שתף קטע נבחר

מו"מ לילי: ליברמן וישי מקצצים את הקיצוץ

ראש הממשלה נתניהו נועד עם יו"ר ישראל ביתנו, ושמע ממנו התנגדות נחרצת לקיצוץ הרוחבי. ליברמן גם דורש לקבוע קריטריונים שלפיהם חינוך חינם יינתן רק לילדי הורים ששירתו בצה"ל. עדיין לא ברור אם הממשלה תצביע היום על הנושא

נציגי משרד האוצר ניהלו משא ומתן לילי עם נציגי הקואליציה במטרה למצוא פתרון שיאפשר להביא להצבעה את הקיצוץ הרוחבי למימון חינוך חינם לילדים מגיל 3, כפי שהומלץ בדו"ח טרכטנברג. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, נועד אמש (שבת) עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והבהיר לו שלא יוכל לתמוך בקיצוץ רוחבי. ישראל ביתנו דורשת להעמיק את הקיצוץ במשרד הביטחון. עוד דורש ליברמן לקבוע קריטריון לפיו חינוך חינם יוענק רק לילדי הורים ששירתו בצה"ל. 

 

הממשלה אמורה להצביע היום על הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה ועל חוק חינוך חינם לילדים מגיל 3, כנגזר מהמלצות ועדת טרכטנברג שהוקמה על רקע המחאה החברתית בקיץ. אבל לנוכח התנגדותם של ליברמן ושל שרים נוספים, כלל לא ברור אם הממשלה תצביע על הנושא היום, בתום הדיון שתערוך בעניין. ייתכן שתידרש ישיבה נוספת לפני אישור הקיצוץ. לפי התנאים שהציבה ישראל ביתנו, בני מעמד הביניים החילונים יהיו אלו שייהנו מההטבות, בעוד חרדים ולא-יהודים עלולים להיפגע. 

 

הממשלה של נתניהו. תהיה הצבעה? (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
הממשלה של נתניהו. תהיה הצבעה?(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

 

הקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה אמור היה לממן את התוספת הנדרשת כדי לאפשר את יישום החוק של חינוך חינם לגיל הרך, לפי המתווה של דו"ח טרכטנברג. אבל לא רק בישראל ביתנו מתנגדים לקיצוץ הרוחבי, אלא גם בש"ס ובמפלגת העצמאות של אהוד ברק.

 

בשעה שליברמן ושרים נוספים גורסים שיש להעמיק את הקיצוץ בתקציב הביטחון, גורס ברק כי יש להרחיב את מסגרת התקציב, כך שזה ייתן מענה הן לצרכים החברתיים והן לאתגרים הביטחוניים. במערכת הביטחון מתנגדים גם לדרישת האוצר לשקיפות תקציבית. ברק אומר בהקשר זה כי יעשה כל דבר להבטחת השקיפות, "מבלי שייפגעו כושר הפעולה של צה"ל והיכולת לתת מענה הולם ומהיר לאתגרים הביטחוניים".

 

שטייניץ לא עודכן 

בסביבת ראש הממשלה אמרו כי הדיון סביב הקיצוץ יתקיים היום כמתוכנן, ואילו ההצבעה עשויה להתקיים רק לאחר ישיבת ממשלה נוספת ולאחר שיתקיימו עוד דיונים ועוד משא ומתן עם השותפות הקואליציוניות. מקורבי שר האוצר, יובל שטייניץ, הרימו גבה לנוכח האפשרות שלא תתקיים הצבעה, וסיפרו כי עד כה, לא עדכנה אותם לשכת ראש הממשלה בדחיית ההצבעה או באפשרות לקיים ישיבה נוספת.

 

כמו תמיד סביב הצבעות על נושאים תקציביים, גם אתמול נערכו שיחות שנועדו לאפשר את העברת הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה, ולאפשר את אישור התוכנית של חוק חינוך חינם לגיל הרך. שלוש מסיעות הקולאיציה - ש"ס, ישראל ביתנו והעצמאות - וכן השר סילבן שלום, הביעו את התנגדותם העזה לקיצוץ הרוחבי, ובשעות הערב בשבת נערכו שיחות שנועדו לבצע שינויים בקיצוץ.

 

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן נועדו אתמול, ושר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, מונה לנהל את המגעים מול האוצר, כדי להגיע להבנות עם ישראל ביתנו. גם לש"ס כבר הובטח כי יבוצעו "החרגות" בתקציבי המשרדים החברתיים שלהם - משרד השיכון ומשרד הפנים.

 

"ליברמן מריח בחירות"

ליברמן הודיע ביום שישי במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים כי מפלגתו תצביע נגד הקיצוץ, והציע מתווה חלופי לנושא של חוק חינוך חינם. עם זאת, ההערכה בממשלה היא כי דרישות ישראל ביתנו יתקבלו רק בחלקן, כולל החרגות בתקציבי המשרדים שבראשם עומדים שרים מישראל ביתנו.

 

אחד הנושאים שעלו בשבת בערב בשיחות בין האוצר, לשכת ראש הממשלה ונציגי מפלגות הקואליציה הוא הצהרונים. הרעיון שעלה הוא להגדיל באופן דיפרנציאלי את הסבסוד עבור צהרונים, למשפחות שבהן שני ההורים עובדים. ככל שההורים עובדים יותר שעות ביום, כך יהיה הסבסוד משמעותי יותר. "חינוך חינם יהיה בכל מקרה", אמר בכיר בקואליציה, "כרגע מחפשים את הדרך לייצר תוספות. ש"ס לא צפויה להתנגד לדיפרנציאציה בצהרונים".

 

לילה ארוך, כמו לפני כל הצבעה תקציבית. ממשלת ישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לילה ארוך, כמו לפני כל הצבעה תקציבית. ממשלת ישראל(צילום: רויטרס)

 

בכירים בממשלה ציינו כי "אם יהיו החרגות במשרדים של ישראל ביתנו וגם במשרדים של ש"ס - זה כבר לא יהיה ארבעה אחוז קיצוץ רוחבי. כבר ניתנו הבטחות גם לש"ס בנושא הזה". למרות המגעים האינטנסיביים, עדיין לא ברור אם ההצבעה אכן תתקיים היום. הדיון צפוי להתקיים, אולם בשל מורכבות הדרישות של המפלגות השונות, ייתכן שנתניהו ידחה את ההצבעה לישיבה נוספת של הממשלה.

 

בש"ס ציינו הלילה כי אף ש"נראה כאילו נתניהו מנסה לסגור עניינים עם ליברמן מעל הראש שלנו, אין מה לדאוג - הנושא

הזה יהיה חייב להגיע לאישור הכנסת, ולכן הוא חייב אותנו. כולם יקבלו כמה דברים, ובסוף החינוך חינם יעבור. לא צריך להתרגש ממה שקורה עכשיו".

 

ועדיין, בקואליציה מדגישים כי המאבק סביב נושא חוק חינוך חינם "מוכיח כי השותפות של נתניהו מתנהלות כאילו שיש ריח של בחירות באוויר. פתאום ליברמן נזכר במעמד הביניים. הוא מתנהל כאילו הבחירות בפתח, והוא חייב לאותת שהוא עוסק באנשים עובדים ובמעמד הביניים. נתניהו מצדו לא יכול לתת לו את כל מה שהוא מבקש, ולכן - הוא ינסה להראות שההישגים בנושאים החברתיים הם שלו. אין ספק, יש ריח של בחירות באוויר".


פורסם לראשונה 07/01/2012 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן הציב תנאי
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
נתניהו. בש"ס אומרים: "הוא צריך אותנו"
צילום: חיים צח
פרופ' מנואל טרכטנברג. חינוך חינם לפי המלצותיו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים