שתף קטע נבחר

FDA אישר: ניסויים בבני אדם בחיסון חדש לאיידס

תקוות גדולות: בעוד מספר שבועות יחל בארצות הברית ניסוי בחיסון ראשון מסוגו נגד נגיף ה-HIV. החיסון שיכיל נגיף HIV מומת שאינו גורם למחלה, יעורר יצירת נוגדנים. ניסויים בבעלי חיים שנערכו עד כה גילו כי הוא בטוח לשימוש. בהמשך ינתן החיסון ל-600 מתנדבים בריאים בקבוצות סיכון להדבקה במחלה

תקווה במלחמה במגיפת האיידס: מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר היום (ה') להתחיל בניסויים קליניים בבני אדם בחיסון חדש לאיידס, החל מהחודש הבא.

 

החיסון יינתן ל-40 חולים ויכיל נגיף HIV מומת, הצפוי לעודד יצירת נוגדנים בגוף המתנדבים ובכך למנוע הדבקה.

 

קראו עוד על חיסון לאיידס :

צוות החוקרים בראשותו של ד"ר צ'יל יון קאנג, מומחה לווירולוגיה מאוניברסיטת מערב אונטריו שבקנדה, מתכוון להתחיל כאמור בניסוי שלב א' ב-40 מתנדבים, נשאי HIV. השלב הראשון נועד לבחון את בטיחותו של החיסון בבני אדם.

 

החיסון הקרוי SAV001 יינתן בזריקה, וכבר עבר בדיקות בבעלי חיים, כולל חולדות וקופים, שם נמצא בטוח לשימוש ללא תופעות לוואי חמורות.

 

החיסון אינו יכול לגרום למחלה

ייחודו של החיסון בכך שהוא מכיל נגיף HIV מומת, בדומה לחיסונים אחרים כמו החיסון לפוליו והחיסון לשפעת. הנגיף המומת מהונדס גנטית כך שאינו יכול לגרום למחלה בבני אדם.

  

ד"ר יון קאנג הסביר כי תאי הנבדקים יודבקו לכאורה בחיסון המומת ו"יחשבו" שמדובר בנגיף חי. מערכת החיסון תתחיל במלחמה בנגיף ותייצר נגדו נוגדנים אשר ימנעו הדבקה עתידית בנגיף.

 

יצרנית החיסון, חברת התרופות הקוריאנית סומאגן, עובדת על פיתוח החיסון כבר ארבע שנים והוציאה עליו פטנט ב-80 ארצות. הניסויים הקליניים בחיסון ייערכו בארצות הברית, ומינהל המזון והתרופות האמריקני כבר אישר כאמור את תחילתם.

 

הכרזה על החיסון המהפכני: 

  

בשלב הבא - ניסוי על אנשים בריאים

שלב א' של החיסון ייארך כחצי שנה. במשך שנה אחר כך יעריכו החוקרים את התוצאות ויתכוננו לתחילת שלב ב', שבו תיבחן יעילותו במניעת המחלה בקרב 600 אנשים בריאים שאינם נושאים את הנגיף, אך נמצאים בקבוצת סיכון, דוגמת הומוסקסואלים, חולי המופיליה המקבלים עירויי דם רבים, נרקומנים ועובדים בזנות.

 

השלב השלישי של הניסוי יצריך בדיקה ב-6,000 אנשים בריאים שאינם נושאים את הנגיף ונמצאים גם הם בקבוצת סיכון להדבקה. עם זאת, עדיין לא ברור מתי יתחיל שלב ניסויים מתקדם זה. 

 

מגיפת האיידס ממשיכה להתפשט בישראל. בשנת 2010 חלה עלייה של כ-12% במספר הנדבקים בהשוואה לשנה הקודמת. הנתונים מראים כי בעשור האחרון חלה עלייה מתמדת במספר הנשאים החדשים. בשנת 2003 נרשמו 303 נשאים חדשים, בשנת 2008 עלה מספרם ל-390, בשנת 2009 היו בארץ 381 נשאים חדשים ואילו בשנה שעברה מספרם עמד על 430.  

 

בנוסף, מצביעים הנתונים על כך שמספר הנשאים הגדול יותר הוא של גברים: בשנת 2003 אובחנו 151 גברים ו-124 נשים כנשאים של הנגיף, ובשנת 2010, לעומת זאת, נרשמו 278 גברים נשאים בהשוואה ל-133 נשים בלבד.

  

כמחצית מכלל הנדבקים בשנה שעברה היו הומואים: בשנת 2010 דווח למשרד הבריאות על 148 גברים שנדבקו בנגיף ומקיימים יחסי מין עם גברים. מדובר על מספר הגבוה פי ארבעה מזה שהיה בשנת 2000. סקר שערך משרד הבריאות גילה כי כחמישית מהם אינם משתמשים בקונדום ורבע משתמשים בסמים בזמן קיום יחסי מין.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיסון יעודד יצירת נוגדנים ל-HIV בגופם של המתנדבים
צילום: AP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים