שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אריסון מבססת שליטתה בבנק הפועלים

  שנתיים לאחר שסורבה, התקבל האישור: שרי אריסון תרכוש את חלקו של אחיה בחברה המשפחתית "אריסון החזקות" ותהפוך לבעלים היחיד של החברה המחזיקה בשליטה בבנק הפועלים. אריסון נטלה הלוואות במאות מיליונים מהבנקים ומהציבור כדי לממן את מסע ההשתלטות על הבנק בשנים האחרונות

  אשת העסקים שרי אריסון תרכוש את חלקה של אחיה, מיקי אריסון בחברת אריסון החזקות המחזיקה את מלוא גרעין השליטה בבנק הפועלים. הבנק הודיע היום (ג') כי התקבל אישור המפקח על הבנקים למהלך.

   

  כשבנק הפועלים הסתכסך עם הנגיד

   

  לפני ביצוע העיסקה החזיק מיקי אריסון, שבשליטתו חברת הספנות קרניבל קרוז, ב-23% ממניות אריסון החזקות, המחזיקה ב-20.22% ממניות בנק הפועלים. לאחר השלמת העיסקה צפויה שרי אריסון להחזיק ב-100% מהון המניות של אריסון החזקות.

   

  שווי המניות של אריסון החזקות בבנק הפועלים עומד כיום של 3.5 מיליארד שקל, כך שחלקו של מיקי עומד על כ-800 מיליון שקל. אריסון עצמה מחזיקה ב-2% נוספים ממניות הבנק באמצעות חברת "תעשיות מלח" שבבעלותה.

   

  יש להדגיש כי בקשה לאישור הרכישה הוגשה כבר לפני כשנתיים אך סורבה על ידי המפקח על הבנקים הקודם, רוני חזקיהו, בטענה כי המהלך יגרום לטלטלה נוספת בבנק וזאת על רקע חילופי המנכ"ל והיו"ר בבנק באותה תקופה. כעת כאמור, אישר המפקח הנוכחי, דודו זקן, את המהלך.

   

  נסיונותיה של אריסון לקבל לידיה את גרעין השליטה המלא בבנק החלו מאז 2006. מאז הגדילה אריסון את חלקה באריסון החזקות ובבנק הפועלים באופן עקבי. במארס 2006 רכשה את חלקו של שלמה נחמה מי שהיה מנכ"ל הבנק, ובדצמבר 2006 קיבלה לרשותה את מניות מרילין אריסון - אלמנתו של אביה המנוח תד אריסון. בעקבות העברת המניות, עמד חלקה של שרי אריסון בחברה האם על 77% .

   

  אריסון המשיכה במסע הקניות כשרכשה גם את מניות המשקיעים האמריקאים בבנק הפועלים וכן את מניות משפחת דנקנר בתעשיות מלח. אריסון השקיעה במהלכים הללו קרוב ל-3 מיליארד שקל, מה שהביא אותה לבעלות על קצת יותר מ-22% ממניות הבנק ולמחזיקה הבלעדית בגרעין השליטה.

   

  יש לציין כי על מנת לממן את המסע להשגת השליטה בבנק, אריסון מימשה נכסים (כגון מניות חברת השיט קרניבל) אך גם נטלה הלוואות - הן מהבנקים והן הלוואות מהציבור. כך באמצע 2007 גייסה הון באמצעות הנפקת אג"ח למוסדיים בהיקף של 750 מיליון שקל. אריסון החזקות היא חברה פרטית שאינה מפרסמת דוחות לעיון הציבור ולכן לא ניתן לדעת במדויק את היקף חובות החברה. על פי הערכות גם לא צפויה משיכת דיווידנד מבנק הפועלים בהיקפים גדולים בשנה הקרובה, מהלך שעשוי היה לסייע לה בכיסוי חובותיה.

   

  דוברת קבוצת אריסון סירבה להגיב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים