שתף קטע נבחר

נעמה מרגוליס תתגבר. היהדות אולי לא

אני חוששת מהרגע שבו אנשים יחליטו שאם היהדות כל כך חשוכה - אולי מוטב להדליק פנסים קטנים בעץ האשוח, מאשר נרות בחנוכייה. נעמה מרגוליס תגדל ותלמד לבוז לאותם בריונים מוכי אמוק, אבל לא בטוח שהיהדות תתגבר על הגל הזה

יש לי וידוי: אני מעדיפה שגברים יהיו גברים ונשים תהיינה נשים. לא מסמפטת את הטרנד החדש שמציע לאישה לעשות קידוש בליל שבת, ולגבר לברך על הנרות. אני אוהבת ששולחים לי פרחים, יותר מאשר לשלוח אותם. רוצה לומר, אני בכלל לא בטוחה שאני פמיניסטית.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

אבל מנגד אני שוחרת יהדות. אוהבת אותה בכל ליבי, והיא מהווה את המשאב הרוחני והתרבותי הכי יקר שלי. זה וספרים. וסרטים. ומוסיקה. אבל בעוד השלושה האחרים לא מחייבים אותי מבחינה ערכית - היהדות שלי מחייבת אותי מוסרית וערכית. ולכן, חורה לי כל כך שמבזים את אותה בחוצות, לעיניי כול, בהלכות סוטות, בהמצאות משונות, בדברי הלב, ובהחמרות שאין בינן ובין גמרא, מדרש וחומש שום דבר. ממש כלום.

 

ביהדות לנשים יש כוח

הגל החדש, שבמידה רבה מלובה על ידי התקשורת - מכיוון שיש לו מקדם סקסיות גבוה – פוגע אומנם בנשים,

כקורבנות הראשונים, אך פוגע גם בדי-אן-איי המהותי ביותר של החברה היהודית-ישראלית: המורשת שלה.

 

אני חוששת מהרגע שבו אנשים יחליטו שאם היהדות כל כך חשוכה, אלימה ומתנשאת - אולי מוטב להדליק פנסים קטנים בעץ האשוח, מאשר נרות בחנוכייה. אני חוששת שחוכמתה של ברוריה אשת רבי מאיר, וחוכמתו של רש"י שהתיר לבנותיו להניח תפילין, ותעוזתן של בנות צלופחד - ירדו לטמיון ויבלעו בעשן שמפריחים כל מנאצי האלוהים. אין לי ביטוי אחר עבורם.

 

מדרשי חז"ל העניקו מקום וכוח לנשים. הידעתם שאשתו של רבי רחומי גרמה לנפילתו אל מותו כשבכתה שלא שב הביתה, כי למד יותר מדי תורה? האם פגשתם את האישה שהתחפשה לפרוצה כדי להחזיר לעצמה את תשוקתו של בעלה, והצליחה? ואת האישה שהגישה לבעלה לארוחה בדיוק הפוך ממה שרצה? ואת הזרוע המאירה של האלמנה, שכמעט סינוורה את האמורא בבית המדרש ביופייה?

 

טפל ועיקר, קיצוניות והלכה

כל הנשים האלו שהילכו בין שבילי התלמוד, לא הסתתרו, ולמרבה הפלא חכמי הדור לא הסתירו אותן. כל מעשיהן בספר נכתבו, כדי ללמוד מהן. ואלה לא רק הנשים.

 

מי שמעוור את הציבור בפסקי הלכה שונאי זרים, מיזוגנים, גורם לציבור לאבד עניין בעובדות פשוטות. הידעתם שהציווי לאהוב את הגר מופיע בתורה הרבה יותר פעמים מהציווי לאהוב יהודי - כי אהבת היהודי ברורה היא, ומה שברור אין צורך ללמד?

 

אני פוחדת באמת, ועצובה באמת כשאני רואה שצועקים על ילדה שעוברת לבדה ברחוב בשיער גולש. בטח כשהיא בת 8. הילדה תגדל ותתגבר, תלמד לבוז לאותם בריונים מוכי אמוק. אבל לא בטוח שהיהדות תתגבר על הגל הזה. לא בטוח שהיא תשרוד אותו במדד הפופולאריות של הציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחוב מופרד ל גברים ול נשים ב מאה שערים הדרת נשים ירושלים
צילום: עומרי אפרים
עינת ברזילי
צילום: רונן שטלצר
מומלצים