שתף קטע נבחר

למה לא יוצאים לרחוב על רמת לימודי הכימיה?

בכל מדינת ישראל נותרו כיום פחות מ-800 מורים לכימיה, כמעט מחציתם מעל גיל 50 ורק 16 מהם בני פחות מ-31. על מחיר הקוטג' יצאתם לרחוב, ועל זה לא?

אזרחים יקרים

 

המכתב הזה מיועד לאלו מביניכם, שמניחים כי מדינת ישראל מציעה לילדיכם שוויון הזדמנויות. כדאי שתדעו כי אם יוענק שוב פרס נובל בכימיה למדינת ישראל, הזוכים בו לא יהיו בני היישובים שלכם, פשוט משום שבבתי הספר שלכם אין מלמדים את מקצוע הכימיה. ממשלת ישראל יודעת כי אתם תצאו בכעס לרחובות אם יועלו מחירי הלחם והחלב, ולכן תדאג לכך שמחירי הלחם והחלב לא יעלו. למרות שמחסור בחינוך למדעים חמור בהרבה מהתייקרותם של מוצרי מזון בסיסיים ויש לו השלכות ארוכות טווח, הוא מטריד פחות את חברי ממשלת ישראל, מכיוון שהם מניחים שזה לא יוציא אתכם לרחובות ואפילו לא ישנה את אופן הצבעתכם בקלפי.

 

גם תושבי צפון תל-אביב, גבעתיים ושכונות הכרמל בחיפה לא ייצאו לרחובות אם מישהו ינסה למנוע מילדיהם חינוך למדעים. הם פשוט ידאגו לכך שזה לא יקרה, ובמידת הצורך יפתחו את ארנקם כדי שילדיהם לא ישארו בעמדת נחיתות לעומת הילדים במדינות המתקדמות.

 

עוד בערוץ הדעות :

אלימות קולקטיבית נגד נשים בחסות המדינה / אסתר הרצוג

הקיצונים הם קומץ? / תושבי בית שמש כותבים

 

בניגוד לאזרחי המדינות המתקדמות, רוב אזרחי ישראל אינם מבינים מדוע הכימיה חיונית כל כך ומדוע ילדיהם לא יוכלו להגיע גבוה בסולם החברתי-כלכלי ללא חינוך מדעי-טכנולוגי. רובם אינם יודעים כי הכימיה מהווה את הבסיס לביולוגיה, לרפואה, להנדסת חומרים, למדעי כדור הארץ, לחקלאות ולכל מה שהתעשייה העולמית מייצרת, והיא הבסיס לכל מה שאנחנו אוכלים, לובשים, רואים סביבנו ונוגעים בו כל יום.

 

משתתפי האולימפיאדה הארצית לכימיה, כימיאדה, בטכניון  (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון) (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון)
משתתפי האולימפיאדה הארצית לכימיה, כימיאדה, בטכניון (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון)

 

ילדינו חייבים לדעת מהם אטומים ומולקולות, מהם חומצות ובסיסים, מהי אנרגיה ואיך בנויים החלבונים, לא כדי להיות פרופסורים בטכניון או במכון וייצמן. הם זקוקים לידע הזה כדי להצליח בכל קריירה שיבחרו בה, כדי שיהיו מחוברים למציאות ולעולם הסובב אותם, כדי שיהיו אזרחים טובים יותר והורים מוצלחים יותר, כדי שסוחרים ממולחים ופרסומאים זריזים לא יוכלו לנצל את בורותם ולשכנע אותם לבזבז את כספם על מוצרים שיפגעו בבריאותם, בהשכלתם וברווחתם הכלכלית.

 

העיקרון של שוויון הזדמנויות מחייב שכל ילדה וילד יקבלו השכלה בסיסית במדעים, כדי שתעמוד להם האפשרות לבחור בכיוון המתאים להם. מי שמעולם לא נחשף ללימודי מדעים, מי שמעולם לא פתחו בפניו את הדלת לעולם המופלא הזה, כמובן שלא יבחר בו כדרך חיים. ילדיכם עלולים לגדול מבלי לדעת כי מאחורי הדלת הנעולה בפניהם, קיים עולם מופלא של מדע וטכנולוגיה, עולם שבו מדברים אזרחי המדינות המתקדמות בשפה הבינלאומית של המאה ה-21.

 

תלמידים בטכניון. ואיפה ממשלת ישראל?  (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון) (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון)
תלמידים בטכניון. ואיפה ממשלת ישראל? (באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון)

 

מדיניות קצרת ראות  

את ילדיכם לא מלמדים כימיה וגם לא ילמדו בעתיד הנראה לעין, כי אין מי שילמד אותם. בכל מדינת ישראל נותרו כיום פחות מ-800 מורים לכימיה, כמעט מחציתם מעל גיל 50, רבים מהם יפרשו בקרוב לגמלאות. למדינת ישראל רק 16 מורים לכימיה שגילם נמוך מ-31. מורי הכימיה הולכים ונעלמים, מכיוון שמערכת החינוך שלנו איננה מצליחה למשוך אנשים צעירים לבחור בהוראת המדעים כמקצוע מכובד, מכיוון שאנשים צעירים ומוכשרים מדירים את רגליהם מהמכללות להכשרת מורים, מכיוון שלמשרד החינוך שלנו יש העדפות אחרות.

 

ממשלת ישראל ראויה לכל שבח על הקמת המתחם המפואר של התעשיות הכימיות ברמת חובב. זהו עוגן כלכלי אדיר אשר מייצא 3.5 מיליארד דולר בשנה. המפעלים המודרניים של רמת חובב מספקים פרנסה ליותר מ-10,000 משפחות באזור הנגב, ועדיין משוועים לתוספת כוח אדם איכותי של כימאים ומהנדסי כימיה. על פי היגיון נסתר, אותה הממשלה, שהקימה את רמת חובב, מונעת מילדיכם ביישובי הדרום ללמוד את מקצועות הכימיה.

 

בדיחה זדונית, הרווחת בארה"ב, מגדירה את הדמות האגדית של האם היהודיה (יידישע מאמע), כמי שדואגת להשביע את הגוף, אבל מרעיבה את הנפש. ההגדרה מתאימה לחלק מהפוליטיקאים שלנו, הדואגים שלילדיכם לא יחסרו לחם וחלב, אבל דנים אותם לתת-תזונה אינטלקטואלית ומרעיבים את כושר התחרות שלהם בחברה המודרנית. למען ההגינות, אין להזדרז ולייחס להם כוונות זדון, ניתן להסביר מדיניות קצרת ראות בנימוקים פשוטים של בורות ושל שיקולי עלות-תועלת, קצרת-מועד וקצרת-קדנציה.

 

חשוב לשמור על מחיר סביר לגבינת הקוטג', חשוב לבנות דירות לזוגות צעירים וגם חשוב למגן את יישובי הדרום, אבל איכות החינוך לילדיכם חשובה עוד יותר ויקרה פחות. היעדר חינוך נאות איננו גזירה משמים, הוא תוצאה של סדר עדיפויות שגוי. תוכלו בהחלט לדאוג לעתיד ילדיכם אם רק תרצו בכך.

 

אהוד קינן, פרופ' לכימיה בטכניון, נשיא החברה הישראלית לכימיה, העורך הראשי של כתב העת הישראלי לכימיה, יו"ר ועדת מקצוע הכימיה במשרד החינוך וחבר ההנהלה של האיגוד האירופי למדעי הכימיה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתתפת באולימפיאדה לכימיה "כימיאדה"
באדיבות הפקולטה לכימיה, הטכניון
תת-תזונה אינטלקטואלית. פרופ' אהוד קינן
מומלצים