקרבנו".


"הסדרנים יוציאו אותך בכוח". צילום: גיל יוחנן

 

"אני נרגש ונפעם ונבוך נוכח הבחירה הזו של הכנסת", המשיך פרס, שזכה לחיבוקים ולחיצות ידיים חמות מכל סיעות הבית, גם מבנימין נתניהו. "זה תפס אותי לחלוטין בלתי מוכן, וזכיתי היום לחזות

 במפגן של אחדות, של יחד, של דמוקרטיה במיטבה. הכנסת הראתה היום גילויים של אצילות וחברות. אני האיש שנבחרתי, אבל בליבי אני יודע שהכנסת בחרה היום להוכיח כי המוסד הנבחר אכן קשוב ללב העם ומייצג אותו בנאמנות. הכנסת בחרה היום להוכיח לעם כי המוסד הזה - יש לו תפקיד שאיננו ממוסד, אבל הוא לא פחות חיוני מהתפקידים האחרים. הנשיא מוכרח לייצג את הרצון העמוק של העם להיות ביחד, לראות את המצב כפי שהוא".

 

לאיציק, ש"פיטרה אותי היום מהכנסת", אמר: "בחלומות הכי פרועים לא דמיינתי שדליה תמסור לי את התפקיד, אבל אם כבר לחלום - אז מוטב שיתגשם". באותה נימה מבודחת, אמר שאילו התמודדה סוניה רעייתו - "היא הייתה עושה את זה כבר בסיבוב הראשון". לסיום, לא שכח פרס להזכיר את נעדרי צה"ל - וגם את משפחתו: "מילה אוהבת לאהבת חיי, לסוניה, שהיא באמת אשה נדירה; במחלתה גילתה עד כמה העם הזה אוהב אותה, אולי בגלל היותה צנועה באמת ומסורה למדינה הזו בכל רמ"ח איבריה". 


"הרב עובדיה - מורה נבוכים". צילום: חיים צח

 

מהטקס המשיך פרס לכותל ולפגישה עם הרב עובדיה יוסף, שהורה לחברי סיעת ש"ס לתמוך במועמדותו. "אני מודה לך מאוד, אני מעריץ של הרב, הוא גאון שעל עם ישראל להודות לו", אמר. "מהיום הרב עובדיה יוסף הוא מורה נבוכים, כי הוציא את ישראל ממבוכה גדולה". הרב בירך אותו: "לך בכוחך זה והושעת את ישראל". 

 

"רגע של מפנה, שמחה ותקווה"

"אין ספק שכנסת ישראל בחרה היום את הבכיר שבבניה להיות לעם ישראל לנשיא התשיעי. זהו רגע של שמחה ותקווה, זהו מעמד שמסמל מפנה בחיים הציבוריים", הכריז בטקס החגיגי ראש הממשלה אהוד אולמרט, שלא חסך שבחים מהנשיא הנבחר. הוא מנה את הצמתים המרכזיים בחייו הפוליטיים של פרס, "שידע לשאת במכאובי אי ההצלחה, אבל תמיד היה מסור ונאמן להמשיך בשליחות שנשא על עצמו מאז היה פעיל צעיר בנוער העובד והלומד". ריבלין, שפרש מהמירוץ בדמעות לאחר שהגיע לתוצאה נמוכה בסיבוב הראשון, אמר: "עכשיו אני אכנס להיסטוריה - אני האדם הראשון שהפסיד לפרס".   

 

פרס, נשוי + 3, סב ל-8 נכדים ו-2 נינים, נולד בפולין ב-1923 ועלה ארצה שנה אחר-כך. בפוליטיקה הוא נמצא משחר נעוריו, ונמנה בשעתו עם האישים המקורבים ביותר לדוד בן-גוריון. בעבר כיהן כראש ממשלה ושר במגוון משרדים, ובתפקידו הנוכחי: חבר-כנסת בסיעת קדימה, השר לפיתוח הנגב והגליל והמשנה לראש הממשלה. ב-1994 קיבל כשר חוץ את פרס נובל לשלום, לצדם של ראש הממשלה דאז יצחק רבין ויו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת.

 

שמעון פרס נחשב מועמד מוביל לנשיאות זה חודשים ארוכים, אולם למירוץ נכנס רשמית ממש בדקה ה-90. היום, בשיחה טלפונית עם רעייתו סוניה, נזכר בעברו כחקלאי: "התחתנת עם רפתן - וקיבלת נשיא". גם הנשיא היוצא, משה קצב, התקשר לברך, וכמוהו גם שועי עולם כמו נשיא מצרים מובארק ואחרים.


פורסם לראשונה 13/06/2007 15:46

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה, רוני סופר ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתק של תודה ותקווה: הנשיא הנבחר בכותל
צילום: גיל יוחנן
לגרש ייאוש מקרבנו: אולמרט ופרס
צילום: משה מילנר, לע"מ
מופת ואצולה: פרס ואביטל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים