שתף קטע נבחר

המשטרה: לפסול קלפי שבה נמנע מנשים להצביע

מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, דורש לפסול את התוצאות בקלפי ברחוב שטראוס, בה לפי הנטען מנעו חרדים מנשים להצביע במסגרת הבחירות למינהל הקהילתי שנערכו ביום שלישי

צעד אקטיבי נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי: מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, דורש לפסול את התוצאות בקלפי ברחוב שטראוס בירושלים בשל טענות לפיהן מנעו חרדים מנשים להצביע בבבחירות למינהל הקהילתי שהתקיימו ביום שלישי.

 

הבחירות למינהל הקהילתי התקיימו בכמה שכונות, בהן מאה שערים, שכונת הבוכרים וגאולה. עוד לפני כן הצהירו גורמים חרדים כי הבחירות יתבצעו בקלפיות נפרדות לנשים וגברים, ועוררו כעס רב בעירייה. בתגובה הוחלט בשכונות כי ההפרדה תהיה "לא מתוכננת", אך בעירייה הבטיחו לפקח על הנעשה מקרוב ולשלוח פקחים.

 

ניצב שחם. יקים ועדת חקירה (צילום: רועי סמיוני) (צילום: רועי סמיוני)
ניצב שחם. יקים ועדת חקירה(צילום: רועי סמיוני)

 

היום קיבלו האירועים תפנית כשמפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב ניסו שחם, הורה על חקירת אירוע שהתרחש בקלפי ברחוב שטראוס בעיר. על פי המידע שהגיע למשטרה, לקראת סיום יום הבחירות מנעו עשרות גברים חרדים מקבוצת נשים להצביע. במכתב ששלח הערב שחם למנכ"ל עיריית י"ם ויו"ר ועדת הבחירות למינהלים קהילתיים, דרש מפקד המחוז לפסול את תוצאות הבחירות בקלפי האמור, וזאת עקב הפגיעה הקשה בהליך הבחירות, שאמור להיות חופשי ושווה.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "נציגי העירייה וועדת הבחירות ששהו בקלפי עומדים בתוקף על כך שהבחירות בשכונת הבוכרים התקיימו בשקט מופתי עד לסיומן, ללא הדרת נשים תוך מתן אפשרות לכל אישה שרצתה להצביע לעשות זאת. מהנתונים עולה כי273  מתוך 421 מצביעים בקלפי היו נשים. האירוע המדובר התרחש לאחר סגירת הקלפיות, בזמן ספירת הקולות ובמסגרתו נכנסו למבנה קומץ קיצונים, במטרה לעורר פרובוקציה במקום ונהגו באלימות".

 

עוד נמסר מהעירייה: "בעקבות האלימות שהתרחשה לאחר סגירת הקלפיות, ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופטת בדימוס, ד"ר בילהה כהנא, החליטה לפסול את הבחירות בקלפי זו ולקיימן מחדש. העירייה מגנה בתוקף כל מקרה של אלימות וניסיון להשפיע על הבחירות בדרך שאינה דמוקרטית".

 

והערב בהרצליה: עצרת נגד הדרת נשים

250 אנשים, רובם נשים, מחו הערב (ה') בהרצליה על התגברות תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב, בין היתר, "באנו חושך לגרש", "קול אישה ערבה", "מרמב"ם לחומייני?!" ו-"היום הדרה מחר כליאה".

 

בעצרת, שלוותה בשירה שמתייחסת לכוחה של האישה, ניסו המשתתפים להעביר מסר ולפיו לא מדובר במאבק נשי אלא במלחמה של החברה הישראלית כולה נגד כפייה דתית ונגד חוקים שמתאימים למשטרים אפלים. "אנחנו כאן כדי להדליק לפיד גדול נגד השחור", אמרה ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן.

 

לבני. מאבק של שני המינים (צילום: איציק אדרי) (צילום: איציק אדרי)
לבני. מאבק של שני המינים(צילום: איציק אדרי)
 

במקום נכחה גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שאמרה כי המאבק משותף לשני המינים. "חלק מהגברים שיושבים בבית לא מבינים עדיין שהמאבק הזה נוגע לפניה של ישראל כולה. ישראל היא היום מדינה שבה נשים יושבות בירכתי האוטובוס, מדינה שלחיילות אסור לשיר, מדינה שחיילות בה עוזבות יחידות קרביות כי הגיעו בנים ליחידה", אמרה לבני. "מדינה שבה שיש אירוע וחלוקת פרסים לנשים מצטיינות והנשים יושבות ביציע כי סגן שר הבריאות לא יכול לראות אותן על הבמה".

 

לבני טענה כי הדרת הנשים היא חלק מגל קיצוני ששוטף את המדינה: "אם מישהו חושב שלהרים לבנה על סמח"ט לא קשור לעניין הזה הוא טועה. זה חלק מהתהליך שחלקו פוגע בנשים, חלקו פוגע בבית המשפט כדי לתת עוד סמכויות לרבנים מסוימים, שאחדים מהם שולחים לשרוף מסגדים וקוראים לא לציית לחוק – אנחנו לא נסכים לישראל כזו ונשנה אותה".

 

בין הנואמות הייתה גם הסופרת יוכי ברנדס, שהמשילה את המציאות הנוכחית לזו של ברוריה בסיפור המקרא:

"אני לא קוראת לאלימות אבל הגיע הזמן שנפסיק לדבר ולצעוק ונתחיל להיכנס לתוך המרחבים הגבריים כמו האוטובוסים, הבריכה ומוסדות הלימוד האקדמיים. רק כך נקבל הכרה. הגיע הזמן שלא רק נצעק, אלא גם שניתן בעיטה".

 

בין המוחים נראו גם העיתונאית ליהיא לפיד, ח"כ רחל אדטו (קדימה), ח"כ נינו אבסדזה (קדימה), השחקנית שרית וינו-אלעד, והזמרת רוחמה רז ששרה את להיטה חלומות של אתמול. "זו לא הפגנה, זו עצרת. מישהו שכח את הא' כי זו עצרת למלחמה להאדרת נשים ולא הדרת נשים", אמרה וינו-אלעד.

 

בסוף העצרת הוזמנו הנוכחים והנוכחות לאירוע דומה שיתקיים מחר בשעה 12:00 בבית יד לבנים ברעננה. הם הבטיחו כי המלחמה הזאת לא תיפסק ותימשך עד שהדרת הנשים תיעלם. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים לא הורשו להצביע
צילום: רויטרס
לבני. גל קיצוני
צילום: איציק אדרי
מומלצים