שתף קטע נבחר

הצתה במסגד בירושלים, כתובות "מוחמד מת"

הטרור היהודי נגד צה"ל נתקל ביד רכה, ופשעי השנאה ממשיכים להשתולל. בלילה הבעירו אלמונים אש במסגד נטוש ברחוב שטראוס וריססו בין היתר "ערבי טוב - ערבי מת" ו"תג מחיר - רמת גלעד". נזק קל נגרם. בגדה הוצתו מכוניות של פלסטינים

טרור יהודי בלב עיר הקודש: יממה לאחר ההתפרעות חסרת התקדים בבסיס צה"ל בשומרון והפגיעה בקצינים בכירים שאחריה נעצר אדם אחד בלבד, הלילה (יום ד') ניסו אלמונים להצית מסגד נטוש ברחוב שטראוס בירושלים. על קירות המבנה רוססו כתובות נאצה נגד ערבים, וכן הכתובת "תג מחיר – רמת גלעד". כבאים שהוזעקו למקום כיבו שריפה שגרמה נזק קל לאחד מחדרי המבנה. איש לא נעצר בינתיים.

 

פשעי שנאה – אתרי תפילה על הכוונת:

הצתה והשחתה במסגד ליד קלקיליה

כתובת "תג מחיר" במסגד שהוצת בגליל העליון

הצתה במסגד באזור שכם: "מגרון - צדק חברתי"

הרשות: פוגעים בקודש הקודשים - מסגדים ומטעים

 

המסגד הנטוש והכתובות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המסגד הנטוש והכתובות(צילום: גיל יוחנן)

 

לפנות בוקר נמסר לשירותי הכבאות בירושלים על דליקה במתחם התפילה בלב הבירה. "הבחנו בשריפה בצד המערבי של המסגד", סיפר דובר שירותי הכבאות במחוז ירושלים, אסף אברס. הוא אמר ל-ynet כי ההשתלטות על האש הייתה מהירה.

 

פעילי הימין תקפו חיילים - כותרות אחרונות:

צעיר שהתפרע ברמת גלעד: "דחקו אותנו לפינה"

גנץ על האלימות באפרים: "אבסורד בלתי נתפש"

על המבנה רוססו כתובות נאצה נגד מוסלמים וערבים, בין היתר "מוחמד מת" ו"ערבי טוב - ערבי מת". עוד נכתב על קירות המסגד "תג מחיר - רמת גלעד", "תג מחיר - רמת יצהר" - שמות המאחזים הבלתי חוקיים שהמדינה אמורה לפנות בקרוב, מה שעורר את ההתפרעויות האחרונות.

 

הכבאים פרצו למבנה הנעול (צילום: אסף אברס, כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אסף אברס, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים פרצו למבנה הנעול(צילום: אסף אברס, כבאות והצלה ירושלים)

 

כתובות נוספות שרוססו: "כהנא צדק", "מצפה יריחו" ו"מיועד להריסה". דיווח על האירוע הועבר למשטרה, שפתחה בחקירה בשטח בשיתוף השב"כ. מבדיקת חוקרי השריפות עלה חשד סביר להצתה. "לאחד החדרים נגרם נזק קל עד בינוני, בעיקר כתוצאה מפיח ועשן", מסר אברס. הכניסה למסגד, שעובר בחלקו שיפוץ, הייתה חסומה, והכבאים נאלצו לפרוץ פנימה. 

 

איש לא נעצר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
איש לא נעצר(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, גינה בחריפות את המקרה והוסיף כי "עלינו לגלות אפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהוא, ולהמשיך לשמור על הדו-קיום בעיר". בשעות הבוקר הוא הגיע למסגד, והוסיף: "אני רואה בחומרה רבה את הצתת המסגד. ניסיון לפגוע בדו-קיום בירושלים הוא חמור מאוד וצריך לגנות אותו בכל דרך ובכל לשון". הוא הביע תקווה שהמציתים ייעצרו בקרוב. בשעות הבוקר הגיעו למקום גם עובדים של עיריית ירושלים, כדי למחוק את הכתובות.

 

פעולות נקמה בגדה

במקביל, הוצתו ארבעה כלי רכב של פלסטינים בכפר יסוף שמדרום לשכם ובכפר חארס שליד קלקיליה. בשני המקרים רוססו בקרבת המכוניות כתובות גרפיטי. בכפר דומא הוצתו, לטענת הפלסטינים, שני כלי רכב נוספים. הצבא הדגיש כי מערכת הביטחון תחקור את האירועים, אך איש לא נעצר בינתיים.

 

המסגד בירושלים, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המסגד בירושלים, הבוקר(צילום: AFP)

 

סאלח, תושב יסוף, סיפר ל-ynet כי אחד מתושבי הכפר הבחין מעט לאחר חצות בשני גברים שנמלטו מהכפר. לדבריו, כשאותו אדם יצא מביתו הוא ראה שמכוניתו עולה באש. הוא הוסיף כי על הרכב, אותו הצליח האיש לכבות, נכתב בעברית "נקמה".

 

לטענת אותו תושב, האיש גילה כי הגברים ניסו להצית גם את בלון הגז שנמצא מחוץ לבית, אולם הם לא הצליחו לעשות זאת. בעל הרכב הודיע למשטרה וליחידת התיאום והקישור הפלסטינית על האירועים. הוא אמר כי נגבתה ממנו עדות והנזק שנגרם לרכוש תועד. 

 

כתובת "כהנא חי" על המסגד בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כתובת "כהנא חי" על המסגד בירושלים(צילום: AFP)

 

כמו כן הוצת רכב שני בכפר חארס, סמוך לסלפית. אבו רביע, סגן מושל מחוז סלפית, סיפר ל-ynet כי רכב מסוג אופל, שחנה במבואות הכפר, נשרף כמעט לחלוטין במהלך הלילה. הוא הוסיף כי על אחד הקירות, שלידם חנה הרכב, נכתב בעברית "תג מחיר". בכפר דומא מזרחית לשכם הוצתו לטענת גורמים פלסטינים, שני כלי רכב ובמקום נמצאה כתובת גרפיטי בעברית.

 

באירוע נוסף נעצרה אשה, בחשד שיידתה אבנים לעבר רכבים פלסטיניים בצומת תפוח. היא תובא לבית המשפט השלום בפתח-תקווה לדיון בהארכת מעצרה.

 

הכתובת על הקיר ביסוף (צילום: סלמא א-דבע, בצלם) (צילום: סלמא א-דבע, בצלם)
הכתובת על הקיר ביסוף(צילום: סלמא א-דבע, בצלם)

 

במקביל, הוארך ביומיים מעצרם של 15 פעילי ימין, שנעצרו בקאסר אל-יהוד, לאחר דיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים. בית משפט השלום הורה אמש לשחרר את החשודים בתנאים מגבילים, אך בית המשפט המחוזי שינה את ההחלטה.

 

שריפת המסגד והצתת כלי הרכב בגדה מתרחשים לילה אחרי התפרעויות פעילי ימין ברחבי השומרון על רקע חשש מפינוי של המאחז רמת גלעד.

אתמול חדרו עשרות מתפרעים למחנה אפרים והשחיתו רכוש צה"ל. במקביל עשרות מתנחלים יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים ואף תקפו את מח"ט אפרים שנפגע קלות.

 

בשבוע שעבר הבעירו אלמונים צמיג בפתח מסגד בכפר ברוקין, דרומית מזרחית לקלקיליה. במקום רוססו כתובות גרפיטי בעברית ונופצו שמשות של שני כלי רכב סמוכים. בצה"ל הבהירו אחרי התקרית כי הצבא פועל לאתר את המבצעים, אולם בינתיים איש לא נעצר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיח אחרי ההצתה
צילום: גיל יוחנן
הכבאים בשטח
צילום: אסף אברס, כבאות והצלה ירושלים
הכתובת על הקיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים